שתף קטע נבחר
צילום: רויטרס, EPA

החברות השכולות מצוק איתן: "לא מבינים את האבל שלנו"

הדס המשיכה לשלוח לעומר המנוח הודעת ווטסאפ, אסטר תגשים את חלום הגיוס למשטרה בלי נירן ואלה פתחה חומסייה במקום לנסוע לטיול הגדול עם פז. שנה למבצע בעזה שוחחנו עם שלוש צעירות שאיבדו שם את אהבת חייהן

 

 

הדס סביון איבדה את בן זוגה עומר חי לפני כשנה במבצע צוק איתן. למרות זאת, עד לפני כמה חודשים היא עוד הייתה שולחת הודעות למכשיר הטלפון שלו. "בחודשים הראשונים הייתי נכנסת למיטה בלילה והדבר הראשון שהייתי עושה זה להתקשר לעומר", היא מספרת. "המשכתי לשלוח לו הודעות בוואטסאפ, לכתוב לו שאני מתגעגעת אליו ושאני אוהבת אותו. מאוד חסר לי רק לשבת, להסתכל לו בעיניים ולנהל איתו שיחה. זה משהו שעם הזמן אני מתחילה להבין שזה לא יחזור".

 

שנה עברה מאז בני זוגן של הדס, אסטר ג'ינו ואלה בר לא חזרו הביתה מהמלחמה בקיץ שעבר, ובראיון ל-ynet הן מדברות על השנה שעברה עליהן ועל היחס של החברה והצבא למעמד הלא רשמי שלהן: הן הרי לא היו נשואות לנופלים, רק חברות שלהם.

 

עומר חי, שהיה בן זוגה של הדס, נהרג בבניין ממולכד בחאן יונס שאליו נכנס כוח מגלן. בן זוגה של אסטר מטבריה היה נירן כהן מחטיבה 7, שנהרג מפצמ"ר בשטח כינוס. אלה הייתה במשך שבע שנים זוגתו של פז אליהו שנהרג מפיצוץ מטען חבלה בחאן יונס.

מימין: סביון, ג'ינו ובר. "מצטערות שהכרנו" (צילום: ירון שרון) (צילום: ירון שרון)
מימין: סביון, ג'ינו ובר. "מצטערות שהכרנו"(צילום: ירון שרון)

עומר חי ()
עומר חי

נירן כהן ()
נירן כהן

פז אליהו (צילום: מהאלבום הפרטי) (צילום: מהאלבום הפרטי)
פז אליהו(צילום: מהאלבום הפרטי)

"את כולה היית בת זוג שלו, את לא אימא שלו או משהו כזה", מספרת סביון על התגובות שקיבלה בזמן האבל. וג'ינו מוסיפה: "אני יכולה להגיד שהמשפט הקבוע של האנשים מבחוץ הוא 'את חייבת להמשיך הלאה, את צעירה ויפה וחייבת להמשיך הלאה, החיים יותר חזקים מהמוות'. אני יודעת שאני חייבת אבל תנו לי בקצב שלי".

 

בר מחזקת את דבריה: "משום מה החברה לא מבינה שזה גם הגיוני שאני אשב בבית שלי ואתאבל על אהבת חיי".

 

שלוש הצעירות נאלצו להתבגר בזמן קצר, ויש להן לא מעט טענות לממסד. "אני מאוכזבת מהמדינה", אומרת בר. "האהובים שלנו יצאו להגן על המדינה ואני חושבת שהדבר הראוי זה להתייחס אלינו, לבנות הזוג של אותם חללים. למשל להזמין אותנו לטקסים רשמיים. ליום הזיכרון לדוגמה לא קיבלנו שום הזמנה לטקס. עכשיו גם יש את יום הזיכרון של צוק איתן, ובאיזשהו מקום אני מצפה להזמנה. אני חושבת שאני לא אקבל אותה".

 

בין שלוש הבנות נוצרה חברות קרובה במסגרת "עמותת החברות". ג'ינו: "כל פעם אני מרגישה שאני אוהבת אותן יותר כי הן היחידות שמבינות אותי. במקום להגיד 'אני אוהבת אותך', אני אומרת 'אני מצטערת שהכרתי אותך'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון שרון
סביון, ג'ינו ובר
צילום: ירון שרון
מומלצים