שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  דליה אנרגיות לקראת הפעלה: תספק כ-6% מהחשמל
  במסגרת הפעלתה צפויה תחנת הכוח הפרטית המונעת בגז, שהוקמה סמוך לקריית מלאכי, לספק 870 מגה-וואט. השר שטייניץ ביקר בתחנה ואמר: "תענוג לראות את תחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל רוקמת עור וגידים"
  שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, יובל שטייניץ, ערך הבוקר (יום ג') סיור ראשון במסגרת בתחנת הכוח הפרטית "דליה אנרגיות", שעתידה בימים הקרובים לסיים את השלבים הסופיים בהקמתה ולהיכנס לשלב ההפעלה המסחרית. במסגרת הפעלתה צפויה תחנת הכוח, שהוקמה סמוך לקריית מלאכי, לספק 870
  מגה-וואט המהווים כ-6% מסך ייצור החשמל בישראל. התחנה צפויה לייצר חשמל באמצעות טורבינות במחזור משולב באופן שמבטיח יעילות אנרגטית מקסימאלית ושמירה על איכות הסביבה, כיוון שהיא מונעת באמצעות גז טבעי.

   

  מעבר לכך שזהו הסיור המקצועי הראשון של השר שטייניץ בתפקידו החדש, מדובר גם בסגירת מעגל, כאשר בשנת 2008 בהיותו שר האוצר חתם השר שטייניץ על מסמך ההכרה בפרויקט "דליה אנרגיות" כפרויקט תשתית לאומי חיוני.  מסגרת הסיור הציג מנכ"ל דליה אנרגיות, איתן מאיר, לשר שטייניץ את אתגרים עיקריים שעברו בדרך להקמת תחנת כוח כיזמים פרטיים, וכן על המטרות העתידיות של התחנה.

   

   (צילום: דגן פתרונות צילום) (צילום: דגן פתרונות צילום)
  (צילום: דגן פתרונות צילום)

   (צילום: דגן פתרונות צילום) (צילום: דגן פתרונות צילום)
  (צילום: דגן פתרונות צילום)

   

  בשיחתם ציין איתן מאיר כי "כניסתה של דליה אנרגיות כוח לשלב ההפעלה המסחרית מהווה אבן דרך חשובה ביותר במשק החשמל בישראל ועדות לכך שאפשר ושצריך לפתוח תחרות במשק החשמל - תחרות שתטיב עם המשק, עם התעשייה ועם הציבור בישראל". בנוסף, הוצג לשר כי במסגרת מודל ההפעלה של התחנה המדינה צפויה ליהנות מחיסכון כלכלי עצום כאשר עם הפעלתה תחסוך קופת המדינה 360 מיליון שקל מרכישת חשמל של דליה, על-ידי מנהל המערכת.

   

  במהלך הסיור השר שטייניץ לחץ על כפתור ההפעלה של הטורבינה הראשונה ובכך הפעיל את סנכרון הטורבינה עם רשת ההולכה הארצית –-בדליה אהרגעטצ אנרט כע הסנכרון מהווה צעד חשוב לקראת הפעלת התחנה.

   

  השר שטייניץ אמר במסגרת הסיור כי: "תענוג לראות את תחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל רוקמת עור וגידים. כשהייתי שר אוצר חתמתי על הכרה בפרויקט כפרויקט תשתית לאומי למרות שכולם טענו שהיצרנים הפרטיים לא יקומו. אני שמח וגאה כיום כשר אנרגיה להיות כאן ולהיות זה שמחבר את התחנה לרשת ההולכה הארצית".

   

  הוא התייחס לשימוש בגז לייצור חשמל. "רוב ייצור החשמל במדינת ישראל מבוסס היום על גז, ואם לא נמשיך לפתח את המשק אנחנו ניפגע אנרגטית, אז שאף אחד לא יטיף לי מהו האינטרס הציבורי", אמר השר שטייניץ.  "אנחנו מגבילים ייצוא, וכך גם נגביל את מחיר הגז בצורה כזו או אחרת. אף מדינה מערבית לא עושה זאת. לכן אנחנו צריכים להיות זהירים לא להבריח משקיעים, לא לעכב את פיתוח לווייתן ולא לעכב פיתוח של מאגרים אחרים. עובדה היא שב-5 השנים האחרונות לא הגיעה שום חברה להשקיע בישראל. זה מדאיג אותי מאד".

   

  בקשר להסרת הסנקציות מאיראן אמר השר: "לאיראן יש עתודות גז שהן פי 40 ממה שיש לישראל. 5 שנים לא יכלו להשקיע שם בגלל הסנקציות, אך ברגע שיוסרו הסנקציות ואיראן תחזור לשוק, יש סכנה שאנחנו נישאר מיובשים. החברות והבנקים הבינלאומיים יזרמו לשם וניתקע להמון שנים קדימה".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דגן פתרונות צילום
  השר שטייניץ בסיור בתחנה
  צילום: דגן פתרונות צילום
  מומלצים