שתף קטע נבחר

סערה בארה"ב: מנהיגת שחורים - לבנה

במשך כמעט 20 שנה הציגה עצמה רייצ'ל דוליזאל כאישה שחורה, ואף עמדה בראש ארגון של אפרו-אמריקנים. רק כעת חשפו הוריה שהיא נולדה כלבנה. "לא מבינים מדוע היא מציגה את זהותה בצורה כוזבת"


דוליזאל כפי שהיא נראית כיום, ובצעירותה. מרצה לתרבות אפרו-אמריקנית  ()
דוליזאל כפי שהיא נראית כיום, ובצעירותה. מרצה לתרבות אפרו-אמריקנית


רייצ'ל דוליזאל היא פעילת שחורים ידועה ונמרצת שעומדת בראש ארגון השחורים NAACP בעיר ספוקן במזרח מדינת וושינגטון. האישה בת ה-37 עשתה קריירה שלמה בגלל היותה שחורה, לפחות חלקית לפי דבריה, ובכמה צילומים שלה הופיע לידה אדם שחור שלו היא קראה אבא. אבל השבוע הוריה הביולוגים של דוליזאל, שמו לזה סוף וטוענים - היא נולדה לבנה.

 

"אנחנו הוריה ואנחנו לא מבינים מדוע היא זקוקה להציג את הזהות שלה בצורה כוזבת", אומרת אמה לורנס, שהציגה לכתבים שבאו לראיין אותה את תעודת הלידה של רייצ'ל במדינת מונטנה, כבת להורים לבנים. "זו התנהגות לא הוגנת ומטעה לגבי זהותה", אומרים הוריה, שמתעקשים להסיר את המסכה מבתם האובדת.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

דוליזאל עשתה את הקריירה שלה מזהותה כשחורה, ומעבר לתפקידה בארגון של אפרו-אמריקנים היא משמשת כמרצה על התרבות השחורה באוניברסיטה מקומית. במשך קרוב ל-20 שנה הציגה עצמה דוליזאל כאישה שחורה או לפחות מעורבת והתרחקה מהוריה הביולוגים, קלעה את שערה כמו נשים שחורות וטיפלה בעורה כדי להעניק לו גוון כהה יותר.

היא גם אימצה אח שחור והתערתה בקהילה השחורה בעיר ספוקן, שהיא אחת הערים הלבנות ביותר בארצות הברית. בשנים האחרונות היא הציגה עצמה בצורות שונות כאשר חיפשה עבודה: כשחורה, כמעורבת, כלבנה וכאינדיאנית.

 

בשבוע שעבר התייצב מולה כתב טלוויזיה מקומי בספוקן ושאל אותה ישירות האם היא שחורה והאם הוריה לבנים. דוליזאל ענתה שהיא לא מבינה את השאלה המוזרה, ונטשה את המקום.

 

עכשיו גוברים הקולות הדורשים ממנה להתפטר מתפקידה, אבל דווקא ארגון האפרו-אמריקנים NAACP שאליו היא משתייכת, מתייחס בסלחנות ללבנה שהחליטה לחיות חיים שחורים. בהודעה שפרסם הארגון, נאמר שדוליזאל סובלת מ"מחלוקת משפטית עם משפחתה ואנחנו מכבדים את הפרטיות שלה בנושא". לגופו של עניין טוען הארגון ש"זהות גזעית אינו הקריטריון לתפקיד הנהגה ב-NAACP, וכי הסניף הצפון-מערבי של הארגון הכולל את וושינגטון, אורגון ואלסקה, עומד מאחוריה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים