שתף קטע נבחר

פלסטיני שהשליך בקבוק תבערה נהרג מירי צה"ל

לטענת הפלסטינים, נער נורה למוות לאחר שהתקרב לגדר המערכת באזור בית להיא. בצה"ל אמרו כי חיילים ירו לעבר שני פלסטינים שהתקרבו לגדר לאחר שסירבו להתרחק וזוהתה פגיעה ברגליו של אחד מהם. בביר זית השליך פלסטיני בקבוק תבערה על פילבוקס, נורה ומת מפצעיו

 

החשש מעימותים אלימים גובר: פלסטיני מת מפצעיו הלילה (שבת) לאחר שהשליך בקבוק תבערה על מוצב פילבוקס צה"לי ליד ביר זית שבבנימין ונורה. בקרב החיילים לא היו נפגעים. הפלסטיני, לית' חאלדי, תושב מחנה הפליטים ג'ילזון, נפגע בחזהו ופונה לבית החולים הממשלתי ברמאללה במצב קשה, שם נקבע מותו.

 

במקביל, נפתחה זירה נוספת באזור עזה: מקורות פלסטינים ברצועה דיווחו כי נער בן 17 בשם מוחמד מסרי נורה למוות על-ידי כוחות צה"ל צפונית לבית להיא סמוך לגדר המערכת. בצה"ל אמרו כי שני פלסטינים התקרבו לגדר. לאחר שכוח קרא להם להתרחק הוא ירה באוויר. משסירבו השניים להתרחק, ירו החיילים לעבר רגליו של אחד מהם וזוהתה פגיעה. מקורות בעזה מסרו כי הפלסטיני רצה להגיע לגדר כדי להציב עליה דגל חמאס ונורה בחזה. חברו נורה ברגלו.

 

בירושלים החלו כבר אתמול עימותים ראשונים במסגרת "יום הזעם" שעליו הודיע חמאס ובמקביל הפגנות לאחר פיגוע הטרור היהודי בלילה בכפר דומא. בעיר העתיקה יודו אבנים ובקבוקים לעבר כוח משטרה ומג"ב. שוטר נפגע קל בפניו משברי זכוכית וחשוד פלסטיני נעצר. בכניסה לקלנדיה, מצפון לירושלים, יידו כמה צעירים אבנים לעבר כוח מג"ב שפיזר אותם באמצעות שימוש ברימוני גז. דובר הזרוע הצבאית של חמאס בעזה אמר הערב כי "להתנגדות יש את הזכות לשרוף את האדמה תחת רגליהם של אלו ששרפו את התינוק עלי דוואבשה".

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בעיסאוויה יידו כמה עשרות צעירים פלסטינים אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות משטרה ומג"ב. הכוחות הדפו את הפורעים לתוך השכונה עם אמצעים לפיזור הפגנות. מעט לפני כן נפתחה אש על רכב חולף ליד כוכב השחר בבקעת הירדן. אין נפגעים בניסיון הפיגוע, אך נגרם נזק לרכב שנורה. כוחות צה"ל פתחו בסריקות באזור.

 

עם זאת, לא נרשמו אירועים חריגים נוספים עד סיום התפילות בהר הבית. בטייבה הובערו צמיגים בכביש 444 סמוך לעיר במחאה על רצח הפעוט עלי דוואבשה. כוחות משטרה מתחנת קדמה פתחו בסריקות,  ולפנות בוקר עצרו שני אחים בני 15 ו-17 מטייבה בחשד למעשה.

 

מתח עוד לפני פיגוע ההצתה

בשבוע האחרון נהרגו שלושה פלסטינים בעת ניסיונות מעצר. ביום שני הגיעו כוחות צה"ל למחנה הפליטים קלנדיה כדי לעצור את מוחמד אבו-לטיפה, בן 18, שנחשד בסחר באמל"ח ובטרור עממי. הכוחות ירו ברגלו של אבו לטיפה לאחר שלטענת צה"ל התנגד למעצר. במהלך המרדף אחריו, אבו-לטיפה נפל מאחד מהגגות במחנה ונפצע אנושות. הוא טופל ראשונית על ידי הכוחות, אך מת מפצעיו זמן קצר לאחר מכן.

 

הגרסה הפלסטינית סותרת את זו של צה"ל ולפיה אבו לטיפה אכן נמלט אך נורה כשהיה על גג ביתו ואז השאירו אותו שם חי ומדמם במשך חצי שעה. ג'מאל לאפי, אחד מאנשי מחנה הפליטים, העיד כי אבו לטיפה נורה ברגלו, נעצר ונותר חי ולא נפל מאחד הגגות כפי שמסרו בצה"ל. אבו לטיפה הועבר לבסוף על ידי הכוחות למחסום קלנדיה ולבסוף גופתו נמסרה לסהר האדום שפינה אותה לבית החולים הממשלתי ברמאללה.

 

חמישה ימים קודם לכן נהרג פלאח אבו מריא, פלסטיני בן 53, מירי צה"ל במהלך מעצר מבוקשים בבית אומר צפונית לחברון. במהלך היציאה מבית בכפר יודו על החיילים אבנים ואלה הגיבו באש חיפוי על חבריהם שיצאו מהמבנה. מהאש נפגע אבו מריא שתקף את החיילים ומת מפצעיו.

 

יממה קודם לכן נהרג מוחמד עלאונה בן 21 ליד ג'נין במהלך הפרת סדר שהתפתחה בעקבות מעצר של מבוקש פלסטיני בכפר בורקין. הוא נפצע מירי בחזה במהלך האירוע והובהל לבית החולים הממשלתי בג'נין שם מת מפצעיו. גורמים ביטחוניים מסרו שבמהלך מעצר של מבוקש פלסטיני התפתחה הפרת סדר אלימה, וכוח מג"ב ירה כדור רוגר לעבר אחד המפגינים המרכזיים.


פורסם לראשונה 31/07/2015 18:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
התפרעויות היום בדרום הר חברון
צילום: רויטרס
מומלצים