שתף קטע נבחר

מסמכי ויקיליקס: הכסף הסעודי בחש בעולם

הם הציעו למצרים 10 מיליארד דולר תמורת שחרור מובארק מהכלא, מימנו כלי תקשורת באזור שתמכו באג'נדה שלהם, ניסו להשתיק ביקורת נגדם תמורת כסף ואירחו לעתים תכופות את הילרי קלינטון. עשרות אלפי המסמכים שפרסם אתר ההדלפות מציגים: הבחישה הסעודית במזה"ת ומעבר - ונגד איראן

ביקורים תכופים בסעודיה למזכירת המדינה. הילרי קלינטון בכנס במפרץ הפרסי (ארכיון) (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ביקורים תכופים בסעודיה למזכירת המדינה. הילרי קלינטון בכנס במפרץ הפרסי (ארכיון)(צילום: EPA)

מייסד "ויקיליקס" ג'וליאן אסאנג' שוהה כבר שלוש שנים בשגרירות אקוודור בלונדון ולא יוצא ממנה מחשש שייעצר. לרגל ציון יום השנה ל"כליאתו", החל אתר ההדלפות לפרסם בסוף השבוע 500 אלף מסמכים דיפלומטיים סודיים של המשטר הסעודי שהגיעו לידיו.

 

עוד חדשות בעולם :

תערובת אסקוט: למי הכובע המוזר בעיר?

חתולה שהצילה ילד מתקיפת כלב זכתה בפרס

מתהדק המצוד אחרי הרוצחים הנמלטים

 

בין שהם נכונים ובין שלא, עשרות אלפי המסמכים המסווגים שכבר פורסמו עוררה סערה גדולה בתקשורת הערבית, בייחוד עם זו שאינה מזוהה עם בית המלוכה הסעודי כמו רשת "אל-ערבייה", והמשטר בריאד כבר פועל במרץ למזער נזקים עם ציוצים בטוויטר שקוראים לאזרחי הממלכה: "לא לקרוא ולא להפיץ את המסמכים".

 

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ומלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז (צילום: AP) (צילום: AP)
מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ומלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז(צילום: AP)
התמונה שמתבהרת עד כה מתוך המוני המסמכים שפורסמו מחזקת לכאורה את הטענות שנשמעות ללא הרף מצד גורמים המתנגדים לסעודיה ולמדינות המפרץ באזור (בעיקר בציר השיעי  איראן, חיזבאללה ומשטרו של בשאר אסד בסוריה): שבאמצעות כיסיהם העמוקים וממונם הרב מנסים הסעודים להתוות את גורל האזור ולבחוש בו בהתאם לאינטרסים שלהם.

 

הממלכה נגד "ההתפשטות האיראנית"

באחד המסמכים שפורסמו ושעורר סערה ציבורית במצרים נחשף כי מדינות המפרץ עמדו לסגור ב-2012 עסקה שבמסגרת ישלמו למצרים כעשרה מיליארד דולר בתמורה לשחרורו של הנשיא המודח הכלוא חוסני מובארק. מי שעוד היה אמור ליהנות מהכסף הרב היה סגן מנהיג "האחים המוסלמים" חיירת א-שאטר, שרצה להתמודד לנשיאות אך נפסל. א-שאטר, כך נטען, היה מוכן לשחרורו של מובארק מהכלא אם זה יעזוב את המדינה ביחד עם רעייתו סוזן.

 

במסמך אחר העביר שר החוץ הסעודי בקשה מהעיתונאי המצרי מוסטפא בכרי לבית המלוכה הסעודי. העיתונאי ביקש לכאורה לקבל מימון כספי כדי להפוך את השבועון שלו לעיתון יומי, להקים ערוץ טלוויזיה ולהקים מפלגה פוליטית - כל אלה בשביל להיאבק ב"התפשטות האיראנית". ברקע: הימים שלאחר "מהפכת 25 בינואר" במצרים כשהמועצה הצבאית העליונה הייתה בשלטון.

 

הזוג אובמה בניחום אבלים בסעודיה לאחר מות המלך עבדאללה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הזוג אובמה בניחום אבלים בסעודיה לאחר מות המלך עבדאללה(צילום: AFP)

מכמה מסמכים עולה גם שסעודיה מימנה לכאורה את הערוץ הלבנוני MTV בתמורה לתמיכה באג'נדה של הממלכה בלבנון - כלומר נגד חיזבאללה השיעי. הבחישה הסעודית בכלי תקשורת שונים כדי לקדם את האג'נדה של הממלכה הופיעה במסמכים נוספים. באחד מהם, למשל, מוצג לכאורה מאמץ סעודי חובק עולם לנסות - באמצעות הזרמה גדולה של כספים - למנוע את הקרנתו של הסרט "מלך החול" שמגולל את סיפורו של המלך ומייסד הממלכה עבד אל-עזיז'. "קניית שתיקה", הייתה כותרת המסמכים שנגעו לניסיון הסעודי למנוע ביקורת כלשהי על בית המלוכה בריאד.

 

עוד מלבנון: במסמך שנשלח משגריר סעודיה בלבנון למשרד החוץ בריאד, טוען השגריר הסעודי, מפי גורם המקורב לחיזבאללה, כי המודיעין האמריקני הצליח לחדור לשורות חיזבאללה, בייחוד באזור דרום לבנון באמצעות חבר בתנועת "אמל" השיעית שמחזיק באזרחות אמריקנית. מסמך זה עורר סערה ציבורית בלבנון ופרסומו אילץ את ארגונו של חסן נסראללה לפרסם הודעה שמכחישה את תוכן המברק הסעודי.

 

פרטי הדרכון של הילרי נחשפו

כלי תקשורת אמריקנים דיווחו בסוף השבוע כי בין מסמכי משרד החוץ הסעודי שנחשפו באתר ההדלפות "ויקיליקס" ישנם כאלה שמכילים פרטים אישיים של דיפלומטים אמריקנים, בהם פרטים מדרכונה של מזכירת המדינה לשעבר הילרי קלינטון ושל יועצת מזכיר המדינה ג'ון קרי, ויקטוריה נולנד. על פי המסמכים קלינטון ביקרה לעתים תכופות בסעודיה בשנים שבהן כיהנה כמזכירת המדינה. לאחרונה הוטחה נגד קלינטון ביקורת בשל תרומות שקיבלה קרן הצדקה של משפחתה ממדינות שונות, בהן סעודיה, בשנים שבהן הייתה הדיפלומטית מספר אחת של ארצות הברית.

 

סעודיה לא לבדה ב"מתקפת המסמכים" של "ויקיליקס", וגם קטאר נקלעה לסערה. באחד המסמכים שפורסמו הואשמה קטאר העשירה בניסיון להכשיל את הבחירות לנשיאות תימן ב-2012, בחירות שבסופן נבחר עבד רבו מנסור האדי. במסמך נכתב בין היתר שקטאר שילמה 250 מיליון דולר כדי להביא לכאוס בתימן. 

 

"לדעתי מדובר בעניין שבשגרה", אמר ל-ynet אזרח סעודי. "רבים אצלנו לא מאמינים למה שכתוב במסמכים, אבל עיתוי הפרסום מוזר ואולי קשור להסכמים האחרונים (של סעודיה) עם רוסיה". "חלק מהאנשים אצלנו טוענים שאיראן שילמה סכומי כסף גדולים לאסאנג' כדי לפרסם את ההדלפות, בייחוד בשעה שסעודיה מנהלת מלחמה בתימן". סעודיה טענה מצדה כי "המידע שפורסם במסמכים אינו שונה מהצהרותינו הפומביות ביחס לסוגיות האזוריות והבינלאומיות המגוונות". משרד החוץ הסעודי גם מסר כי "נפעל משפטית נגד כל הגורמים שעומדים מאחורי ההתקפה הזו במסגרת המלחמה האלקטרונית הקיימת בין המדינות השונות".

 

מהימנות המסמכים שפרסם "ויקיליקס" כאמור עדיין לא ברורה, אך בכל מקרה ברור שמדובר בפרק נוסף במלחמה על התודעה בין סעודיה הסונית לבין מתנגדיה בציר השיעי, בהם איראן וחיזבאללה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מלך סעודיה החדש סלמאן בן עבד אל-עזיז
צילום: EPA
מומלצים