שתף קטע נבחר

בשל "ביביטורס": סוף לחגיגת טיסות השרים

היועמ"ש אימץ את ההמלצות מדו"ח מבקר המדינה והורה לאסור נסיעות של ראש הממשלה, שרים וסגניהם במימון טייקונים ותורמים ומעתה המימון יהיה מהמדינה בלבד. "מוטב היה שהממשלה לא הייתה נסמכת על גורמים זרים"

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הורה לאסור נסיעות של ראש הממשלה, השרים וסגניהם לחו"ל על חשבון טייקונים ותורמים. עד כה התיר וינשטיין נסיעות כאלה, ובתנאי שקיבלו היתר מראש. עמדתו השתנתה נוכח דו"ח מבקר המדינה שפורסם בעקבות פרשת "ביביטורס".

 

הדו"ח קבע כי זה כמה שנים שראש הממשלה, השרים וסגניהם יוצאים לחו"ל על חשבון טייקונים ותורמים במקום במימון המדינה. המבקר יוסף שפירא המליץ לווינשטיין לאסור נסיעות שכאלה כדי לשמור על טוהר המידות ועל האתיקה וכדי למנוע שחיתות.

סוף חגיגת הנסיעות. וינשטיין (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
סוף חגיגת הנסיעות. וינשטיין(צילום: נועם מושקוביץ)

ייסעו רק במימון המדינה. נתניהו ורעייתו (צילום: עמוס בן גרשום לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום לע
ייסעו רק במימון המדינה. נתניהו ורעייתו(צילום: עמוס בן גרשום לע"מ)

נוכח המלצותיו העבירו בסוף השבוע וינשטיין והמשנה שלו דינה זילבר את ההנחיה החדשה למזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט. הוא התבקש לכנס את הממשלה ולדווח על ההנחיה, האוסרת גם מימון נסיעות וגם מימון של אירוח.

 

ההנחיה אינה תקפה למצב שבו ממשלה זרה היא המזמינה והמממנת של הנסיעה. במסמך שהועבר למנדלבליט נכתב בין היתר: "מוטב היה שהממשלה לא הייתה נסמכת על גורמים זרים שיישאו בעלויות נסיעות חבריה וסגניהם לחו"ל לצורך ובמסגרת תפקידם", נכתב במסמך.

 

עוד נכתב כי "ראוי שנסיעות, שהן חלק בלתי נפרד ממילוי תפקידו של נושא המשרה, תבוצענה במימון ממשלתי וזאת כדי למנוע חשש להימצאות השרים וסגניהם בניגוד עניינים ולהבטיח מראית פנים ראויה של התנהלות הממשלה וכן לשמור ולחזק את אמון הציבור בה".

 

זילבר כתבה במסמך: "ראוי שהממשלה תיטול על עצמה את האחריות למימון כל נסיעותיה לחו"ל ותקבע כי מעתה ואילך, נסיעות שרים וסגניהם במסגרת תפקידם תבוצענה בהתבסס על מימון ממשלתי בלבד".

 

המבקר שפירא דיווח על ההנחיה החדשה בכנס מבקרים שהתקיים בסוף השבוע ואמר: "זו דוגמה מצוינת לעוד נורמה שחודשה על ידי מבקר המדינה".

 

בספטמבר 2014 הודיע וינשטיין כי לא תיפתח חקירה פלילית ואימץ את עמדת המשטרה שאין ראיות לפתוח בחקירה נגד ראש הממשלה נתניהו. הפרשה נחשפה בעקבות תחקיר בערוץ 10 שמצא כי בשני מקרים בשנת 2006, בשעה שנתניהו היה יו"ר האופוזיציה, מימנו גופים שונים שתי נסיעות שלו לחו"ל.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
רק במימון המדינה. בני הזוג נתניהו
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
מומלצים