שתף קטע נבחר

האזינו לשיחת האיומים של נציג הממשלה עם משפחת הנעדר

רגע לפני שהוסר צו איסור הפרסום הגיע נציג הממשלה ליאור לוטן לפגישה טעונה עם משפחת הנעדר אברהם (אברה) מנגיסטו. בשיחה שתועדה על-ידי ערוץ 10, הזהיר שאם ימתחו ביקורת, נתניהו עלול להפסיק לעזור: "ראש הממשלה רק יחטוף? זה הדבר הכי חשוב לו?". מטה המאבק של בני העדה האתיופית קורא לפטר את לוטן. גורמי ביטחון: לא ישוחררו אסירים

 

שיחה דרמטית ומתוחה במחלקת הרווחה של עיריית אשקלון בין משפחת הנעדר הישראלי אברהם (אברה) מנגיסטו עם נציג ראש הממשלה, אל"מ במיל' ליאור לוטן. בתיעוד ששודר הערב (יום ה') בערוץ 10 מתוך התוכנית "המגזין" נשמע לוטן מנסה לשכנע את בני המשפחה לשמור על פרופיל נמוך בניסיון למנוע את הפרסום. "מי שיעמיס על אברה את הסיפור שבין העדה האתיופית למדינת ישראל, ישאיר אותו עוד שנה בעזה", הזהיר.

 

לוטן גם הזהיר את בני המשפחה לא לרשום פרוטוקול: "לא מוצא חן בעיניי הדבר הזה. פגישות שלי לא רושמים". האח יאלו ניסה להתערב ולוטן השתיק אותו: "אל תיכנס לי לדברים בבקשה, אני אדם מבוגר ממך. תן לי לסיים ושתהיה פה אווירה נעימה. אם אתם הולכים לנהל פרוטוקולים. תחליטו מה אתם רוצים - לעבוד ביחד או לעשות הצגות וקונצים וכשתחליטו אני אקבל כל דבר בכבוד".

 

הוריו של הנעדר וליאור לוטן (צילום: AP, עופר עמרם) (צילום: AP, עופר עמרם)
הוריו של הנעדר וליאור לוטן(צילום: AP, עופר עמרם)

"אני נציגו של ראש הממשלה לנושא נעדרים. באתי בשביל לעדכן, המידע החזק שלנו הוא מהיומיים הראשונים. אנחנו יודעים שהוא נתפס על-ידי ארגוני ביטחון של חמאס ומאז אין לנו אות חיים ואין לנו קשר ישיר עם מקומו". לוטן אמר כי חמאס מחזיק באברה ומכחיש את זה, "זה דבר חדש, זה שונה. כל פעם שהיה לו מישהו ביד הוא שם אותו ואמר לו 'זה מה שאני רוצה'. זה היה עם גלעד שליט, זה היה במקרים אחרים".

 

לדבריו, העובדה שחמאס מכחיש גרמה לישראל לפעול במשך כל כך הרבה זמן, "פנינו אליו בהרבה דרכים והפעלנו מנופים. כשאנשים קרובי משפחה של מנהלים בחמאס, בכירים כשרצו להיכנס לישראל לטיפול רפואי בישראל אמרנו להם: 'לא, תביאו לנו מידע על אברה', וזה לא עבד". גורמי ביטחון ישראלים אמרו הערב שעות לאחר התרת הפרסום כי לא ישוחררו אסירי חמאס תמורת הנעדרים. עוד אמרו כי מצרים העבירה מסרים שמנגיסטו לא עבר לשטחה, בניגוד לטענות שהשמיע גורם פלסטיני.


 (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
(צילום: יואב זיתון)

לוטן סיפר על הרגע שבו חצה אברה את הגבול: "אתה רואה בסרט שיש חומה עם גדר מעליה ואברה מגיע ומנסה לעבור מימין ומשמאל ומימין ומשמאל. בזמן הזה כבר קראו לכוח צבאי שיגיע למרחב. בסוף הוא מוצא נקודה, מטפס והוא מטפס על הקונצרטינה, לוקח לו חמש דקות, שם את התיק למטה. בינתיים מגיעים חיילים וצועקים לו ואפילו יורים באוויר אבל אין להם הוראה להרוג מי שמנסה לצאת מישראל לעזה. גם לא נראה להם שזה מקרה ביטחוני כיוון שהתיק נשאר בצד שלנו, הביאו חבלן משטרה. החבלן עם רובוט ירה בתיק ורק אחרי זה כשראו שאין בו חומר נפץ, ראו ספר תורה, ראו את השם של אברה, ראו שהוא יהודי, הבינו שיש פה יהודי שעבר את הגבול".

 

נתניהו למשפחה: "הפרסום יעלה את המחיר" 

בשלב זה העלה לוטן את ראש הממשלה בנימין נתניהו על הקו: "ראש הממשלה, שומעים אותך כאן, האם והאב והמשפחה, האבא רוצה לשאול אותך שאלה".

 

נציג המשפחה: "הוא שואל אדוני שהוא פנה באמצעות מכתב הרבה פעמים. זה שמונה חודשים, לא הזמנת אותו, לא דיברת איתו. הבן שלי זה הבן שלך, בסך הכול הוא אזרח של מדינת ישראל".

 

נתניהו: "עכשיו לצערנו זה התפרסם, זה יקל על החמאס לעלות את המחיר ואין לנו עניין בנסיבות שונות שחשבנו שאולי להביא לשחרור יותר מוקדם בלי הפרסום אבל זה לא אומר שאני לא מעורב בכל פרט ופרט".

 

נציג המשפחה: תודה רבה.

 

נתניהו: תודה לכם.

 

נציג המשפחה: תודה רבה אדוני ראש הממשלה, אנחנו סומכים עליך שאתה תחזיר אותו הביתה.

 

נתניהו: ולא, לא לאבד תקווה.

 

נציג המשפחה: אנחנו לא נאבד תקווה אם אתה תעשה באמת את כל המאמצים להחזיר אותו, אנחנו לא נאבד תקווה. תודה.

 

נתניהו: רק אל תאבדו תקווה, שלום לכם.

 

"תן לי להסביר את החיים המורכבים"  

לאחר השיחה עם ראש הממשלה נוזף אל"מ (במיל') לוטן במשפחה: "אתם יכולים להבין, כן, שהיכולת שלנו להשפיע אחרי השיחה הזאת יותר נמוכה. אתם כמוני תהיו אחראים למעשים שלכם. אנחנו לא חיים בעולם חלומות שאבא אומר לראש ממשלה 'נתתי כמה מכתבים ולא קיבלתי תשובה'. אני יותר חלש אצל ראש הממשלה, בסדר? רגע, רגע, רגע, תן לי להסביר, תן לי להסביר את החיים המורכבים, בסדר? לא את החיים בסרט".

 

עוד אמר למשפחה: "יש לכם שתי אפשרויות: אפשרות אחת להפנות את האצבע לחמאס ולהגיד 'אתה מחזיק באברה, אתה אחראי לגורלו, תחזיר לנו אותו ואנחנו רוצים לדעת שהוא חי'. זה אפשרות אחת. יש לכם אפשרות שנייה להחזיר את האצבע מהחמאס לירושלים ולהגיד 'אתם לא בסדר, נתתם לו לעבור, לא החזרת לנו מכתבים'. אתם תבחרו. אני יש לי עמדה בזה - מה יעזור לישראל, מה יעזור לאברה ומה יעזור לחמאס, אבל תבחרו אתם ותהיו אחראים לתוצאות".

 

הוא הזהיר: "אני אגיד לכם את זה בצורה הכי קשוחה שיש: מי שיעמיס על אברה את הסיפור בין העדה האתיופית למדינת ישראל ישאיר אותו עוד שנה בעזה".

 

האב, היילו מנגיסטו: "מדינת ישראל, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, הוא יילך לחמאס, לממשלת חמאס".

 

אחד האחים: הוא אמר, הוא שאל האם יתנהל משא ומתן עם חמאס ישירות? זה מה שהוא שאל.

 

לוטן: "אני מתלבט אם לענות כי מה שקרה פה עם ראש הממשלה זה חמור מאוד. כל כך חמור שאין לי איך לתאר אותו. ואז הדבר היחיד שראש הממשלה שומע זה שלא החזירו לו את המכתבים? אני לא יודע אם אני רוצה לענות לכם את התשובות, תלכו למי שאתם רוצים".

 

אחד האחים: בוא הנה, אנחנו ילדים גדולים, הפסקנו לשתות חלב מזמן.

 

לוטן משיב: "גם ראש הממשלה הרי בן אדם, מה אתה חושב שהוא יחטוף, יחטוף, יחטוף וזה הדבר הכי חשוב לו בעולם?".

 

בתוך כך, ראש הממשלה נתניהו התייחס הערב לדברים ואמר בפתיחת תערוכה על מבצע יונתן במרכז רבין בתל אביב כי "אנו פועלים זה זמן להשיב שני ישראלים שחצו את הגדר לעזה ורואים בחמאס אחראים לשלומם. עם היוודע כניסתם לעזה מיניתי נציג מטעמי לתאם את חזרתם ולהיות בקשר עם המשפחות. אתמול דיברתי עם משחת מנגיסטו ואמרתי להם שלא נחסוך מאמץ להחזירם לישראל. פניתי לקהילה הבינלאומית לקרוא לחמאס לבצע את הצעד האנושי הבסיסי לשחרר שני אזרחים תמימים ולשהשיבם הביתה לישראל. אני מצפה מהקהילה הבינלאומית לקרוא לחמאס לעשות צעד אנושי בסיסי ולשחרר שני אזרחים תמימים ולהשיבם הביתה לישראל".

 

לוטן בשיחה סגורה: "הכוונה הייתה לעדכן"

לוטן עצמו אמר בשיחה סגורה בעקבות פרסום הדברים כי "נעניתי לקריאתו של ראש הממשלה בהתנדבות מלאה למלא את התפקיד המאתגר הזה. במהלך החודשים שאני ממלא את התפקיד המאתגר הזה. במהלך החודשים שאני ממלא את תפקידי קיימתי פגישות שוטפות עם כל המשפחות של חללי צה"ל שמוחזקים על ידי חמאס, כך גם עם משפחת מנגיסטו חמש פעמים. עדכנתי אותם בכל מידע. הצגתי בפניהם את סרט הווידאו המראה את החצייה. יזמתי מערך תמיכה מלא של הרווחה במשפחה ויישמתי גם תפקיד מיוחד שתומך במשפחה".

 

לוטן אמר עוד בשיחה הסגורה כי "במפגש היו עוד כמה נוכחים שלא היו בפגישות קודמות. הצגתי את השתלשלות האירוע מתחילתו. ניתחתי פרשיות עבר של שבויים ונעדרים והצגתי את הערכתי כי קמפיין ציבורי שהתנהל בפרשיות אלו תרם להארכת הטיפול באירוע והעלאת המחיר אצל חמאס ואף לשנה שלמה בפרשת שליט. על רקע זה ועל רקע ניתוח הקמפיין בפרשת שליט הצעתי למשפחה כי עיקר המאמץ יופנה כלפי חמאס בתביעה להשבת אברה ולא לכיוונים אחרים".

 

עוד אמר לוטן כי "למרות האירוע שבו הוקלטה ופורסמה פגישה שנועדה לעדכון ולתיאום עם המשפחה אני נחוש להמשיך כל מה שאפשר ולהביא לידי ביטוי את כל היכולות של ישראל להשבת חללי צה"ל. ודאי שכוונתי במפגש איתם הייתה לתאם ולעדכן את המשפחה, ואם מי מבני המשפחה חש אחרת אני מצר על כך ואני בטוח ששיתוף הפעולה והאמון שבנינו בחודשים האחרונים במאמצים משותפים יסייע לפעילות המשותפת להשלמת המשימה והיא השבתו של אברה".

