שתף קטע נבחר

איך נגיע לעבודה? קבלו את מפת קווי התחבורה החדשים לכבוד הרכבת הקלה

חסימות כבישים, שינויים בהסדרי התנועה, תזוזת תחנות אוטובוס - כל אלו ועוד צפויים לשבש ממש בקרוב את הרגלי התנועה של הנוסעים בגוש דן עם תחילת עבודות הרכבת הקלה בתחילת אוגוסט. קבלו את מפות השינויים של קווי האוטובוס, התחנות, הנתיבים והחניונים

 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

עבודות הרכבת הקלה ייכנסו להילוך גבוה בעוד כשבועיים, בתחילת חודש אוגוסט. לצד חסימת כבישים, צמצום נתיבים ושינויים בהסדרי התנועה צפויים שינויים רבים בתחבורה הציבורית. ynet מפרסם את מפות השינויים: איזה קו ישנה מסלול? היכן תוגבר תדירות הקווים? איפה תזוז תחנת הסעה ואילו קווים חדשים יתחילו לפעול?

 

שינויים בתוואי האוטובוסים

במשרד התחבורה הסבירו שלא צפויים שינויים מהותיים במסלולי הקווים שחוצים את אזורי העבודות, אבל שינויי מסלול צפויים בסמוך למתחמי העבודות על מנת להקיף אותם, וכן תזוזות מקומיות של תחנות אוטובוס.

 

מתחם קרליבך

בו צפויים השינויים הגדולים ביותר. לכיוון צפון-דרום על דרך בגין אמנם תמשיך לנוע התחבורה הציבורית, אך עקב סגירת צומת מעריב והריסת הגשר (צפו בהדמיה המתארת כיצד זה יקרה) ישונו מסלולי 13 קווי אוטובוס, שיקיפו את המתחם במקום להיכנס אליו. התחנות בצומת יועתקו לצירים סמוכים. הקווים שישנו מסלולם באזור:

9, 39, 239, 89, 189, 289, 23 של דן.

126 , 26, 570, 175 174, של אגד.

קו 168 של חברת קווים. לא צפויים שינויים בתדירות.

 

 


 

 

מתחם ארלוזורוב

כאן צפוי להתבצע מעקף מקומי של מסלול אוטובוסים בגלל סגירה של חלק מרחוב פרשת דרכים. כמה תחנות יוזזו אך עדיין בטווח של מרחק הליכה דומה לעכשיו מתחנת הרכבת.

 


 

מתחם אלנבי

צפויות להתבטל שתי תחנות, האחת ברחוב יהודה הלוי ממזרח לאלנבי, שתעבור 100 מטר מערבה, (גם העצירה של קווי הלילה במקום תוזז כמה עשרות מטרים). השינוי רלוונטי לקווים 147 של מטרופולין. 150 של דן. 168 של חברת קווים שנוסעים לכרמלית. קו 236 של קווים לכרמלית. תחנה נוספת על מקווה ישראל תזוז 120 מטרים, בין רחוב לבונטין לדרך בגין. היא רלוונטית לקווים 5 ,70 של דן. 74 של קווים. 130 של קווים למצפה מודיעין. 142 של דן לבית העלמין בבת ים. קו 192 של אגד.

 


  

מתחם יהודית

לא צפוי שינוי משמעותי במסלולים או בתחנות.

 

מתחם שאול המלך

לא צפויים שינויים משמעותיים שישפיעו על התחבורה הציבורית.

 

רמת גן, מתחם אבא הלל

תחנה מרכזית הסמוכה לבורסה שמרכזת סככות של קווי אוטובוסים (במפה תחנה 2) תפוצל, ויוקמו שתי תחנות אוטובוס נוספות באזור. אל התחנות החדשות יעברו חלק מהסככות של האוטובוסים, עקב הלחץ שייצרו העבודות על מעבר רכבים על הכביש באזור. השינויים בתחנות הם בטווח מרחק של 150-100 מטרים. בתחנה שמתחת לגשר הולכי הרגל יעצרו כל האוטובוסים לכיוון מזרח.

 


  

רמת גן

מתחם ביאליק

תתבטל תחנה ברחוב ז'בוטינסקי בסמוך לרחוב הרצל, ותועתק למקום חלופי 150 מטרים משם. לא יחולו שינויים מעבר לכך במסלולי הקווים.

 


 

תגבור קווים וקווים חדשים

קו 189 - הקו מחולון לעתידים דרך אבן גבירול של חברת דן מסיע עשרות אלפים מדי יום. בכוונת משרד התחבורה להגדיל את פעילותו ולהפעיל בו אוטובוסים "רבי קיבולת" שבהם מערכת כרטוס חדישה. היא מאפשרת עלייה לאוטובוס מכל הדלתות בלי להתעכב אצל הנהג, מה שיצמצם את זמן העצירה בתחנות.

 

מסיע עשרות אלפים מדי יום. 189 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מסיע עשרות אלפים מדי יום. 189(צילום: עידו ארז)
 

 

קווים 20 ו-21 - ייכנסו לפעילות באמצע חודש אוגוסט, צפויים לקשר בין תחנות הרכבת סבידור מרכז, השלום וההגנה אל מוקדי המסחר והתעסוקה משני צדיו של איילון בתדירות של כמה פעמים בשעה.

 


 

קו 1. תדירותו תתוגבר (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
קו 1. תדירותו תתוגבר(צילום: עידו ארז)

 

קו 1 - תדירות הקו שנוסע בשנה האחרונה לאורך תוואי הקו האדום של הרכבת הקלה (בת ים-פתח תקווה, דרך תל אביב רמת גן ובני ברק) תתוגבר בקו נוסף מדי שעה.

 

קוים 130 ו-131 - גם הם חדשים, ויקשרו בין חניון חנה וסע במצפה מודיעין אל מוקדי התעסוקה של תל אביב.

 


 

כיוון שחוזים קושי של נוסעים רבים לעקוב אחר השינויים, צפויים להתמקם בשטח דיילים כמה ימים לפני השינוי, שיסבירו ויתריעו עליו, ובאוטובוסים יציינו בשילוט את המסלולים החדשים. במרבית הקווים לא צפויים שינויים בתדירויות, אבל בגלל מורכבות הפרויקט וגודלו הוכנו מראש כ-80 אוטובוסים שיהוו "בנק אוטובוסים" והם יוקצו לקו מסוים כשיתעורר צורך בכך עם תחילת העבודות.

 

לרכב פרטי: חניוני חנה וסע

עקב העומס הכבד הצפוי במיוחד בבקרים, חברת נתע תפעיל ארבעה חניוני "חנה וסע", שמהם ייצאו שאטלים למוקדי התעסוקה בערים המרכזיות. ככל שיתקדמו העבודות, מתכוונים להפעיל חניונים נוספים. המטרה היא שנהגי מכוניות פרטיות יגיעו לחניון "חנה וסע" הרלוונטי, יקבלו בו כרטיס חניה תמורת 15 שקלים, ויעלו על השאטל ליעד הסופי שלהם ללא תשלום נוסף. 

 

יוצאת מן הכלל היא תחנת "חנה וסע - מצפה מודיעין" שבה החניה בחינם אבל קווי השירות הסדירים בתשלום.

 

חניונים שיחלו לפעול מ-2 באוגוסט:

חניון הפארק (גני יהושע) ברחוב רוקח 94, תל-אביב. בו 1,000 מקומות חנייה. שעות פעילות הקווים: 22:00-06:00, והשאטלים שייצאו משם ייסעו בתוואי של דרך נמיר למרכז העסקים הראשי הישן - דרך בגין ורחוב המסגר, תחנת רכבת מרכז, מרכז עזריאלי והקריה, בית קלקא ומתחם שרונה, מגדל לוינשטיין, שדרות רוטשילד והבורסה לניירות ערך.

קו אבן גבירול לבית החולים איכילוב יעבור בתחנות הבאות: עיריית תל-אביב וגן העיר, בית החולים איכילוב, בתי המשפט ומוזיאון תל-אביב, בית העיתונאים, בית ציוני אמריקה ולונדון מיניסטור וכיכר רבין.

תדירות: בשעות השיא (בוקר/ אחה"צ): כל 7-5 דקות. בשעות השפל: כל 20-15 דקות.

 


 

חניון חוף תל ברוך בתל אביב: בו כ-700 מקומות חנייה. פעילות הקווים: 22:00-06:00 בעלות של 15 שקל לחנייה. היעדים העיקריים לאורך התוואי: קו דרך נמיר למרכז העסקים המזרחי ומתחם הבורסה יעבור בתחנות מתחם הבורסה, רכבת מרכז, מגדל אלקטרה ואסותא השלום.

 


 

קו אלנבי למרכז תל-אביב יעבור בתחנות: כיכר דיזנגוף ובית לסין, דיזנגוף סנטר, היכל התרבות ותיאטרון הבימה, שד' רוטשילד והבורסה לניירות ערך, רחוב אלנבי – בית הכנסת הגדול ושוק הכרמל, רחוב המלך ג'ורג' – גן מאיר ובית ז'בוטינסקי.

תדירות: שעות השיא (בוקר/ אחה"צ): כל 7-5 דקות. שעות השפל: בכל 20-15 דקות.

 

חניון אצטדיון קריית אריה בפתח תקווה: 1,000 מקומות חנייה במקום, פעילות הקווים: 22:00-06:00 בעלות 15 שקל לחנייה. משתמשי הרכבת יהיו זכאים לחנייה חינם בחניון. יעדים עיקריים: קו דרך ז'בוטינסקי (פתח תקווה, בני ברק, רמת גן) למרכז תל אביב ומתחם איכילוב יעבור בתחנות: מכון מור (בני ברק), מתחם הבורסה, תחנת רכבת מרכז, בית חולים איכילוב ומתחם בתי המשפט, בית ציוני אמריקה ולונדון מיניסטור, היכל התרבות ותיאטרון הבימה, דיזנגוף סנטר, כיכר דיזנגוף ותיאטרון בית ליסין.

תדירות: בשעות השיא כל 7-5 דקות. בשעות השפל: בכל 20-15 דקות.

 


 

חניון מצפה מודיעין וקווי ההסעים במבוא מודיעין. מספר מקומות חנייה: 550 (יוגדל בהמשך), עלויות: החנייה חינם, קווי השירות הסדירים בתעריף רגיל. שני יעדים מרכזיים: לה-גווארדיה - יגאל אלון, אלנבי - המלך ג'ורג' - רוטשילד.

תדירות הגעת קווי השירות בשעות השיא: כל 10 דקות.

 


תגבור אכיפה ונתיבי תחבורה ציבורית

במשרד התחבורה מבטיחים יותר נתיבי תחבורה ציבורית באזור, כמו למשל ברחוב המסגר בתל אביב. כך הכוונה לעשות נתיב בלעדי לתחבורה ציבורית באזור גשר מעריב, ברחוב החשמונאים ועוד. מבחינת אכיפה, הכוונה היא לתגבר שוטרים באותם אזורים שימנעו מכלי רכב פרטיים לנסוע בנתיבים הציבוריים.

 

מה ישתנה ברכבת ישראל?

רכבת ישראל תוסיף עוד כ-14 רכבות בשעות השיא באזור גוש דן מדי יום. כל רכבת יכולה להכיל כ-1,000 נוסעים. רכבת אחת לכל כיוון בכל שעה: בשעות שיא בבוקר לאורך שלוש שעות, מדובר בתוספת של 6 רכבות, ולאורך ארבע שעות שיא אחר הצהריים מדובר בתוספת של שמונה רכבות.

 

החל מאמצע אוגוסט צפויים גם שינויים במסלולי מוניות השירות בדרך בגין, בקו 51 מדרך פתח תקווה - תל אביב ובקווים המשרתים את תושבי נתניה, אום אל-פחם, נצרת עילית וטבריה. המסלולים יוסטו מדרך בגין לרחוב המסגר בקטע שבין רחוב הרכבת לרחוב החשמונאים בשני הכיוונים.


פורסם לראשונה 18/07/2015 22:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
תחנת קרליבך תבוטל
צילום: עידו ארז
צילום: עידו ארז
רחוב קרליבך. השינויים הגדולים ביותר
צילום: עידו ארז
מומלצים