שתף קטע נבחר

ניצחון לליברמן: נדחתה ההצבעה על סמכויות הגז, המתווה יפורסם

יו"ר ישראל ביתנו הודיע שלא יתמוך בהעברת הסמכויות משר הכלכלה לממשלה, לחץ כבד הופעל על דרעי לשנות את דעתו ולאחר שראש הממשלה הבין שלא יהיה לו רוב הוחלט לדחות את ההצבעה בכנסת. נתניהו הורה לפרסם את מתווה הסדר הגז בתוך זמן קצר. גורמים פוליטיים: "רה"מ היה יכול למנוע הביזיון"

 

המבוכה וההתקפלות: ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לדחות את ההצבעה בכנסת על העברת סמכויות הגז משר הכלכלה אריה דרעי לממשלה. מדובר בניצחון של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שהודיע מוקדם יותר כי לא יתמוך בהצבעה על העברת הסמכויות אם לא יפורסם המתווה. אמש (ב') הנחה נתניהו לפרסם את מתווה הסדר הגז לציבור בתוך זמן קצר מיד עם השלמת הניסוח המשפטי שעליו עמלים בשעות אלה, ולאפשר דיון ציבורי מקיף על כל חלקי המתווה.

 

בלבול רב ומתח הורגש בקואליציה סביב השאלה אם תתקיים הצבעה הלילה. יממה של שיחות ופגישות מרתוניות מצד ראש הממשלה ואנשיו לגייס רוב במליאת הכנסת להעברת הסמכויות לא צלחו עד כה ובשל כך, לא היה ברור עד רגע זה אם ההצעה תעלה להצבעה כמתוכנן או תידחה מהחשש להפסד בהצבעה.

 

כעת, לאחר שנתניהו דחה את ההצבעה והורה לפרסם את המתווה, נראה היה שהוא היה יכול למנוע זאת מוקדם הרבה יותר. עוד לפני החלטת ראש הממשלה, גורמים פוליטיים שונים אמרו כי נתניהו היה יכול למנוע את ההתבזות אם היה מביא לכנסת מתווה שקוף ומפורט, אולם העובדה שאיש מחברי האופזיציה וראשי המפלגות לא נחשפו להסכם, חיזקה את ההתנגדות לתמוך בהצבעה ובשל כך גם לא הושג הרוב.

ליברמן הודיע שיתנגד. נתניהו דחה ההצבעה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ליברמן הודיע שיתנגד. נתניהו דחה ההצבעה(צילום: גיל יוחנן)

נתניהו לא הצליח לגבש רוב משתי סיבות. האחת הוא סירובם של השרים משה כחלון, יואב גלנט וחיים כץ להצביע בשל ניגוד העניינים שלהם בנושא הגז. במקרה של גלנט, ניגוד העניינים שלו נובע מתקופתו כמנכ"ל חברת חיפושי הנפט והגז של בני שטיינמץ "נמקס אויל אנד גז". כחלון פסל עצמו מההצבעה בשל קשריו עם קובי מיימון, אחד מבעלי מאגרי הגז. במקרה של השר חיים כץ, הוא נמנע מהצבעה בשל המניות שהוא מחזיק בחברת "ישראמקו".

 

שלשום עוד נשמעה אנחת רווחה בסביבת ראש הממשלה לאחר שליברמן הודיע שיתמוך בהצבעה, אולם בשעת לילה מאוחרת הבהירו גורמים בישראל ביתנו כי תיערך התייעצות סיעתית והסתמן שהסיעה תפריד בין תמיכתה במתווה לבין תמיכתה בנושא הסמכויות.

 

אתמול, כפי שעשה גם לאחר הבחירות, ביצע ליברמן מהלך פוליטי מפתיע נוסף כשהודיע שלא שלא ייתן לנתניהו סולם וגב פוליטי כדי להיחלץ מהמצב שאליו נקלעה הקואליציה. החלטתו של ליברמן הגבירה את הלחץ בסביבת נתניהו ונעשו לא מעט ניסיונות במהלך היום על מנת לשכנע את השרים המסרבים להצביע ולהתייצב מאחורי עמדת הקואליציה, או לחילופין לשכנע את שר הכלכלה אריה דרעי לחזור בו מסירובו ולקבל על עצמו את הסמכויות בנושא הגז.

  

גורמים בקואליציה אמרו כי על אף שהייתה כוונה שלא להסתמך על תמיכת האופוזיציה בהצבעה, הודעתו הראשונית של ליברמן על תמיכה במתווה הורידה את מפלס הלחץ. הודעתו אתמול, שעות ספורות לפני ההצבעה, היא שגרמה לסנדול נתניהו ולמבוכה שבה עמדה הקואליציה בשל היעדר הרוב.

ייצאו בחוץ? כחלון, גלנט וכץ (צילום: ג'ורג' גינסברג, עידו ארז, הרצל יוסף) (צילום: ג'ורג' גינסברג, עידו ארז, הרצל יוסף)
ייצאו בחוץ? כחלון, גלנט וכץ(צילום: ג'ורג' גינסברג, עידו ארז, הרצל יוסף)

במקביל, ח"כ אורלי לוי פנתה ליועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, וביקשה להסיר את העיסוק בגז מסדר יומה של המליאה, עד אשר יפורסם באופן שקוף וברור המתווה המלא.

 

על רקע כל ההתפתחויות הפעילו אנשי נתניהו לחץ כבד על דרעי לחתום על הסעיף שמאפשר לו לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים ולאשר את מתווה הגז. אולם מקורבי דרעי הבהירו כי גם אם הכנסת לא תעביר את הסמכויות לממשלה, והנושא יוחזר אליו - הוא יעמוד בסירובו לחתום, ועתידו של מתווה הגז שגובש לוט בערפל.

 

לאחר דחיית ההצבעה פרסם יו"ר המחנה הציוני פוסט בפייסבוק: "מפלה לקואליציה. לא תהיה הצבעה על הגז הלילה. שיטת הקומבינה בהיחבא נכשלה".

 

בישיבת הסיעה הבהיר ליברמן שסיעתו לא תשמש ה"בייביסיטר של הקואליציה". "כל אחד מסיבות אלקטורליות לא רוצה להצביע, ומצפים שאנחנו נהיה להם סולם. פראיירים אנחנו לא נהיה. אנחנו לא נתמוך היום, ההצבעה היא לא על המתווה אלא על הפרוצדורה. שלא יצפו שהגב שלי ישמש טרמפולינה. אם ראש הממשלה חרד למשק הגז, שיורה לשר הכלכלה לחתום", אמר ליברמן.

 

לדבריו, "על הפרוצדורה, על הבריחה הזו, על המילוט האלקטורלי, לא נהיה הבייביסיטר של הקואליציה ולא ניתן להם שום סולם אלקטורלי. אני מבין שלש"ס לא נוח מוּל האלקטורט שלה, לכולנו לא נוח, ושלא יגלגלו אחריות לפתחנו. שיידעו להסתדר בתוך הקואליציה. אם ראש הממשלה לא יודע לא להביא את השרים – שיסיק מסקנות ויתפטר".

 

שלשום אישרה הממשלה את סוגיית העברת הסמכויות כשרק השר להגנת הסביבה אבי גבאי התנגד, זאת לאחר שביום חמישי אישר הקבינט המדיני-ביטחוני את מתווה ההסכם, אך השר דרעי, שהיה צריך לאשר את הסעיף שעוקף את הממונה על ההגבלים (סעיף 52 לחוק ההגבלים) - סירב לעשות זאת, ובכך למעשה העביר את ההכרעה הלאה.


פורסם לראשונה 29/06/2015 23:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים