שתף קטע נבחר

"העצור בירדן רצה להעביר חומר נפץ ליו"ש"

אחרי חשיפת מזימת הטרור בממלכה, שמיוחסת למודיעין האיראני, פורסם ברשת "אל-ג'זירה" שהחשוד התכוון להעביר אמצעי לחימה לגורמים פלסטינים. עוד נטען שהוא תצפת בעבר על גבול ישראל-ירדן

הבוקר (ב') חשף העיתון הירדני הממסדי "א-ראי" את מעצרו של בעל אזרחות זרה שתכנן פיגועי טרור בממלכה בחסותה של איראן, והערב מתברר הקשר הישראלי של הפרשה.

 

העצור הובא לדיון ראשון בבית הדין לביטחון המדינה בעמאן, שהחליט להטיל צו איסור פרסום על הפרשה. אולם בעיתונות הערבית והבינלאומית התפרסמו בכל זאת פרטים לגבי העומד במוקד הפרשה, חאלד כאזם א-רביעי (49), המחזיק באזרחות כפולה - נורבגית ועיראקית.

 

ב"א-ראי" נטען כי הוא משתייך לכוחות "בית אל-מקדס" האיראניים. בעיתונות הערבית המינוח פורש ככוח "קודס" של משמרות המהפכה, וגם גורם משפטי ששוחח עם סוכנות הידיעות הצרפתית נקב בשמו קבלן הביצוע של המשטר האיראני ברחבי העולם.

 

כתב רשת אל-ג'זירה בעמאן טען שבית הדין ייחס לא-רביעי אישום של החזקת חומרי נפץ כדי להשתמש בהם הן לפיגועי טרור בתוך ירדן והן כדי להעבירם לגדה המערבית (טהרן הצהירה לא אחת על רצונה לחמש את הפלסטינים בגדה). על פי הפרסומים הוא גם סקר את הגבול בין ירדן לישראל כדי לבצע באותו אזור פיגועים.

גבול ישראל-ירדן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גבול ישראל-ירדן(צילום: רויטרס)

לפי רשת החדשות הקטארית מואשם א-רביעי בכך שפעל עבור המודיעין האיראני ונטל חלק בכמה התנקשויות בעבר. כתב האישום נגדו מעלה כי הוא הכניס לירדן 45 קילוגרמים של חומרי נפץ ואחסן אותם בעיר ג'רש בצפון המדינה.

 

כמה כלי תקשורת ערביים הסתמכו על סוכנות הידיעות הצרפתית, ששוחחה עם גורם משפטי ירדני, וטענו שהוא נעצר ב-3 באפריל. האישומים התלויים נגדו, צוין גם כאן, הם "החזקת חומרי נפץ כדי להשתמש בהם בפעולות טרור וביצוע פעולות שעלולות להפר את הסדר הציבורי תוך העמדת החברה הירדנית וביטחונה בפני סכנה. בנוסף להשתייכות להתאגדות לא חוקית כדי לבצע פעולות טרור בממלכה".

 

מכתב האישום נגדו גם עולה כי כ-רביעי גורש על ידי השלטונות בעיראק ב-1980 לאיראן, שם הוא גויס על ידי המודיעין.

 

הפרשה עשויה להשפיע לרעה על היחסים בין ירדן לאיראן, שלאחרונה דווקא השתפרו במישור הדיפלומטי. כידוע, בספטמבר 2014 סיימו המדינות את הנתק שהחל ב-2008 בעקבות ההאשמות מצד ירדן שלפיהן איראן מנסה לפגוע בביטחון הממלכה. השיא הגיע במרס האחרון עם ביקורו הנדיר בטהרן של שר החוץ הירדני, נאסר ג'ודה. זה היה הביקור בדרג הגבוה ביותר מצד ירדן בטהרן מזה שמונה שנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים