שתף קטע נבחר

הסבסוד הופסק, ויערית לא יכלה לקנות מזון לבנה האוטיסט

אם לילד שחולה במחלת כבד, סובל מתת-תזונה וזקוק למזון מיוחד גילתה כי עם הגיעו לגיל 4 קופת חולים מאוחדת הפסיקה לסבסד את תרכובת המזון שלה הוא זקוק: "חתכו לשי את צינור האוויר והחיים". במאוחדת אישרו המשך הסבסוד לאחר חשיפת ynet

  

 

קופת החולים הפסיקה לסבסד מזון מיוחד לילד בן 4 הסובל ממחלה - ואמו לא הייתה יכולה לרכוש אותו בכוחות עצמה לנוכח מחירו הגבוה. "אם הוא לא יקבל את המזון הדרוש לו יש סכנה לחייו", סיפרה האם, חד-הורית לחמישה. "אני נלחמת וצועקת בכל הכוח ובכל מקום אבל איש לא מקשיב לי". בעקבות חשיפת ynet אושר "באופן חריג" סבסוד המזון.

 

יערית מליחי (36) מבית שמש סיפרה ל-ynet כי "בכל בוקר אני מתעוררת בפחד - הילד שלי לא אוכל ואני לא מסוגלת לספק לו את המזון הדרוש לו אחרי שקופת חולים מאוחדת הפסיקה את הסבסוד רק בגלל שהוא חצה את גיל ארבע. המצב שלו מידרדר בכל יום". בנה, שי בר יוחאי בן ה-4, מאובחן כאוטיסט בדרגה גבוהה וסובל גם ממחלת כבד. הוא אינו מסוגל לדבר, אינו חש כאב ומתקשר רק באמצעות מבטים. בר יוחאי צורך מזון מיוחד ששמו פדיאשור. עלותו מסתכמת באלפי שקלים בחודש: 289 שקלים עבור ארגז ובו מזון המספיק לשלושה ימים. עלות הארגז המסובסד עומדת על 62 שקלים. בר יוחאי אינו מסוגל לאכול או לשתות דבר מלבד המזון הזה. הוא נמצא בסכנת התייבשות תמידית ומוגדר כסובל מתת-תזונה.  

 

"לפני כארבעה חודשים באתי לבקש את המרשם הרגיל, ואז הודיעו פתאום שהקופה לא תסבסד את המזון, שמהווה תרופה לבן שלי. כאילו בגיל ארבע הוא הפסיק להיות קיים. באופן שרירותי חתכו את צינור האוויר והחיים שלו", סיפרה מליחי. בחודשים האחרונים הזהירו אותה הרופאים שוב ושוב ש"אם הילד לא יקבל את המזון באופן קבוע הוא לא יגיע לגיל 13", כלשונה. 

 

יערית מליחי ובנה שי. הקופה נענתה לפנייתה לאחר הפרסום  ()
יערית מליחי ובנה שי. הקופה נענתה לפנייתה לאחר הפרסום
 

לדבריה, קופת חולים מאוחדת אינה מוכנה לספק לבנה התחייבות עבור טיפולים יקרים במרפאה להפרעות אכילה של אחד מבתי החולים. "אם יטופל במרפאה אז יש סיכוי שהוא יוכל ללמוד לאכול ולשתות בהדרגה ולא יהיה תלוי אך ורק באוכל המיוחד והיקר הזה, אבל הם פשוט לא מוכנים לממן את הטיפולים". במאוחדת לא הגיבו לטענה זו למרות פנייתנו בנושא.  

 

"זה מצב הזוי. ילד חולה, רעב לאוכל במדינת ישראל ואין מי שיעזור. כאילו הדבר היחיד שחשוב זה הכסף", קבלה האם. היא אינה יכולה כלל לצאת לעבודה בשל הצורך לטפל בבנה החולה. המשפחה בת שש הנפשות מסתייעת בקצבאות הביטוח הלאומי המסתכמות בכ-7,000 שקל בחודש בלבד, אך לדבריה סכום זה "לא מדגדג אפילו" את ההוצאות המרובות של המשפחה. מלבד הכסף לרכישת המזון לבנה, מליחי נדרשת להוצאות רבות על הטיפולים המורכבים שלו. 

 

"האם יראו את הבן שלי כילד, כאדם?"

"גם לפני פברואר (אז הופסק הסבסוד - ע"א) נעזרנו בעמותות ובתרומות, אבל מאז שהופסק הסבסוד חלה החמרה קשה במצב הכלכלי שלנו ואנחנו פשוט קורסים וחסרי אונים לגמרי", היא מדווחת בייאוש. "אני בחובות לבנקים ולאנשים טובים ולא יודעת מאיפה אביא את הכסף כדי לרכוש את פחית המזון הבאה עבור שי. אני מתחננת לעזרה מכל מי שיכול, ובעיקר שייפתח סדק בחומת האטימות בתוך המערכת הרפואית. מתחננת שמישהו יראה את הבן שלי כילד וכאדם", אמרה האם.  

הבקשה לאישור המזון המיוחד ()
הבקשה לאישור המזון המיוחד

והסירוב ()
והסירוב
 

בשבוע האחרון מנסות לסייע למליחי מנהלות עמותת "הקול הנשי", גלית נחום ובובה לוי. לדבריהן, "זעקתה הייתה כואבת. בגלל חוקים ובירוקרטיה של הרשויות היא עלולה לאבד את היקר לה מכול". הן תהו כיצד אין המשך טיפול במקרים חריגים. "אם יחידנית לחמישה יכולה להתמודד לבדה מול המערכת ובמקביל לשמור את ילדה בחיים? הייתכן שבישראל 2015 מפקירים ילדים? אנחנו דורשות כי מערכת הבריאות תיתן לה את הכלים הדרושים על מנת שהילד יוכל לגדול כשאר הילדים, והכי חשוב - לחיות", הוסיפו. 

 

בקופת חולים מאוחדת לא ידעו לומר מדוע לא נעשתה עד כה פנייה למשרד הבריאות בבקשה כי סבסוד המזון יאושר באופן חריג עבור בר יוחאי. מהקופה נמסר בתגובה כי "הנהלת מאוחדת מודה ל-ynet על חשיפת המקרה במלוא חומרתו. כפי שנמסר לאם, המזון הנדרש אינו עומד בהתוויות סל הבריאות על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי. עם זאת, משהביא ynet את מורכבות המקרה של שי הקטן לידיעת הנהלת מאוחדת, הונחו הגורמים המקצועיים לאשר מיד את המשך מימון המזון המיוחד".

 

עוד נמסר כי הנהלת הקופה תבחן את פרטי המקרה "כדי להבטיח מענה מיטבי ככל האפשר גם במגבלות סל הבריאות הממלכתי. הנהלת מאוחדת אישרה גם את מימון הטיפולים במרפאה להפרעות אכילה שלהם זקוק בר יוחאי".

 

לסיוע לשי בר יוחאי ניתן לפנות לעמותת "הקול הנשי" .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יערית מליחי ובנה שי
בובה לוי, ממנהלות עמותת "הקול הנשי"
גלית נחום: "זו הפקרת ילדים"
מומלצים