 

בתגובה הרשמית מסר אל"מ במיל' לוטן כי "מתאם נושא השבויים והנעדרים מטעם ראש הממשלה אל"מ במיל' ליאור לוטן מקיים קשר רציף ושוטף עם משפחת מנגיסטו זה חודשים רבים.המפגשים נועדו לתיאום, לעדכון, חשיבה משותפת וסיוע נרחב למשפחה כולל בתחומי הרווחה. כל המפגשים התנהלו על בסיס של כבוד הדדי, אמון מלא ושותפות במשימה. בדבריו ניתח לוטן מקרים דומים של נעדרים שבהם התקיים קמפיין ציבורי נרחב והעריך שהקמפיינים הובילו באופן ברור להתארכות המשא ומתן, ו'העלאת המחיר' על ידי חמאס שראה בעצם קיום הקמפיין הישג עבורו. לכן הדגיש לוטן בפני המשפחה שנכון שיתמקדו בהטלת אחריות המרכזית על חמאס. לוטן התחייב בפני המשפחה שראש הממשלה וכל המערכת מחויבת ותפעל ככל שתידרש להביא לשובו של בנם".

 

 

התגובות: לפטר את ליאור לוטן

במקביל, ח"כ אילן גילאון (מרצ) שליווה את משפחת מנגיסטו בחודשים האחרונים דרש מנתניהו להדיח אל לוטן מתפקידו. "דבריו של לוטן מחפירים, והתנהלותו היא כשל יחצ"ן סוג ג'. אני קורא לך להדיחו בהקדם מכל עיסוק בפרשה, ולמנות נציגים רשמיים שילוו את המשפחה וידאגו לכל צרכיה כל אימת שבנה נמצא מחוץ לגבולות ישראל".

 

גילאון הוסיף כי "זו בושה וכלימה לראש הממשלה ולממשלת ישראל כולה ששולחת יחצ"ן במקום להציע סעד אמיתי למשפחה הזו, שבמשך עשרה חודשים שלמים עובר עליה הנורא מכול. ממשלת ישראל נכשלה לא רק בהתמודדות עם הפרשה לגופה, אלא גם בטיפול ובהגשת סעד למשפחה. אני כואב את כאבם פעמיים - הן על המצב שאליו נקלע בנם, והן על כך שהם נאלצים להתמודד מול ממשלה אטומה וראש ממשלה מלא אגו".

 

מטה המאבק של בני העדה האתיופית פרסם הודעה חריפה ובה דרש מראש הממשלה "לפטר לאלתר את ליאור לוטן ולמנות מישהו אחר שאינו גזען, ואחד שרואה בבני העדה האתיופית כשווים בני שווים. לא יכול להיות שנציג ראש הממשלה ליאור לוטן מדבר עם המשפחה בצורה משפילה ומבזה כל כך. סקנדל, שערורייה, השפלה - עשרה חודשים שאף אחד לא יודע דבר, כולל שרים וחברי כנסת, בגלל טענות ביטחוניות. בכל מצב אחר, אם היה מדובר בבן עדה אחרת, המצב הזה לא היה והשיקול הזה לא היה עולה. טענות אלה הן כסת"ח של המערכת. אילו הסיפור היה נחשף בסמוך לאירוע זה היה מעניק לנו הזדמנות להפעיל לחץ בינלאומי". יודגש כי משפחת מנגיסטו שומרת על שתיקה גם לאחר פרסום הקלטת הפגישה בערוץ 10.

 

גם ח"כ חיים ילין (יש עתיד) דרש לפטר את לוטן עוד הערב. במכתב שהעביר לראש הממשלה ציין ילין כי "פטר את ליאור לוטן עוד הערב ותתנצל בפני המשפחה. תהיה מנהיג, תוביל ותראה לעם בישראל שראש ממשלתם יודע לקחת אחריות, מגנה בכל תוקף את האמירות ופועל לאיחוד העם במקום פילוג. באמירותיו של לוטן טמונה גזענות עמוקה ותחושת אליטיזם – אמירות שאסור שיאמרו בוודאי לא על ידי נציג רשמי מטעם המדינה, מחובתנו כנבחרי ציבור לגנות אמירות אלו בכל תוקף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
משפחתו של אברהם (אברה) מנגיסטו
צילום: אבי רוקח
מומלצים