שתף קטע נבחר

הנשיא ריבלין ל-ynet: "קיצוני הימין לא ירתיעו אותי"

מול גל האיומים כלפיו מזהיר הנשיא מפני איבוד לגיטימציית העם היהודי להמשיך ולהתקיים בארצו: "אנו בשבר גדול", אמר ריבלין בראיון ל-ynet במלאות שנה לכהונתו. "בימין לא הבינו שמדינה יהודית ודמוקרטית - דמוקרטית לכולם". הוא ביקר במרומז את נתניהו: "היחסים עם ארה"ב חשובים"

 

משהו אחד בכל זאת לא השתנה במשכן נשיאי ישראל בירושלים מאז ששמעון פרס עזב אותו לפני שנה: הפסקות החשמל שמביאות לקריסת מערכת המיזוג, כולל בלשכת הנשיא, ובזמן שבחוץ הטמפרטורה מגיעה ל-40 מעלות. זה לא קשור לעובדה שהנשיא הנוכחי ראובן (רובי) ריבלין חתך בתקציב האימתני של קודמו בתפקיד. זה קשור לעובדה שגם אחרי שיפוץ של מיליוני שקלים הפרט המאוד לא שולי הזה פשוט לא טוּפל.

 

ריבלין עצמו לא מתלונן. ללא איפור וללא מניירות הוא מתיישב בלשכה החנוקה, עוטה על עצמו את גלימת הממלכתיות המודאגת ובמלאות שנה לכהונתו משיב לשאלות כמעט נוטף מים. "אנחנו נמצאים בשבר גדול", הוא אומר בפתח דבריו בהתייחסו לאירועי השנאה האחרונים שטלטלו את המדינה, ומזהיר מפני איבוד הלגיטימציה של העם היהודי להמשיך ולהתקיים בארץ ישראל.

"קשה להביא את האנשים לדין". הנשיא ריבלין בראיון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"קשה להביא את האנשים לדין". הנשיא ריבלין בראיון(צילום: גיל יוחנן)

"טרור הוא טרור הוא טרור", אמר הנשיא, "ולא משנה מה הגזע שלו. יש קושי לאתר את אותו טרור שמבוצע על ידי חוליות קיצונים יהודים. זה טרור מתוחכם, קשה להביא את האנשים לדין, צריך לייצר כלים להתמודדות עם הטרור הזה. מי שדוחף את חוק עונש המוות צריך לזכור שהוא יחול גם על יהודים".

 

ריבלין הביע זעזוע מהרצח של שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים ומהפיגוע היהודי בכפר הפלסטיני דומא, שבו נרצח התינוק עלי דוואבשה והוריו ואחיו נפצעו אנושות. לאחר שני הפיגועים מיהר הנשיא לפרסם הודעות גינוי ולהפנות אצבע מאשימה כלפי הקיצונים בחברה היהודית. הביקורת שהטיח בקיצוני הימין הקימה עליו את המתלהמים ברשתות החברתיות, אך ריבלין לא מתרגש.

שירה בנקי. נרצחה במצעד הגאווה ()
שירה בנקי. נרצחה במצעד הגאווה

עלי דוואבשה עם הוריו (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
עלי דוואבשה עם הוריו(צילום: חסן שעלאן)

"הם לא ירתיעו אותי", מבטיח הנשיא. כשנשאל אם הוא השתנה ואם מעמדו כנשיא המדינה הפכה אותו ל"שמאלן" כפי שהאשימו אותו מתנגדיו - ריבלין צוחק. "לא שיניתי דבר ממה שאמרתי. בימין אמרו בעבר שאני יותר מדי ליברלי. ההפתעה היא בשמאל. בימין לא הבינו שמדינה יהודית ודמוקרטית פירושה שהיא דמוקרטית לכולם. בגילי, בכל מקרה קשה לראות את הדברים אחרת".

 

יצוין כי הראיון עם הנשיא נערך לפני פיגוע הדריסה בכביש 60, שבו שני חיילים נפצעו קשה ומפקדם סגן דניאל אלבז נפצע קל. לאחר הפיגוע פרסם ריבלין הודעה שבה ציין כי הוא "גאה בחיילינו שהגיבו באופן מיידי ופגעו במחבל בפיגוע הקשה בציר 60. אין ולא תהיה לנו שום סבלנות לטרור. אני מחזק את ידי ראש הממשלה וכל ראשי מערכת הביטחון במאבק הבלתי מתפשר על זכותנו לקיים חיים של שגרה בכל מקום בארץ ישראל. יחד עם כל העם בישראל אני מייחל ומתפלל לבריאותם ושלומם של הפצועים".

מתוך סרטון הסתה שהופץ נגד ריבלין. "לא שיניתי דבר ממה שאמרתי" ()
מתוך סרטון הסתה שהופץ נגד ריבלין. "לא שיניתי דבר ממה שאמרתי"

הנשיא עם כתבי ynet אטילה שומפלבי ומורן אזולאי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הנשיא עם כתבי ynet אטילה שומפלבי ומורן אזולאי(צילום: גיל יוחנן)

ריבלין הקשיב באדיקות לביקורת שהוטחה באחרונה לעבר שופטי בית המשפט העליון והתקשה להשלים עמה. לדבריו, "אין ולא יכול להיות מצב שלא נכבד חוק ומשפט. זה לא ראוי לתקוף את בית

המשפט, מותר לבקר אבל לא לתקוף. זה מערער את יסודות הדמוקרטיה".

 

הנשיא גם משוכנע כי על ראש הממשלה בנימין נתניהו להרחיב את הממשלה, מפני שלדעתו לא ניתן לקדם רפורמות משמעותיות עם תמיכה של 61 חברי כנסת בלבד. "צריך ממשלה רחבה שתקבל החלטות, אבל לא ממשלת אחדות, אנחנו חלוקים בתוכנו".

 

ברקע הסכם הגרעין עם איראן, שהעמיק את המשבר בין ירושלים לוושינגטון, הזהיר הנשיא מהשלכות הפגיעה ביחסי ישראל-ארצות הברית. הנשיא הבהיר כי "במדיניות החוץ של ישראל יש שלושה עקרונות: היחסים עם ארצות הברית, היחסים עם ארצות הברית והיחסים עם ארצות הברית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נשיא המדינה ריבלין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים