שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הניסוי הרפואי של ראש הממשלה
  אורולוגים בכירים הביעו תמיהה מדוע נתניהו בחר בשיטת "גת-גורן" לטיפול בערמונית אף שמשרד הבריאות אסר להשתמש בה אלא כניסוי רפואי בלבד. לשכת רה"מ: הטיפול מאושר תחת ועדת הלסינקי

  ראש הממשלה בנימין נתניהו עבר בחשאי טיפול לערמונית מוגדלת שנאסר לשימוש בישראל - אלא במסגרת ניסויית ותחת "ועדת הלסינקי".   

   

  בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי ) (צילום: אלכס קולומויסקי )
  בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי )
   

   

  עמית סגל דיווח אמש (יום ב') בחדשות ערוץ 2 כי בחודשים האחרונים הובא נתניהו באישון ליל לבית החולים מעייני הישועה בבני ברק. באחת הפעמים הובהל באמצע הלילה ברכב שהוסווה למכונית להובלת פיתות. בפעם השנייה הוכנס למכונית של חברת הדברה כשמאבטחיו מחופשים למדבירים.

   

  "ידיעות אחרונות" מפרסם היום כי בכירי האורולוגים בישראל הביעו תמיהה כאשר שמעו אמש כי ראש הממשלה טופל בבית חולים פרטי - ולא במרכז הרפואי הדסה שבו הוא נוהג להיבדק - וכן על-ידי רופאים שאינם אורולוגים כלל והשיטה שפיתחו נאסרה בישראל אלא במסגרת ניסויית. ד"ר יגאל גת הוא גינקולוג בהכשרתו וד"ר מנחם גורן הוא רדיולוג. השניים פיתחו שיטה לטיפול בערמונית מוגדלת, שנאסרה לשימוש בישראל על ידי משרד הבריאות.  

   

  הטיפול הייחודי שפיתחו השניים נקרא "שיטת גת-גורן". בשנת 2013 שלח משרד הבריאות מכתב לד"ר יגאל גת, שבו הוא מורה על הפסקת הטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית בשיטה הזו, אלא אם מדובר במסגרת מחקרית שלא בתשלום, תחת "ועדת הלסינקי" מוסדית (ועדת הלסינקי היא ועדה המאשרת ביצוע מחקרים קליניים בבני אדם).

    

  יש לציין כי לאחר שהטיפול נאסר בישראל שכרו שני הרופאים מרפאה בבית חולים בקפריסין, שם הם מבצעים אותו באופן פרטי ובתשלום. "שיטת גת-גורן" היא טיפול המבוסס על צנתור המבוצע בהרדמה מקומית בלבד ונמשך כשעה וחצי.

    

  פרופסור חיים מצקין, מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית במרכז הרפואי סוראסקי (איכילוב) בתל אביב: "ברוב המדינות המתוקנות בעולם המערבי לא משתמשים בשיטה הזו כי היא לא הוכחה ולא סתם משרד הבריאות לא אישר אותה. לא עושים אותה במסגרת הציבורית אלא רק באופן פרטי כי היא לא נמצאת בסל התרופות. זה ניתוח שעולה הרבה מאוד כסף ועדיין מבצעים אותו בגלל ההכנסות הגבוהות שהוא מניב".

   

  פרופסור אלכסנדר גרינשטיין יו"ר איגוד האורולוגים הוסיף: "זו שיטת טיפול בבעיות ערמונית שאינה מקובלת בשום מקום בעולם. היא איננה מוזכרת בקווים מנחים של איגודי אורולוגים בעולם". לגבי ההיתר שניתן לה בוועדת הלסינקי, הסביר גרינשטיין: "זה אומר שהחולה חייב להבין שמדובר בניסוי שתוצאותיו לא ידועות ואסור לגבות ממנו תשלום עבור הטיפול".

   

  רופאו האישי של נתניהו אישר ל"ידיעות אחרונות" כי ההליך שעבר ראש הממשלה "היה תחת ועדת הלסינקי". בהודעה של לשכת ראש הממשלה מסר ד"ר צבי ברקוביץ': "כל הטיפולים והבדיקות שעושה ראש הממשלה נעשים אחרי קבלת חוות דעת מקצועית של הצוות הרפואי שמלווה אותו. גם במקרה הזה מדובר בהליך רפואי שמשרד הבריאות מאשר תחת 'ועדת הלסינקי' - וכך פעלו רופאי ראש הממשלה. על אף שהדבר אינו מחויב, ראש הממשלה נתניהו מפרסם מדי שנה באופן יזום את הדו"ח הרפואי שלו, ולפיו מצבו הבריאותי טוב מאוד". את תגובת ד"ר גת וד"ר גורן לא ניתן היה להשיג אמש. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים