שתף קטע נבחר

הרצוג ליו"ר הכנסת: פעל להבאת אישור הסכם הגז להצבעה במליאה

שעות ספורות לפני הישיבה הדרמטית של הקבינט המדיני ביטחוני שצפוי לאשר את הסדר הגז, שוחח יו"ר האופוזיציה עם יולי אדלשטיין. הרצוג: "זו סוגיה גורלית בחיי המדינה ולא ניתן להחליט לגביה בחדרי חדרים". יו"ר ועדת הכלכלה כבל: "הקבינט לא יכול להחליט לפני התייעצות עם הוועדה"

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג שוחח הבוקר (יום ה') עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וביקש ממנו לפעול לכך שאישור הסדר הגז בין המדינה לחברות דלק ונובל אנרג'י יובא להצבעה במליאת הכנסת ולא בקבינט המדיני-ביטחוני שיתכנס בצהריים וצפוי לאשר את ההסכם.

 

הרצוג אמר לאחר השיחה כי "היום אמור הקבינט לקבל החלטה גורלית בנושא מתווה הגז. החלטה שתהיה לה השלכה לדורות. אני חוזר על תביעתי מראש הממשלה להביא את מתווה הגז בפני כנסת ישראל. זו החלטה בסדר גודל של הכרעות שהכנסת נדרשה אליהן בעבר בסוגיות גורליות בחיי המדינה ולא ניתן לקבל אותה בחדרי חדרים".

 

הרצוג הוסיף כי הוא פנה לאדלשטיין "בדרישה שיפעיל את סמכותו המוסרית והפוליטית לוודא שכך יקרה כי זה בראש ובראשונה טובת הציבור".

אסדת הקידוח לווייתן (צילום: אלבטרוס צילומי אוויר) (צילום: אלבטרוס צילומי אוויר)
אסדת הקידוח לווייתן(צילום: אלבטרוס צילומי אוויר)

ארכיון. הרצוג ואדלשטיין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ארכיון. הרצוג ואדלשטיין(צילום: גיל יוחנן)

כמו כן, יו"ר ועדת הכלכלה ממפלגתו של הרצוג ח"כ איתן כבל אמר כי "ברצוני להאיר לכל העוסקים בסיקור הנושא שהקבינט אינו יכול לקבל החלטה בדבר אישור סופי של מתווה ההסכם עם חברות הגז, בטרם תבוצע התייעצות עם ועדת הכלכלה של הכנסת. סעיף 52 בחוק ההגבלים העסקיים מחייב היוועצות עם ועדת הכלכלה בטרם קבלת החלטה בקבינט: השר רשאי, לאחר התייעצות עם ועדת הכלכלה של הכנסת, לפטור הגבל עסקי מהוראות חוק זה, כולן או מקצתן, אם הוא סבור שהדבר דרוש מטעמים של מדיניות חוץ או ביטחון המדינה".

 

כבל הוסיף כי "על כן, החוק אינו מאפשר קבלת החלטה בדבר אישור ההסכם בקבינט. הקבינט יכול להחליט כל החלטה שהוא חפץ בה, פרט להחלטה שתיתן תוקף חוקי להסכם".

 

יושבת ראש מרצ ח"כ זהבה גלאון שלחה מסרון לחברי הקבינט לקראת הדיון, ובו כתבה: "אל תשתף פעולה עם המחטף של נתניהו המשתמש באמתלה ביטחונית כדי להעביר מתווה כניעה. בשביל רגעים כאלה נכנסת לפוליטיקה. החזר את ההחלטה לכנסת. מגיע לנו מתווה שמטרתו טובת הציבור ולא טובת הטייקונים. זה בידיים שלך".

 

חברת הכנסת הוסיפה ואמרה: "פניתי ליועץ המשפטי בבקשה שלא יכשיר את השרץ ולא יאפשר למתווה הגז לעבור הרחק מעין הציבור בלי דיון ובלי טיפת כבוד לאזרחים ולדמוקרטיה, תוך זריקת המילים 'ביטחון המדינה' לכל עבר ללא כל הצדקה".

 

המשנה ליועמ"ש אבי ליכט קבע היום כי מותר להעביר את מתווה הגז דרך הקבינט. "מדובר בדיון ראשון שיתחיל תהליך שסופו בהחלטת ממשלה במליאתה", השיב ליכט לפנייתה של ח"כ שלי יחימוביץ' בנושא."הדיון בקבינט המדיני-ביטחוני, אם יתקיים, הוא דיון ראשון שיתחיל תהליך שסופו בהחלטת ממשלה במליאתה, אם אכן יוחלט לפעול למימוש המתווה. לפיכך אין כל פגם בקיום הדיון בקבינט המדיני בטחוני".

 

כצפוי, המתווה לא מבשר פריצת דרך בסוגיית מחיר הגז, כך שהוא יכלול רק את ממוצע עסקאות הגז שיש כיום במשק, כלומר סביב 5.4 עד 5.6 דולר ליחידת אנרגיה, וכל חוזה חדש יימדד בהתאם לממוצע העסקאות במשק. זאת לעומת תמחור בסיס של 5.3 דולר ליחידת אנרגיה שמשרד האוצר שאף להחיל. עם זאת, בכוונת המדינה למתן את המחיר אחרי השימוע הציבורי שיגיע בעקבות הקבינט, וזאת לכאורה לאחר הערות שיגיעו מהציבור.

 

בנוסף, מאגרי הגז הקטנים כריש ותנין יימכרו לאחר 18 חודשים. זאת בניגוד לעמדת חברות הגז שביקשה מכירה עד 36 חודשים. צוותי המו"מ ניסחו את ההסכם שיגיע לקבינט. לאחריו יפעיל שר הכלכלה את סעיף 52 לחוק ההגבלים שמאפשר לו לעקוף את הממונה בנימוק שמדובר בנושא מדיני. סיום ההליך הוא החלטת ממשלה שתתקיים עד ספטמבר הקרוב.

 

מאגר לווייתן יפותח עד אוגוסט 2019. בכך המדינה קיבלה רק חלקית את הדרישה לדחות את הפיתוח עד 2020 אבל הבינה שלו"ז הפיתוח הרשמי (3.5 שנים) זז בשל התערבותו של הממונה על ההגבלים בתהליך. התאריך המקורי היה מרץ 2018.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלבטרוס צילומי אוויר
ארכיון
צילום: אלבטרוס צילומי אוויר
מומלצים