שתף קטע נבחר

בשם האב: עולים מבלגיה להתגייס לצה"ל

לאחר שאביהם של אילן ואורן וייצמן נפטר מסרטן בבלגיה, הם החליטו להגשים את צוואתו ולעלות ארצה. "יהודי בלגיה בסכנה בגלל האנטישמיות", סיפר אילן. "לא פעם תקפו אותי כשראו מגן דוד על החזה"

 

אילן ואורן וייצמן. עולים לישראל ()
אילן ואורן וייצמן. עולים לישראל

"הפצע שנשאר בי לאחר לכתו של אבי לעולם לא יתאחה. זו אחת הסיבות שאני עולה לישראל: להמשיך את המורשת היהודית שהוא מסר לי ולתרגם את החינוך לאהבת הארץ שהנחיל בי למעשים למען הבית האמיתי שלי. אני מקווה שכשאסיים את התהליך הוא יסתכל עלי מלמעלה - ויתגאה". כך אומר אילן וייצמן (18), חניך גרעין צבר של תנועת הצופים. הוא צפוי לעלות ארצה מבלגיה במסגרת התנועה בחודש הבא, במטרה להתגייס לצה"ל. אחיו, אורן (21), עלה ישראל מעט לפניו.

 

אביהם של השניים, חיים וייצמן, הלך לעולמו באוגוסט 2012 ולפני מותו ביקש מהם "לעשות מה שהם יכולים למען מדינת ישראל". אילן יגשים את צוואתו ויעלה בדיוק שלוש שנים אחרי מותו. אורן כבר הגיע בחודש מרס ל"מחווה אלון", שם הוא לומד עברית ובקרוב צפוי להתגייס לצנחנים. 

אילן וייצמן. "ישראל - הבית האמיתי שלי" ()
אילן וייצמן. "ישראל - הבית האמיתי שלי"
 

לדברי אילן, "אמי תשאר לבדה בבלגיה כרגע, אבל נעשה כל שביכולתנו כדי לגרום לה לבוא לישראל". אף שהוא אוהב את בלגיה, הוא הסביר: "הישראלים טועים לחשוב שבלגיה יותר בטוחה מישראל, אבל האמת היא שגם יהודי בלגיה נמצאים בסכנת חיים בגלל האנטישמיות. אותי לא פעם תקפו בגלל שראו אותי עונד שרשרת מגן דוד על החזה".

 

החיים בבלגיה לפי תיאורו מזכירים תקופות חשוכות בהיסטוריה היהודית: הוא חושש לאכול במסעדות מסוימות, מסתיר בכל דרך את הזהות היהודית שמא יותקף. כשהוא נשאל לאן הוא רוצה להתגייס, הוא משיב שברצונו להגיע "הכי רחוק שאפשר" ושיתרום ככל שייתנו לו.

 

גיוסו לצה"ל צפוי בחודש נובמבר במסגרת פרויקט צופים-גרעין צבר של תנועת הצופים ובעזרת משרד העליה והקליטה והסוכנות היהודית.

 

גרי ויתקין, מנכ"ל צופים גרעין-צבר העולמי, אמר כי "אילן הוא דוגמה ומופת לצעיר חדור ערכים ומוטיבציה כדי לתרום למדינת ישראל. הוא מצטרף לכ-350 צעירים מרחבי העולם שיעזבו את ארצות מוצאם בסיוע של תנועת הצופים, משרד העלייה והקליטה והסוכנות היהודית כדי לעלות לישראל ולהתגייס לשירות משמעותי בצה"ל. נעשה כל שביכולתנו כדי להעניק לחניכי הגרעין לאורך כל הדרך את החיבוק החם המגיע להם על ההקרבה הגדולה שהם עושים למען מדינת ישראל ואזרחיה". 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים