שתף קטע נבחר

משרד המשפטים: אנשי פינטו הגישו תלונות רבות, לא נמצא דבר נגד אפרים ברכה

יומיים לאחר התאבדות מפקד יאח"ה, מפרסמים במשרד המשפטים הודעה נוספת המנקה את הקצין הבכיר. "בדקנו מידע נוסף שהתקבל ומקורו בגורם הקשור לפינטו, הפרסום על פתיחת חקירה פלילית היה שקרי"

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

הקצין שנשאר לבד שם קץ לחייו, ובמשרד המשפטים ממשיכים לנקות את שמו - רק לאחר מותו. יומיים לאחר הודעת משרד המשפטים על כך שהפרסומים על פתיחת חקירה נגד תנ"צ אפרים ברכה היו "שקריים", פורסמה הודעה נוספת, שבה נכתב כי אנשי הרב יאשיהו פינטו התלוננו פעמים רבות נגד מפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) - אך בבדיקות שערכה המחלקה לחקירת שוטרים דבר לא נמצא נגדו.

 

בהודעה החדשה נאמר כי מאז שברכה מסר את המידע המפליל נגד פינטו, שבעקבותיו נפתחה נגד פינטו חקירה שבסופה הוא הועמד לדין, הורשע ונידון לשנת מאסר, "הגיעו תלונות ומידעים רבים מצד פינטו ומקורביו, שייחסו לתנ"צ ברכה עבירות שונות. כמתחייב, נבדקו מידעים אלו לאורך כל התקופות על-פי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה".

 

הלווייתו של תנ"צ ברכה, אתמול (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
הלווייתו של תנ"צ ברכה, אתמול(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

 (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

"בדיקות יסודיות שבוצעו בעבר בעניינו של ברכה ז"ל לא הניבו שום יסוד לפתיחה בחקירה פלילית", נכתב בהודעת משרד המשפטים. "החלטות בעניין זה ניתנו על-ידי היועץ המשפטי לממשלה, בהמלצת פרקליט המדינה, ופורסם ברבים כי לא נמצא יסוד לפתיחת חקירה פלילית נגד תנ"צ ברכה. כמו כן, לא נמצאה כל עילה למנוע את מינויו לראשות יאח"ה".

 

במשרד המשפטים מזכירים כי "כנגד החלטות אלו הוגשו עתירות לבג"ץ ובית המשפט העליון דחה את העתירות מכל וכל. בפסק דין שניתן בחודש יוני 2014 נקבע שאין מניעה למינויו של תנ"צ ברכה, ובפסק דין אחר שניתן בחודש פברואר 2015 נקבע כי אכן אין כל עילה לפתיחת חקירה פלילית נגדו. גם לאחר דחיית עתירות אלו הוסיפו להגיע למח"ש מידעים נוספים".

 

בהודעה שפורסמה מצוין כי "לאחרונה התקבל מידע חדש שמקורו אף הוא בגורם הקשור לפינטו, ושלא נבדק קודם לכן, אך היה דומה במהותו למידעים קודמים שנבדקו ולא העלו דבר. על-פי החלטת היועמ"ש, הוחלט בשבוע שעבר לבדוק גם מידע זה. בשל רגישות הבדיקה, הועברו דיווחים מעת לעת ליועמ"ש ולפרקליט המדינה. בדיקה זו היתה בראשיתה ובישיבה שהתקיימה ביום חמישי שעבר אצל היועץ, הוחלט אילו צעדים יינקטו להמשך הבדיקה, אך לא התקבלה שום החלטה על פתיחה בחקירה נגד תנ"צ ברכה".

 

"ככלל, המדיניות הינה שלא לפרסם מידע אודות בדיקה חשאית בעודה תלויה ועומדת, ולכן לא פורסמה כל הודעה מטעמנו בשבוע שעבר", מסבירים במשרד המשפטים את החלטתם לא להגיב, למרות הפרסומים נגד ברכה, ימים ספורים לפני ששם קץ לחייו בירייה במכוניתו, סמוך לביתו במודיעין. "ביום ראשון, לאחר מותו הטראגי של תנ"צ ברכה, נטען בתקשורת כאילו כבר החליט היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית נגד תנ"צ ברכה. היות וידיעה זו היתה שקרית, פורסמה הודעה המבהירה כי לפרסום האמור לא היה כל בסיס".

 

במשרד המשפטים כותבים לסיכום כי "אין בכוונתנו לפרט בנושא תוכן הבדיקה, שכן אין לכך מקום, מטעמים ברורים ומובנים. יחד עם זאת, יש לשוב ולהדגיש כי לכל אורך השנים, למרות התלונות שהוגשו והמידעים שהגיעו, לא התגבשה תשתית ראייתית המצדיקה פתיחה בחקירה פלילית נגד תנ"צ ברכה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
תנ"צ אפרים ברכה ז"ל
צילום: מוטי קמחי
מומלצים