שתף קטע נבחר

התפרע בטיסה אוסטרית ונעצר: "רצחתם 6 מיליון יהודים. רוצים לרצוח עוד אחד?"

קללות גסות בעברית והאשמות קשות נגד שוטרים אוסטרים, שביקשו להוריד ישראלי מטיסת "אוסטריאן איירליינס". זו הדרמה שתועדה בנמל התעופה בווינה ומתפרסמת כאן לראשונה. ארבעה צלמים ישראלים נעצרו ושוחררו. סנגורו: "הוא מצטער ומביע חרטה. דיילת מוסלמית עם כיסוי ראש התנכרה אליו"

 

 

"רצחתם 6 מיליון יהודים. רוצים לרצוח עוד אחד?". כך הטיח נוסע ישראלי בשוטרים אוסטרים שביקשו להורידו מטיסת "אוסטריאן איירליינס" מווינה לנתב"ג שלשום (יום ג'). לאמירה הזו קדמו עוד קללות בעברית. כל זה לא עזר לו כמובן והנוסע - הצלם יוסי דוידוב, שעליו מבוססת הסדרה הקומית "איפה אתה חי" בערוץ הראשון - הורד מהטיסה ונלקח למעצר עם עוד שלושה צלמים שהיו איתו. תיעוד האירוע מתפרסם כאן לראשונה.

 

האירוע במטוס עיכב את המראתו ביותר משעה. על פי עדויות הנוסעים, המהומה החלה כשדוידוב ועוד שלושה נוסעים שהיו איתו, התווכחו עם הדיילים על הכנסת ציוד צילום למטוס. הדיילים סברו שמדובר במשקל עודף שצריך להיות מאוכסן בתא המטען. הצלם, יוסי דוידוב, מוכר בקהילה הבוכרית בישראל: "אתם לא אוהבים אותנו כי אנחנו יהודים", הטיח בפני השוטרים האוסטרים שביקשו ממנו להתלוות אליהם. הוא גם אמר להם שהוא דובר רק עברית ואינו מבין אותם. כשאזקו אותו השיב להם באנגלית.

 

הקברניט אמר לנוסעים כי "בעקבות התפרעות של נוסע יש עיכוב בהמראה בלפחות 45 דקות". הוא גם ביקש מנוסעים לקבל את העיכוב בהבנה. לקראת סוף הסרטון, נראים דוידוב ופמלייתם מוצאים מהמטוס בכוח ונלקחים לניידת משטרה. על המטוס מדגם איירבוס היו באותה העת יותר מ-220 נוסעים שהעידו על כך שפמלייתו של דוידוב ביישה אותם כישראלים. "הרגשתי ממש בושה שהודיעו שיש ישראלי שמתפרע במערכת הכריזה", סיפרה הנוסעת גלית.

 

סנגורו של דוידוב, עו"ד ראובן לביאב, מסר בתגובה: "מרשי נסע לצלם אירוע בקהילה היהודית הבוכרית בווינה. ב-12 בלילה הוא התקשר אלי וסיפר שעצרו אותו עם עוד שלושה צלמים. אני לא מצדיק אותו, אבל כשהוא עלה למטוס הייתה שם דיילת מוסלמית עם כיסוי ראש ונראה שבגלל שהיא ראתה שרשרת עם מגן דוד היא התנכרה אליו. הוא נסע עם מצלמות שעולות עשרות אלפי דולרים ותמיד הוא עולה עם הציוד למטוס. דווקא במטוס הזה לא נתנו לו והוא התרגז". עוד מסר עורך דינו: "הוא ממשפחה מאוד מפורסמת בתעשייה והביע צער על כל המקרה. הוא נלקח לחקירה והואשם בתקיפת שוטר והתפרעות במטוס. לאחר התערבות ראש הקהילה הבוכרית בוינה הוא שוחרר עם קנס של 100 אירו. מרשי מאוד מצטער על מה שקרה. הביע חרטה ובדיעבד לא היה מתנהג כפי שהתנהג". 

 

מאוסטריאן איירליינס נמסר בתגובה: "אנו מצרים על התנהגות הנוסעים שגרמה לעיכוב של שעה ועשרים דקות בטיסת אוסטריאן איירליינס OS859 מוינה לתל-אביב. בכל מצב בו נוסעים מגיעים עם מטען עודף, כפי שנעשה במקרה זה, הם מופנים לדלפק המטען העודף, בו אנו מנסים לסייע ככל הניתן. לאור העובדה שחלק מחפצי הנוסעים היו שבירים, הצוות הציע כי בהתאם לשטח האחסון על-גבי הטיסה ייקבע האם ניתן לאפסן את המטען בתאי האחסון או שמא יש לשלוח את המטען העודף אל בטן המטוס. מהבדיקה עלה כי לא נותר מקום בתאי האחסון, אך למרות זאת הנוסעים סרבו לשלוח את המטען העודף אל בטן המטוס, בחרו להתעלם מהנחיות הצוות, הנחיות שנועדו לשמור על בטיחות כלל הנוסעים בטיסה, ואף הקימו מהומה. בהמשך לכך, נוסעים אלה פונו מהמטוס בליווי אנשי הביטחון של השדה. אנו מצרים על מצבים אלה ודאגתנו נתונה בראש ובראשונה לבטיחות הטיסה והנוסעים בה".  

 

בחודשים האחרונים סערה המדינה בעקבות כמה תקריות אוויריות שבהן היו מעורבים ישראלים. במאי דווח כי במהלך טיסה שעשתה את דרכה מספרד לישראל התפרץ אחד הנוסעים כלפי נוסעת אחרת, צעק לעברה, וקילל אותה על רקע גזעני.

 

שלושה חודשים קודם לכן התפתח ויכוח בין נוסעת שביקשה לרכוש מוצר פטור ממכס במהלך טיסת חברת ישראייר לורנה. הוויכוח הידרדר לתגרה קולנית של הנוסעת מול דייל החברה. בהמשך קיללו בני משפחתה של הנוסעת את הדייל ואיימו להכותו.


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים