שתף קטע נבחר

סערה במכסיקו: צעירים הופיעו ב"ריקוד נאצי"

סרטון שהופץ במהרה במדינה מציג רקדנים בתחרות, בגילי 16-10, במדי נאצים מניפים דגלי צלב קרס. רבים מחו נגד ההופעה, אחרים הגנו עליה: "תירגעו, זה רק ריקוד". מארגני התחרות: "אמנות יכולה לגרום אי נוחות"

 

 

דגלים עם צלב קרס, מדי נאצים ומועל יד - הכול בריקוד אחד: קבוצת רקדנים צעירים במכסיקו מעוררת תרעומת במדינה בעקבות סרטון שהופץ אתמול (ו') ובו נראים הרקדנים, בני 16-10, רוקדים "ריקוד נאצי". בין היתר, מניפים חלק מהרקדנים דגלים אדומים עם צלבי קרס ולובשים מדים צבאיים עם סרטי זרוע אדומים. בסוף הריקוד אף נראים שני רקדנים מצדיעים במועל יד לעבר הקהל. מארגני האירוע שבו אירע הריקוד השערורייתי החליטו להגן על הרקדנים: "הם רק סיפרו סיפור באמצעות מחול".

 

ההופעה, שבה השתתפו כ-20 ילדים וילדות בגילי 16-10, התקיימה בסוף מאי במסגרת תחרות של קבוצות עידוד וריקוד בגוודלחרה שבמערב מכסיקו. הריקוד מעורר המחלוקת החל להכות גלים במדינה אתמול כשפורסם ברשתות החברתיות ובמהירות תפס תאוצה.

 (צילום: מתוך יוטיוב) (צילום: מתוך יוטיוב)
(צילום: מתוך יוטיוב)

 (צילום: מתוך יוטיוב) (צילום: מתוך יוטיוב)
(צילום: מתוך יוטיוב)
 

כאמור, הרקדנים הצעירים לבושים בתחפושות צבאיות עם סרטי זרוע אדומים, כמו מדי הנאצים, וחלקם גם מניפים דגלים עם צלבי קרס. הריקוד מדמה קרב שמגיע לשיאו כאשר מונף דגל שחור ואדום עם צלב קרס בידי שתי רקדניות שמצדיעות במועל יד. במהלך הריקוד כולו ניצבים שני גדלי ענק עם צלבי קרס.

 

אתרים רבים במכסיקו הסירו את הסרטון בעקבות שצף התגובות הרב שהוא גרר, הן לחיוב והן לשלילה. "אני מרגיש רע שדווקא ילדים מעורבים בעניין הזה", כתב אחד הגולשים, "בקרוב הם גם יעברו שטיפת מוח לתוך מערכת אמונות מחרידה". גולש אחר כתב: "זה מדהים שמארגני התחרות הם כל כך טיפשים". אבל היו גם גולשים שלא הסכימו עם העליהום: "תירגעו, זה רק ריקוד. מספיק כבר עם המרדף הקטנוני הזה".

 

מארגן התחרות, אנריקה קסאס, החליט להגן על הריקוד השערורייתי, ואמר שמטרת הריקוד לא הייתה לפגוע וכי "כל סוג של אמנות יכול לגרום לאי נוחות מסוימת. הם רק עשו סיפור תיאטרלי באמצעות ריקוד". הוא הוסיף שהכוריאוגרפיות של 192 הקבוצות שהשתתפו באירוע נעשו לבד והן בחירתן האישית של כל אחת מהקבוצות.

 

"אמנות תמיד יכולה להפתיע", אמר קסאס, וחידד שהוא לא יהיה מוכן לחשוף את זהותם של הרקדנים הצעירים שהשתתפו בריקוד "כי כל הסיפור יצר דמוניזציה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך יוטיוב
הצעירים רוקדים לצד צלב קרס ענק
צילום: מתוך יוטיוב
מומלצים