שתף קטע נבחר

מחאת חיילים נגד "מהפכת הזָקָן" בצה"ל

החל מהחודש הבא ייאסר על חיילים לגדל זקן באישור שהוגדר "רצון חופשי". עצומת מחאה תופסת תאוצה. "ללוחמים אמיתיים אין באמת זמן להתגלח"

העצומה בפייסבוק. "זקן לא הופך חייל לחייל לא טוב".  ()
העצומה בפייסבוק. "זקן לא הופך חייל לחייל לא טוב".
קרוב ל-9,000 שיתופים ולייקים בתוך יממה בלבד לעצומה שפורסמה בעמוד הפייסבוק "חיילים מצייצים", בעקבות החוקים החדשים בצה"ל לגידול זקנים. המצטרפים לעצומה קראו לצבא לבטל את הפקודה החדשה שנחשפה שלשום (ג') ב-ynet ותמומש החל מתחילת החודש הבא, שלפיה לא יתאפשר יותר לחיילים לקבל פטור מגילוח על בסיס הרצון החופשי שלהם, וכן יוחמרו הקריטריונים לקבלת אישור לגדל זקן מטעמי דת.

 

חיילים רבים שנחשפו לפרסום טענו כי ביטול הפטור יגרום לפגיעה בנכונות ובמוטיבציה לשרת בצבא, וכי מדובר בצעד קטנוני מצדו של צה"ל. מאידך טוענים בענף משטר ומשמעת באכ"א, שם גובשה הפקודה החדשה, כי מטרתה היא להוביל לאחידות של הופעה תקינה בקרב חיילי צה"ל ולמנוע מצבים בהם ביחידות מסוימות מאשרים לחיילים לגדל זקן מרצון חופשי, אך ביחידות אחרות האישור לא ניתן או ניתן בצורה מצומצמת.

 

עוד נטען באגף כוח אדם כי החמרת הקריטריונים למקבלי אישור על בסיס דתי, נבעה מכך שבמקרים רבים חיילים שביקשו וקיבלו פטור מגילוח בטענה שהם דתיים או שומרי מסורת, התגלו בהמשך כמעשנים בבסיס בשבתות ונוהגים בשבת.

 

בעמוד הפייסבוק שבו פורסמה המחאה פורסמו מאות תגובות של צעירים ובהם חיילים משרתים, וברובן הובעה התנגדות למהלך. נועם סויסה כתב כי "זקן לא הופך חייל לחייל לא טוב. אם ברצונו לגדל זקן זה המינימום שאפשר לאשר לו, אחרי שהוא נותן את החיים ואת הנשמה שלו במשך שלוש שנים שלמות". עמית גזית כתב כי "ללוחמים אמיתיים אין באמת זמן להתגלח".

למרות המחאה, בצבא לא מתכוונים לשנות את ההוראות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
למרות המחאה, בצבא לא מתכוונים לשנות את ההוראות(צילום: shutterstock)
 

תומר קטן הוסיף תמונה של חייל עם איור של זקן גדול, וכתב: "ב-1/7 פשוט אומרים לא לגילוח, אם מספיק אנשים לא יסכימו, אני מאמין שלא תהיה להם ברירה אלא להתיר שוב את גידול הזקן. הרי הם לא יכולים להרשות לעצמם לשלוח 80 אחוז מהחיילים לכלא או לריתוק".

 

טל אבשלום חדני הזכיר בנימוקיו למען השארת הפטור, את העובדה שכיום האישור לגדל זקן מרצון חופשי ניתן על ידי קצין בדרגת סגן אלוף: "הסא"ל זכאי להחליט למי הוא נותן את הפטור ולמי לא, כי הוא מכיר את החיילים וגם מספיק בכיר כדי לקבל החלטות כאלו. להרבה חיילים זקן משמעותו ביטחון עצמי, שבעזרתו עולה רמת התפקוד שלהם במהלך השירות הצבאי".

 

אביב משיל הוסיף: "אתה מרוויח משכורת מביכה, סוגר שבתות, אוכל חרא ממפקדים ולפעמים גם התפקיד לא מעניין במיוחד, אז כל מה שאני מבקש זו פריבילגיה אחת בשירות שלי, שארגיש קצת בן אדם ולא סמרטוט על מדים". מושיקו רפאלי כתב: "המערכת הזו דוחקת את החיילים שלה להתמרמר נגדה והיא מאבדת את כל הרצון החופשי של החיילים לתרום לה".

 

קצין המשרת בחטיבת הנח"ל אמר ל-ynet כי ניתן בהחלט להתחשב בחיילים שמקבלים את הפטור, שבלאו הכי לא ניתן באופן גורף ומשפר מאוד את תחושת החיילים. "להתחיל לרדוף עכשיו אחרי חיילים שלא מתגלחים, במיוחד אם מדובר בלוחמים בוגרים, נתפס כקטנוניות והתעסקות בזוטות. הדבר יכול לפגוע ביחסים שבין מפקדים לחיילים", אומר הקצין. "היחסים הללו עברו בשנים האחרונות שינויים חיוביים לעומת העבר, וכיום יותר ויותר מפקדים מדברים עם פקודיהם בגובה העיניים. התעסקות משמעתית בעניין של גילוח כלפי אלה שהחזיקו עד כה בפטור,

יכולה לפגוע בקשרים החיוביים שיש בין מפקדים לחיילים".

 

מנגד, רס"ר משמעת גדודי המשרת באחת מחטיבות החי"ר, אמר ל-ynet כי מאז שנכנס האישור לפני כשמונה שנים כדי להקל עם החיילים, "נהיה עם זה בלאגן שלם. חיילים נראו כמו 'פלנגות' עם הזקנים הללו, חלק גידלו אותם יתר על המידה, והיה קל להתבלבל בין חייל חובה למילואימניק. לא בכדי בטירונות מקפידים על נהלי משמעת הכוללים הופעה של גילוח פנים וצחצוח נעליים, ולכן טוב עשו שביטלו את ההיתר הזה".

 

לפי שעה לא נראה שבצה"ל מתכוונים לערוך שינוי בפקודה החדשה, על רקע מחאת החיילים. גורם באכ"א שאמון על הנושא, הסביר שלשום ל-ynet כי החל מה-1/7 תחל תקופת הסדרה שתימשך כחודשיים, ובמהלכה בעלי פטור רפואי מגילוח ימשיכו ליהנות מהפטור ללא חידושו, אבל מחזיקי פטור מגילוח מטעמי דת יצטרכו לחדשו. אישור הפטור מטעמי דת יינתן על ידי נציג הרבנות הצבאית ביחידה הכפוף לראש ענף הלכה ברבנות הצבאית, שיקבל המלצה ממפקדו של החייל המכיר את אורח חייו. יחד עם זאת, במקרים חריגים בלבד, אם תוגש בקשה מנומקת של חיילים לגדל זקן היא תועבר לבחינת קציני שלישות פיקודיים בדרגת אלופי משנה (בצה"ל יש 15 כאלה), ורק הם יחלקו אישורים חריגים ובמשורה.


פורסם לראשונה 17/06/2015 23:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
כבר לא יהיה קל לגדל
צילום: shutterstock
מומלצים