שתף קטע נבחר

וינשטיין עוצר את התערבות רגב בתקציבי תרבות

שרת התרבות הקפיאה את תקציב התיאטרון שהעלה הצגה על מחבל, ובזמן השימוע שלח לה היועץ מכתב חריף: אסור לך להפסיק תמיכה במוסדות בבחינת תוכן היצירות המוצגות, אם תרצי בשינוי החקיקה תצטרכי לקבל אישור ממני. רגב: "היועמ"ש לא יכול להתערב בשיקול דעתי בנוגע למדיניות חלוקת התקציבים בשנת 2016"

היועץ המשפטי לממשלה אוסר על שרת התרבות להתנות תמיכה במוסדות תרבות בבחינת תוכן היצירות המוצגות. בעת שמתקיים השימוע לתיאטרון אל-מידאן בנוגע להקפאת תקציבו עקב ההצגה שמבוססת על סיפורו של מחבל, ל-ynet נודע כי המשנות ליועץ יהודה וינשטיין כתבו כי "במצב המשפטי הקיים לא ניתן לקבוע במבחני התמיכה כי התמיכה במוסדות ציבור מותנית בבחינת תוכן היצירות המוצגות במוסדות אלה".

 

בנוסף, קבע היועץ כי יוזמת חקיקה של השרה מירי רגב בנושא זה תצטרך לקבל תחילה את אישורו - וגם היא תותנה בכך שלא תפגע בחופש הביטוי והיצירה מסיבות פוליטיות. היועץ פרסם את מכתבו זה בעת השימוע לתיאטרון בחיפה שרגב הקפיאה את תקציבו עקב ההצגה "הזמן המקביל", שמבוססת על סיפורו של ואליד דקה, שהורשע בתכנון רצח החייל משה תמם ז"ל. 

 

 

המשנות לווינשטיין הדגישו במכתב ליועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, עו"ד דן יקיר, כי לחופש הביטוי משקל ייחודי, שכן רוב רובם של מוסדות התרבות נשענים על תמיכה זו על מנת להתקיים, "והדבר נכון ביתר שאת לגבי מוסדות תרבות העוסקים בתרבות לא פופולרית". השתיים הדגישו כי שינוי מבחני התמיכה היה יכול לגרום לחלק ממוסדות התרבות להימנע מלתת ביטוי הולם לעמדות מסוימות, מתוך חשש ופחד שיסכנו את התמיכה בהם.

וינשטיין ורגב (צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג) (צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג)
וינשטיין ורגב(צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג)

ההצגה הזמן המקביל ()
ההצגה הזמן המקביל

עוד נמסר לשרה רגב שלא ניתן להכליל התניית מתן תמיכה מבלי שהדבר נעשה על ידי חקיקה ראשית ולא ניתן לעשות זאת בתקנות או הנחיות. לאור רצונה של השרה לשנות את החקיקה מבהיר לה היועץ המשפטי לממשלה כי זו תחייב את אישורו. "סדר דברים זה מקבל משנה תוקף כאשר אנו מדברים על החלטות קונקרטיות שעניינן הקצאת משאבים בתחום התרבות".

 

"להבדיל מקביעת המדיניות הנתונה לדרג הפוליטי, היישום במקרים פרטניים אמור להתבצע על ידי הדרג המקצועי על מנת שלא להצר ולהגביל את חופש הביטוי הפוליטי האומנותי ועל מנת שלא לצמצם את גבולות השיח בחברה הישראלית משיקולים זרים לתחום האומנות. השיקולים הרלוונטיים לתמיכה בתחום זה הם שיקולים אומנותיים ומקצועיים אשר על בחינתם אמונים גורמי המקצוע ויש להפריד ולשמור על הפרדה זו".

 

השרה רגב מסרה בתגובה כי "עם כל הכבוד ליועץ המשפטי לממשלה הוא יודע שהוא לא יכול להתערב בשיקול דעתי בנוגע למדיניות חלוקת התקציבים בשנת 2016. הנהלת אל מידאן נמצאת בשימוע מול הגורמים המיקצועיים במשרדי. עם סיום השימוע יתקבלו החלטות בעניין התיאטרון".

 

רגב מסרה עוד כי "כפי שאמרתי בעבר אין בכוונתי להתערב בתוכן או להגביל את חופש הביטוי. אבל כל התנהלות של מוסדות תרבות שלא יפעלו בהלימה לחוקי המדינה יטופלו בהליך פלילי.  כפי שחזרתי ואמרתי אין קשר בין חופש הביטוי לחופש המימון".

 

 

בהכנת הידיעה השתתף רן בוקר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
שרת התרבות מירי רגב
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים