שתף קטע נבחר

דיווח: ישראל שתלה וירוסים "לאיסוף מידע רגיש" במלונות שאירחו את שיחות הגרעין

לפי "וול סטריט ג'ורנל", פלטפורמה זדונית בשם Duku 2.0 שנוצרה בישראל נשתלה במיליוני מחשבים בעולם ובהם במלונות יוקרה שאירחו את השיחות בין איראן למעצמות בשיחות הגרעין. את הפריצה גילתה חברת אבטחת המידע "קספרסקי". גורמים אמריקניים: "המטרה הייתה לאסוף מידע רגיש"

 

מלון ריבאז' פאלאס - אחד המלונות שהותקפו  (צילום: google street view) (צילום: google street view)
מלון ריבאז' פאלאס - אחד המלונות שהותקפו (צילום: google street view)

 

"וול סטריט ג'ורנל" מדווח היום (ד') כי חברת אבטחת המחשבים "קספרסקי" מצאה שישראלים שתלו כנראה וירוסים בלפחות שלושה מלונות יוקרה באירופה שאירחו את שיחות הגרעין בין איראן למעצמות. בעיתון האמריקני נאמר כי "גורמים אמריקניים בהווה ובעבר ומומחים לאבטחת מידע מאמינים שהמקור לפלטפורמה הזדונית Duku 2.0 נוצר בישראל כחלק ממערך איסוף מידע רגיש".  

 

עוד חדשות בעולם :

תבע שחקנית ידועה: 'בהתה בי דרך הטלוויזיה'

משנה אסטרטגיה: אובמה שולח כוחות לעיראק

מצרים: מחבל פוצץ עצמו במקדש בלוקסור

לקחה גלולות להפסקת הריון - ונאשמת ברצח

 

בשנה שעברה אירעה פריצה לחברת אבטחת המידע ובבדיקה שערכה במיליוני מחשבים בעולם שהותקפו באותה העת - היא מצאה בין היתר כמה מלונות שאירחו גם את הגורמים האיראניים שהיו מעורבים בשיחות הגרעין. לאחר בדיקה ממושכת מצאה החברה קשר בין המלונות - שבכולם התארחו גורמים איראניים וחברי משלחת של המעצמות שהיו מעורבים בשיחות הגרעין.

 

בהודעת חברת "קספרסקי" נאמר כי "חלק מהמתקפות החדשות בשנה שעברה ובשנה הנוכחית קשורות לאירועי ומתחמי המשא ומתן עם איראן בנושא הגרעין. גורם האיום מאחורי Duku 2.0 שיגר מתקפות על אתרי השיחות והפגישות בהם התקיימו שיחות ברמה המדינית הגבוהה. קבוצת דוקו 2.0 פתחה במתקפות דומה נגד האירוע לזכר 70 שנה לשחרור אושוויץ-בירקנאו. בפגישות אלה נכחו דיפלומטים ופוליטיקאים מכל העולם".

 

חוקרי חברת אבטחת המידע ציינו כי ייתכן שהאקרים האזינו לשיחות וגנבו קבצים אלקטרוניים לאחר שהשתלטו על מערכות ממוחשבות של בתי מלון וכך השיגו מידע רב. בחברת "קספרסקי" עצמה נאמנים למדיניות שלהם ואינם מזהים את ישראל כמדינה האחראית למתקפה. עם זאת, היא סיפקה רמז לכך שמקור המתקפה בישראל באות ב' בדו"ח המתאר את המתקפה תחת הכותרת "The Duqu Bet".

שיחות הגרעין בלוזאן  (צלום: AFP) (צלום: AFP)
שיחות הגרעין בלוזאן (צלום: AFP)

 

"גורמים אמריקניים בכירים גילו שישראל ריגלה ב-2014 אחר שיחות הגרעין, דבר שעליו דיווח 'וול סטריט ג'ורנל' בחודש מרס", דיווח העיתון האמריקני. לפי שעה לא ברורה מהימנות הדיווח, אולם עיתוי הפרסום שלו איננו מקרי כנראה - יותר משבועיים לפני מועד היעד להשגת הסכם גרעין סופי בין איראן לבין שש המעצמות ארצות הברית, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה.

על פי ההסכם, איראן תפסיק בין היתר להעשיר אורניום בשטחה ותאפשר פיקוח בינלאומי על מתקניה הגרעיני ובתמורה יוסרו ממנה בהדרגה הסנקציות הכלכליות.

 

רמטכ"ל צבא ארה"ב, מרטין דמפסי, שמבקר בישראל, אמר אמש כי איראן ככל הנראה תשמש בכסף שייכנס לאוצרה לאחר ההקלה בסנקציות לצרכים צבאיים. בדבריו לכתבים בירושלים הוסיף דמפסי כי שב והבטיח לישראל שארצו תסייע להקל את הסיכונים שקשורים לאיראן, אם יהיה הסכם על תוכנית הגרעין או לא.

 

על פי "וול סטריט ג'ורנל", המאמץ הישראלי לאסוף מודיעין על הגרעין האיראני ועל שיחות הגרעין הוא בעדיפות עליונה. מנהיגי ישראל, בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, טוענים כי הסכם גרעין עם איראן יאפשר לה להמשיך להתקדם לעבר פצצה גרעינית למטרות צבאיות. טהרן מצדה מכחישה את הטענה הישראלית וטוענת כי תוכנית הגרעין שלה נועדה למטרות אזרחיות, בהן ייצור אנרגיה ותרופות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים