שתף קטע נבחר

אובמה הזמין את נתניהו לפגישה בבית הלבן

רגע אחרי שיחתום על הסכם הגרעין ומעט לפני שיילך איתו לקונגרס, ייפגש בחודש הבא נשיא ארה"ב עם ראש הממשלה. כך חושף "ידיעות אחרונות"

הנשיא אובמה וראש הממשלה נתניהו בבית הלבן, ארכיון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הנשיא אובמה וראש הממשלה נתניהו בבית הלבן, ארכיון(צילום: AFP)

 

הבטיח וקיים: נשיא ארצות הברית ברק אובמה הזמין את ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור עבודה בוושינגטון בחודש הקרוב. כך נחשף הבוקר (יום ג') ב"ידיעות אחרונות". מקורות במחלקת המדינה האמריקנית אמרו כי התאריך המשוער לפגישה הוא 15 או 16 ביולי.

 

בעבר הודיע הנשיא אובמה כי פגישה אישית עם נתניהו בבית הלבן, לאחר שהאחרון ייבחר שוב לראשות הממשלה בישראל, תתקיים רק כשייחתם ההסכם הסופי בין איראן למעצמות. מכאן מעריכים מקורות מדיניים בישראל כי בארה"ב משוכנעים שיצליחו להגיע להסכם חתום עם איראן כבר בשבועות הקרובים, למרות העיכובים והקשיים שמודלפים מדי יום מחדרי המשא ומתן.

 

עם זאת, אם ביקור כזה של נתניהו אכן יהיה, הוא יתקיים לפני שהקונגרס יאשר את ההסכם בין איראן למעצמות, כך שלנשיא אובמה יש עניין רק בקיומו של הביקור, בהצלחתו ובעיקר בהצהרות המשותפות מול המצלמות בסופו. התייחסות שלילית של נתניהו להסכם יכולה להקשות על אובמה את העברת ההסכם בקונגרס.

 

מבחינתה של ישראל, ביקורו של נתניהו הוא גם הזדמנות לנסות לשקם, במידה מרובה, את היחסים העכורים בין שני האישים, שגרמו נזק ישיר ועקיף, כולל פגיעה בהרתעה הישראלית שנגרמה בשל יצירת הרושם שירושלים אינה מתואמת יותר עם וושינגטון בתחומי המדיניות המרכזיים.

 

הביקור הוא גם הזדמנות לתאם עם האמריקנים את המהלכים המדיניים הבאים באזור, כדי שבירושלים לא יופתעו שוב מיוזמות מדיניות ומהתקפות בפורומים בינלאומיים. כמו כן, נתניהו צפוי לדרוש חבילת פיצויים תמורת החמרת האיומים הצפויים על ישראל, ובין השאר יבקש להרחיב את היתרון הצבאי האיכותי שיש לה על המדינות באזור.

 

הסיפור המלא פורסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
אובמה ונתניהו בבית הלבן, ארכיון
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים