שתף קטע נבחר

מחיקת חובות למעוטי יכולת - עד 800 אלף ש'

ההוצאה לפועל תמחק חובות של חייבים מוגבלים באמצעים שלא עולים על 800 אלף שקל. כך אישרה אמש מליאת הכנסת. נכון לעכשיו, מדובר בהוראת שעה ניסיונית למשך 3 שנים

ההוצאה לפועל תמחק לחייבים מוגבלים באמצעים חובות שלא עולים על 800 אלף שקל על פי חוק שהתקבל אמש (ג') במליאת הכנסת לפי הצעת הממשלה. לפי שעה מדובר בהוראת שעה זמנית וניסיונית למשך 3 שנים. מדובר בחובות שהליכי הגבייה מולם אינם צפויים להביא תועלת משמעותית לנושים. זאת, אחרי בדיקת יכולת הפירעון שערכה רשות האכיפה והגבייה בהוצאה לפועל.

 

רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

 

מדובר בכ-22 אלף חייבים חסרי נכסים שהוכרזו כמוגבלים באמצעים לפני למעלה מ-4 שנים. החוק החדש מתמקד בחייבים שהסתבכו בחובות בתום לב, שלכאורה עמדו בצו החיוב בתשלומים ב-3 השנים שקדמו לבקשתם למחוק את חובותיהם, אבל עצם עמידתם בו לא תביא לשיקומם בפועל כדי שיוכלו לפרוע את מלוא חובותיהם.

 

זאת, כשהתשלומים לא מכסים את הריבית ולנוכח העובדה שיידרשו לעיתים עשרות שנים לפירעון החוב, כאשר בתקופה זו הם נאלצים לשאת בעול של הגבלות שונות נוספות המוטלות עליהם מכוח הדין, שאינן מאפשרות להם לשקם את חייהם ולצאת לדרך חדשה. בנוסף, אין להם נכסים בעלי ערך שהם ברי עיקול וניתנים למימוש או למכירה, למעט משכורת או הכנסה אחרת שהם זקוקים להן.

 

לפי החוק החדש, לאחר שהחייב ביקש את מחיקת החוב, ולאחר שרשם ההוצאה לפועל ביצע בדיקה ואישר כי לכאורה הוא עומד בתנאי החוק, תפורסם הודעה על פתיחה בהליך למתן הפטור ברשומות ובעיתונות או באינטרנט וכן תישלח הודעה אישית לכל נושה או זוכה שהחייב פירט בבקשתו.הרשם לא ידון בבקשת מחיקה אם נגד החייב תלויה בקשת פשיטת רגל ולא מתנהל נגדו הליך משפטי שטרם הוכרע..

 

רשות האכיפה והגביה תבדוק את כדאיות החוק החדש לפני שיפוג התוקף של הוראת השעה הזמנית בעוד כ-3 שנים, לפי שתחליט אם לבקש את הארכת התוקף או להפוך את ההוראה לחוק קבוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים