שתף קטע נבחר

ריבלין: אזרחות לערבים - זכות, לא עשיית טובה

בטקס הזיכרון הממלכתי לבנימין זאב הרצל, יצא בחריפות הנשיא נגד סגן שר הפנים ירון מזוז. "מי שסבור שהוא עושה טובה כשהוא מעניק אזרחות לערביי ישראל מעמיד את עצמו בסתירה מוחלטת לחזון הרצל", אמר ריבלין

 

 

נשיא המדינה תוקף בחריפות את סגן שר הפנים - מבלי להזכיר אותו בשמו. שבועיים לאחר שסגן השר ירון מזוז מהליכוד אמר במהלך דיון סוער על חוק האזרחות בכנסת לחנין זועבי "תחזירי את התעודת זהות, אנחנו עושים לכם טובה שאנחנו נותנים לכם להיות כאן", הנשיא ראובן (רובי) ריבלין מדגיש כי "מי שסבור שהוא עושה טובה כשהוא מעניק אזרחות לערביי ישראל, כאילו זו איננה זכות המוקנית בדין לכל אזרח ואזרחית, מעמיד את עצמו בסתירה מוחלטת לחזונו של הרצל".

 

הנשיא ריבלין בטקס הזיכרון להרצל (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הנשיא ריבלין בטקס הזיכרון להרצל(צילום: גיל יוחנן)

 

 

בטקס הזיכרון הממלכתי לבנימין זאב הרצל, במלאות 111 שנים לפטירתו, טקס שבו השתתף גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר עוד הנשיא ריבלין כי "הרצל לא חיפש מקלט ליהודים במובן שאנו - שהיינו עדים לשואה הארורה - חושבים עליו הרבה פעמים. הרצל חלם על מדינת היהודים. על מקום שבו יממשו היהודים את זכותם להגדרה עצמית. על מדינה שמממשת את זכות ההגדרה העצמית של העם היהודי, אך לא מסתפקת בכך, אלא חותרת להיות מדינה שערכיה הם יהודיים ואנושיים, מדינה שאהבת ישראל ואהבת האדם דרות בה בכפיפה אחת".

 

בנאומו בהר הרצל בירושלים אמר עוד ריבלין: "אל לנו להתכחש לחזון 'מדינת היהודים' ואל לנו להתבייש בו. אנו היהודים ראויים לישות מדינית בטוחה משלנו, בצלמנו וכדמותנו. ובכל זאת, מי שסבור שהוא עושה טובה כשהוא מעניק אזרחות לערביי ישראל מעמיד את עצמו בסתירה מוחלטת לחזונו של הרצל, חזון 'מדינת היהודים'. הוא גם מעמיד את עצמו בסתירה מוחלטת לעקרונות החזון המכונן של 'מגלת העצמאות'". הטקס, שנערך מדי שנה ביום פטירתו של הרצל כ' בתמוז, הופק על ידי מרכז ההסברה במשרד התרבות והספורט.

 

במהלך דיון הסוער בכנסת, שבו אמר מזוז את הדברים, דרשה ממנו זועבי להתנצל ואמרה: "לא ניתן לך להמשיך לדבר". עם זאת, מזוז לא חזר בו ואמר: "מי שתומך בטרור לא יהיה פה". אחרים קראו לעברו: "תתבייש!", אבל מזוז לא נרתע ופנה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין: "תוציאו אותם החוצה, חוצפנים".

 

לאחר הסערה שפרצה בעקבות דברי מזוז, ראש הממשלה בנימין נתניהו עלה לנאום במליאה באופן חריג - אך לא גינה את דברי מזוז. נתניהו אמר כי "לכל אזרחי ישראל יהודים ילא יהודים יש הזכות לבחור ולהיבחר אבל לכל אזרח החובה לציית לאזרחי המדינה. לאף אחד אין זכות מוקנית להאשים את חיילי צה"ל – שמגנים על כולנו, יהודים ולא יהודים כאחד - להאשים אותם בהאשמות שווא כ'פושעי מלחמה'".

 

נתניהו נשא דברים בטקס היום וכינה את הרצל "משה המודרני שלנו - הוא הוביל אותנו לארץ המובטחת גם אם לא זכה לראות בעצמאותה". הוא התייחס גם למו"מ עם איראן ואמר כי "מטרתה האמתית של התוקפנות האיראנית היא להשלתט על העולם. חייבים לבלום אותה לפני שיהיה מאוחר מדי. ישראל אינה שוקטת על שמריה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הנשיא ריבלין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים