שתף קטע נבחר

מספר היהודים בעולם - כמספרם לפני השואה

הניצחון היהודי: דו"ח מראה כי בעולם קרוב ל-16 מיליון יהודים. המשמעות: לראשונה מאז ההשמדה הצליח העם היהודי לשקם עצמו כמעט לגמרי

70 שנה לתום מלחמת העולם השנייה, ומספר היהודים בעולם (כולל צאצאים של זוגות מעורבים) מגיע לכמעט 16 מיליון איש - קרוב לגודל האוכלוסייה היהודית בעולם ב-1939, ערב השואה. נתונים אלה עולים מהדו"ח השנתי של המכון לתכנון מדיניות העם היהודי, שהוגש לממשלה ויידון ביום ראשון הקרוב בישיבת הממשלה השבועית.

 

בפרק הדן בדמוגרפיה נכתב כי מאז שנת 1945, אז מנה העם היהודי 11 מיליון איש, גדל מספרם של היהודים בעולם בעקביות עד כדי 14.2 מיליון, כך נספר בראשית 2015. בעשר השנים האחרונות, בין 2005 ל-2015, גדלה האוכלוסייה היהודית העולמית בשיעור של למעלה משמונה אחוזים השיעור הגבוה ביותר בהשוואה לכל עשור מוקדם יותר מאז תום מלחמת העולם השנייה.

 

אומדנים אלו מבוססים על קריטריונים הלכתיים עבור מי שמתגוררים בישראל והגדרה עצמית עבור מי שמתגוררים בארצות אחרות. מי שמבקשים להגמיש גישה זו יכולים לכלול באוכלוסייה היהודית עוד שתי תתי-קבוצות עם זיקה נוכחית לעם היהודי: עולים וצאצאיהם שאינם יהודים על-פי ההלכה והם מוגדרים כ"חסרי דת" (350,000), ו"יהודים באופן חלקי" המתגוררים בארצות־הברית, שבחלקם הגדול הם צאצאים של זוגות מעורבים, ומספרם הוא כמיליון איש לצד יהודים "באופן חלקי" המתגוררים גם בארצות תפוצה אחרות.

 

צירופם של אנשים אלו לאוכלוסייה היהודית, שזוהי החלטה סובייקטיבית לחלוטין, מגדיל את מספרם של היהודים בעולם כיום לכמעט שישה-עשר מיליון, מעט פחות ממספר היהודים ב-1939, ערב מלחמת העולם השנייה - 16.6 מיליון.

 

עם קום המדינה היו היהודים 82 אחוזים מכלל האוכלוסייה הישראלית, ושיעורם גדל ל־89 אחוזים בשנת 1958. מאז חל צמצום הדרגתי בחלקם של היהודים, גם אם בשיעורים משתנים מעשור אחד למשנהו עד ל־75 אחוזים בראשית 2015. במילים אחרות מאז קום המדינה וחרף תנודתיות מסוימת, שיעור ה"יהודים" בישראל על הגדרותיהם השונות נותר במידה רבה יציב. מבחינת הפיזור העולמי: הריכוז היהודי הגדול ביותר בתפוצה נמצא, כבר מאז תום מלחמת העולם הראשונה, בארצות הברית.

 

בעוד שבשנת 1957 התגוררו בארצות־הברית כחמישה מיליון יהודים, מספרם גדל ול־5.7 מיליון ב־2013. יש לזקוף זאת לאיזון בין ילודה נמוכה מחד ומאזן הגירה חיובי, מאידך. הדו"ח לצד הממד הדמוגרפי, יוצגו בפני השרים גם סוגיות המשפיעות על יחסי ישראל-ארה"ב ודיווח על יחסי ישראל והתפוצות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מחנה אושוויץ-בירקנאו
צילום: EPA
מומלצים