שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מסנדרסון ועד רוטבליט: קבלו את תמר אייזנמן

  זיכרונות מסן פרנסיסקו על המים, צליל צורם של שרשרת אופניים, טיפ-שניים מדני סנדרסון וסוד כמוס שלחש יענקל'ה רוטבליט, ששלח אותה למסע שורשים מוזיקלי. תמר אייזנמן מוציאה את "לימבו", אלבום רביעי וראשון בשפה העברית, ש"הפך אותה לבן אדם אחר". האזינו לשלושה שירים מתוכו בבכורה, עטופים בסיפורים קסומים מתהליך היצירה

  שלושה אלבומים שהיא שרה באנגלית, כותבת ומלחינה את שעל ליבה בשפה אחרת, זרה. כעת שבה תמר אייזנמן אל השורשים, ומוציאה את "לימבו", אלבום חדש ובו 11 שירים חדשים - כולם בשפה העברית.

   

  עטיפת "לימבו". מחוץ לאזור הנוחות (צילום: אייל דורי) (צילום: אייל דורי)
  עטיפת "לימבו". מחוץ לאזור הנוחות(צילום: אייל דורי)

  את כל שירי האלבום הלחינה אייזנמן והפיקה מוזיקלית, למילותיה או למילותיהם של אחרים, ביניהם יענקל'ה רוטבליט ודוד אבידן. כעת, רגע לפני הנחיתה, היא מזמינה את גולשי ynet להאזין לשלושה משירי האלבום בבכורה, וגם לסיפורים האישיים שמאחוריהם שמאגדים יחדיו זיכרונות מסן פרנסיסקו על המים, התאהבות מחודשת בשפה העברית, טיפים קטנים מדני סנדרסון וגם סוד כמוס שלחש יענקל'ה רוטבליט באוזנה, וגרם לה לצאת למסע.

   

  לימבו

  "האלבום החדש, הלימבו שלי, הוא מקבץ שירי ניאו בלוז, פופ ורוק, משלוש השנים האחרונות", מספרת אייזנמן על היצירה החדשה. "אחרי ששנים הגיטרה שלי שרה בעיקר באנגלית, גיליתי את הזמרת שבי, שביקשה גם לנגן בעברית ובחרתי לשהות הרבה מחוץ לאזור הנוחות. אני בן אדם אחר אחרי האלבום הזה, אין לי ספק. יחד עם צוות מוסיקאים מוכשר צללתי פנימה והחוצה, החוצה ופנימה ב'מעגלימבו' לא מעט זמן. ידעתי שבסוף הדרך הזו משהו ישתנה אצלי".

   

  "יום אחד הזמנתי את דני סנדרסון לשמוע את ההקלטות הראשונות של האלבום שלי", מספרת אייזנמן גם על שיר הנושא. "בין היתר, השמעתי לו גרסא קדומה של 'לימבו', כשעוד היה באנגלית וקראתי לו 'The Race'. שיתפתי אותו בתחושות שלי לגבי אי שלמות הטקסט של השיר, והמחשבה להמיר אותו לאלבום שאני עובדת עליו בעברית. הוא מאד עודד אותי והביע את חיבתו לגרוב והלחן.

   

  "השיר, גם באי שלומותו, הרגיש לי כמו הגרעין של כל האלבום, שממנו עוד יצאו הענפים הנוספים של הסיפור שהיה לי חשוב להעביר. נזכרתי שלפני כמה שנים יענקל'ה רוטבליט לחש לי באוזן אחרי ארוע מוזיקלי בהיכל התרבות ש'צריך לכתוב לך שירים בעברית', אז פניתי ליענקל'ה. שמחתי והתרגשתי מאד לבקש ממנו לכתוב לי את השיר שממנו הכל הולך להתחיל. אחרי פגישה מרתקת ושיחה על התחושות של השיר המקורי באנגלית, יענקל'ה שלח לי את 'לימבו'. והשאר היסטוריה".

   

  רצה

  "עברית שפה יפה. בזכותה התאהבתי מחדש בכל מיני דברים ישנים. השנים בסן פרנסיסקו בילדות נתנו לי הרבה ממי שאני היום. את הגיטרה, החופש, היצירתיות והאנגלית - אבל גם את השורשים החזקים בתוך האדמה, שפורצים את הקרקע כשהם מוצפים במים. אז ישבתי בסן פרנסיסקו על המים עם כל היופי, ובכל זאת , הרגשתי רחוקה, 'רצה עירומה, עד אליך ונגד התנועה'.

   

  "כמה עונג יש בכאב הזה של לא לקבל את מה שאנחנו רוצים, הטעם המר מתוק בכמיהה ובנחישות אל המטרה. בשיר 'רצה' אני פושטת את הבגדים ומבקשת להתחבר אל הרגעים המוטרפים שבהתאהבות מטאורית. הטקסט בשיר עבר כמה וכמה גלגולים. לבסוף, בערב קיצי עם איתי פרל במרפסת שעל גבי עטיפת האלבום מחוץ לסטודיו שלי, סיימנו את העבודה עליו עם מחברת ועט.

   

  "במהלך ההקלטות רצה מיקי ורשאי הבסיסט להקליט את שרשרת האופניים שלו נגררת על רצפת העץ שבאולפן, משתרשרת אל תוך עצמה בקצב של התופים. זה היה אמור לייצר סאונד של איזה אסיר כבול שגורר אחריו שרשרת כבדה. מאד אהבתי את הרעיון הזה והסאונד היה מאוד מיוחד. לבסוף, נשאר זכר קצר מאוד מהרגע הזה בשיר, משהו כמו שניה אחת. אלוהים בפרטים הקטנים".

   

  רגע לפני האחרון

  "לפני כמה שנים, במהלך תהליך המעבר המוזיקלי לעברית, נתקלתי בטקסט החזק הזה של דוד אבידן. זה לא קורה לי הרבה אבל השיר הולחן בעשר דקות. הדו-שיח בין הגוף לנפש בשיר של אבידן פגשו אותי כמעט במקרה, בפתיחה מקרית בעמוד 161 בספרו 'משהו בשביל מישהו'. החיבור היה מיידי.

   

  "הלחן בשיר הוא דמות המספר האובייקטיבי שלרגעים מדלג אל תוך אחת הדמויות, מעגל פלרטוט סטנדרטי, תמים. הלכתי יד ביד עם התחושה של המילה והטקסט, לא רציתי להפריע. בית מינורי, פזמון מז'ורי, פעם גוף ופעם נפש ובחגיגת התנועה בסוף הוא אוסף את שניהם כמו מבשר שאין יותר אפשרות להפריד בין השניים. בחיי נתקלתי הרבה פעמים בזיגזוג הפנימי הזה, בין הגוף לנפש ובין מוכר לחדש, בין השאר תוך כדי נגינה. השיר הזה הוא שחותם את האלבום וגם מסכם איזושהי תקופה מאד משמעותית עבורי. למרות אופיו המפויס, החשוב והשלם הוא דואג להזכיר לי את רגע האחיזה ברגע שלפני הרגע הבא, במצב הביניים, בסימני השאלה ובסקרנות אל הדבר הבא".

   

  האלבום "לימבו" ייצא ב-12 ביולי. מופע השקת האלבום ייערך ב-22 באוגוסט בבארבי בתל אביב.

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ינאי יחיאל
  תמר אייזנמן. הגיעה דרך חדשה
  צילום: ינאי יחיאל
  לאתר ההטבות
  מומלצים