שתף קטע נבחר

תפנית נוספת: דרעי מאיים להצביע נגד התקציב

לאחר ההסכמות שהשיג עם שר האוצר כחלון על פטור ממע"מ לשכבות החלשות על תשלומי מים וחשמל, יו"ר ש"ס אריה דרעי מאיים להצביע נגד התקציב בשל מבוי סתום בשיחות עם האוצר. סגן שר האוצר: "אין ויתור על מע"מ אפס אלא מיקוד בשכבות החלשות". הבית היהודי מאיימים להצביע נגד אם יקוצצו מיליארד שקלים בחינוך

עוד משבר לקראת אישור תקציב המדינה בממשלה: שר הכלכלה ויו"ר ש"ס אריה דרעי והשר דוד אזולאי ממפלגתו צפויים להצביע נגד התקציב שיוצג הבוקר (ד') בממשלה לאור משבר בשיחות בינו לבין ראשי משרד האוצר בנוגע להסכמות שהושגו עם השר משה כחלון. משבר נוסף מסתמן מצדו של שר החינוך, נפתלי בנט, שמתנגד לקיצוץ של מיליארד שקל בתקציב משרדו בטענה כי "הדבר יפגע אנושות בחינוך לגיל הרך, בפריפריה ובלימודי מתמטיקה". אם המחלוקת לא תיפתר, צפויים שרי הבית היהודי להצביע נגד התקציב.

 

לדברי מקורביו של דרעי, השיחות הלילה נקלעו למבוי סתום. דרעי דורש שארבעת העשירונים הנמוכים יקבלו פטור ממע"מ על תשלומי החשמל והמים ויבוטל המע"מ לכל נוסעי התחבורה הציבורית, כפי שסוכם עם כחלון. מקורבי דרעי אמרו הבוקר כי לאור המבוי הסתום, הוא והשר אזולאי יצביעו היום נגד התקציב שיוצג בישיבת הממשלה.

 

השרים כחלון ודרעי. משבר? (צילום: גיל יוחנן, אמיל סלמן) (צילום: גיל יוחנן, אמיל סלמן)
השרים כחלון ודרעי. משבר?(צילום: גיל יוחנן, אמיל סלמן)
 

 על פי ההסכם שהסתמן אמש בין דרעי לכחלון, אמורה הייתה תוכנית הדגל של ש"ס - שלפיה יהיה מע"מ אפס על מוצרי מזון בסיסיים - לא להופיע בתקציב הנוכחי, אך יינתנו הנחות משמעותיות על חשמל, מים ותחבורה ציבורית - אבל רק לעשירונים התחתונים. עם זאת, במשרד האוצר הדגישו אתמול שלא כל הפרטים נסגרו. בכל מקרה, תוכנית כזו יהיה קשה מאוד להוציא לפועל, אם כי לא בלתי אפשרי משום שיהיה צורך בהקמת מנגנון לקביעת הזכאים להנחות, והדבר עלול אף להוביל לשחיתויות.

 

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

כחלון הבהיר במהלך הפגישה עם יו"ר ש"ס כי תוכנית מע"מ אפס של דרעי על מוצרי יסוד מעוררת התנגדות עזה באוצר, ולא ניתן יהיה להוציאה לפועל בתקציב הנוכחי. כחלון הבהיר בנוסף כי לא הגיוני שהמשתכרים משכורות גבוהות מאוד יזכו להטבות הללו של מע"מ אפס ועדיף למקד את התוכנית באוכלוסיית היעד המתקשה.

 

בתום הפגישה הוחלט כי ארבעת העשירונים התחתונים יזכו להטבת מע"מ אפס, ובאופן הזה יוקצו ההטבות לקהל היעד שזקוק לו ביותר. לפי ההערכה, מדובר במשפחות שמשתכרות עד 8,000 שקל למשפחה, והן לא ישלמו מע"מ על חשמל, מים ותחבורה ציבורית. כעת, כאמור, אומר דרעי כי יתנגד לתקציב משום שהדברים שהועלו לא סוכמו.

 

סגן שר האוצר איציק כהן מש"ס אמר בהתייחסו לדברים כי "יש קושי ביישום, אבל לא ויתרנו על מע"מ אפס. אנחנו בוחנים אפשרות למקד את התוכנית בשכבות החלשות ושהכסף לא יתפזר לעשירונים העליונים. הבינו אותי לא נכון. אין פה ויתור, אלא מיקוד בשכבות החלשות".

 

לגבי בנט, על פי האוצר הקיצוץ שעליו מדובר הוא בעצם שניים: 40 אחוז מהכספים הקואליציוניים

שהובטחו (סך הכול עומדת ההבטחה על 600 מיליון) ועוד 780 מיליון בחינוך (מתוך התוספת שאמור היה לקבל). גורמים פוליטיים מעריכים שהפחתת הקיצוץ בכספים הקואליציוניים תוכל לפרק את המוקש עם בנט. גם לגבי דרעי אומרים באוצר כי יימצא פתרון. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים