שתף קטע נבחר

משרד התחבורה הודה בטעות: קו האוטובוס לתל השומר חוזר לפעול בשבת

קווים המגיעים לבתי חולים מתחילים לפעול לפני צאת השבת כדי לסייע לקרובים ומבקרים. אבל באחרונה הורה המשרד ל"דן" לעכב את יציאת קו 104 לשיבא עד לצאת השבת. במשרד תיקנו את הטעות: הקו יחזור לפעול כסדרו כבר בשבת

 

קו 104 מתל אביב לתל השומר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
קו 104 מתל אביב לתל השומר(צילום: מוטי קמחי)

משרד התחבורה העביר נסיעות של תחבורה ציבורית ליד בתי חולים לצאת השבת - ואז תיקן את הטעות בעקבת הפרסום ב-ynet: עם כניסתו של שעון הקיץ במרס האחרון קיבלה חברת "דן" הנחייה מהמשרד לא להפעיל לפני צאת השבת את קו 104, המוביל אל בית החולים תל השומר וממנו. עד כה נהוג היה שאוטובוסים המובילים לבתי חולים מתחילים לפעול בשבת בשעות אחר הצהריים, גם לפני צאת השבת. בעקבות זאת התרעמו נוסעים על מה שהם הגדירו חוסר אכפתיות ופגיעה בחלשים, והם זכו לתמיכה מקבוצת הפייסבוק "24/7 - מקדמים את התחבורה הציבורית".

 

בעקבות הפרסום הבוקר הודיע משרד התחבורה כי מקור השינוי בטעות, והודיע על חזרה לשעות הפעילות הרגילות. "קו 104 נגרע בטעות מרשימת הקווים המאושרים לפעול כשעתיים לפני צאת השבת", נמסר מהמשרד. "הקו יחזור לפעול כסדרו כבר במהלך השבת הקרובה, החל מהשעה 18:30".

 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), אמרה בתגובה: "זה מזעזע בעיניי שמשרד התחבורה חשב למנוע מאזרחים זכות בסיסית לנוע לבית חולים. אני שמחה שהם חזרו בהם מהחלטתם. ראוי שלפני שיוצאים בהצהרות כאלה יחשבו על האדם הקטן בקצה שנדרש לעשות מאמצים אישיים וכספיים כדי להגיע לבית חולים לבקר משפחה או לקבל עזרה".

 

גולשים טענו שגם קו 68 של קווים הפועל בין תל אביב לקריית אונו, סמוך לבית החולים שיבא, הפסיק לפעול לפני צאת השבת לאחר שנים רבות שבהן פעל גם לפני צאת השבת. בדיקת ynet העלתה כי הקו יוצא לדרכו כעת רק ב-20:40 - זמן רב לאחר צאת השבת. אך ממשרד התחבורה נמסר: "קו 68 לא נכלל ברשימת הקווים המאושרים בתקנות לפעול לפני צאת השבת". מחברת "קווים" נמסר: "אנו מפעילים את התחבורה הציבורית על פי רישיון משרד התחבורה ובהתאם לתוכנית שנקבעה על ידו".

קו 68. ימשיך לפעול רק במוצאי שבת  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
קו 68. ימשיך לפעול רק במוצאי שבת (צילום: מוטי קמחי)
 

בית החולים תל השומר, שמעניק טיפול לתושבים רבים באזור המרכז, מחייב נסיעה מערים באזור כגון גבעתיים, יהוד, תל אביב ואחרות. כאמור, עד כה החל קו 104 לפעול עוד לפני צאת השבת ובכך אפשר לקרובי משפחה להספיק לבקר בשעות הביקור ולאנשי צוות לצאת מבית החולים.

 

במשך שנים ארוכות ובמסגרת הסטטוס קוו פעלו קווי אוטובוס שמגיעים לבתי החולים גם לפני צאת השבת. כך למשל לדוגמה קו 18 של דן, שנוסע מבת ים לכיוון רכבת מרכז דרך בית החולים איכילוב, יוצא לראשונה בשעה 18:20, כשעתיים לפני צאת השבת בקיץ. כך גם קו 9, שמוביל נוסעים מדרום תל אביב לאיכילוב, יוצא ב-18:25 מרחוב הטייסים.

 

קו 104 החל לפעול לאחר הרפורמה של משרד התחבורה ב-2011 והיה בין הקווים המאושרים שהתאפשר להם לפעול לפני צאת השבת עקב נגישותו לבית החולים.

 

השעות החדשות של קו 104:

השינויים בקו 68:

מור, סטודנטית לרפואה שעושה משמרות בבית החולים תל השומר, מספרת: "התורנות שלי בימי שבת מסתיימת ב-16:00. אז הכוונה היא לעלות על האוטובוס הראשון שמגיע בשבת. עכשיו, במקרים כאלה אני אאלץ להמתין עוד יותר משעה. יש בבית החולים כוחות עזר שמבחינה תיאורטית יכולים לצאת בכל שעה,

רק שאין להם איך ודבר כזה יפגע בהם".

 

מה שהרתיח אותה עוד יותר זהו חוסר האונים של החולים ובני משפחותיהם: "בתור בן אדם שהיה לו הורה שאושפז בתל השומר, כשאתה מנסה להגיע או לצאת בשבת מבית החולים - זה פשוט סיוט. הייתי צריכה להגיע ברגל מגבעתיים לתל השומר כי לא הייתה תחבורה. שבעה קילומטרים. בשבת, כשהייתי צריכה לחזור ללימודים, הייתי צריכה לחכות עד שקו האוטובוס הראשון יגיע ועכשיו גם מאחרים אותו. כשיש לך קרוב משפחה מאושפז שם זה מזעזע. גם להגיע וגם לחזור".

 

מחברת "דן" נמסר: "על פי הנחיית משרד התחבורה קו 104 אינו נכלל במסגרת הקווים המאושרים בגין קרבתם לבתי החולים ועבודתו מתחילה אחרי צאת השבת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
קו 104 של דן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים