שתף קטע נבחר

למרות התנגדות הרופאים, העציר הפלסטיני השובת רעב הועבר לברזילי

בעקבות הסכמתו של מנהל בית החולים באשקלון ד"ר חזי לוי לקבל מסורוקה את מוחמד עלאן ששובת רעב כבר ימים, קראו לו הרופאים לא לעשות זאת מחשש שיש כוונה להזין אותו בכפייה. יו"ר ההסתדרות הרפואית: נגיש עתירה לבג"ץ

עלאן מועבר לבית החולים ברזילי ()
עלאן מועבר לבית החולים ברזילי

 

 

דרמה בפרשת העציר השובת רעב: רופאי בית החולים ברזילי באשקלון פנו אמש (א') למנהל בית החולים, ד"ר חזי לוי, בבקשה שיימנע מהסכמתו להעביר למוסד הרפואי את מוחמד עלאן, ששובת רעב כבר 55 ימים, המאושפז בבית החולים סורוקה בבאר שבע. לטענת הרופאים, הם חוששים שלוי יסכים להזין את עלאן בכפייה לאור חוק ההזנה בכפייה שעבר בכנסת בשבוע שעבר. בהסתדרות הרפואית הודיעו מראש כי לא יישמו את החוק, משום שמבחינתם מדובר בעינויים, ועל רופאים להימנע ממהלך שכזה. למרות הפנייה, עלאן הועבר לבית החולים ברזילי.

 

ד"ר לאוניד אידלמן, יו"ר הסתדרות הרפואית, הודיע כי ההסתדרות תגיש עתירה לבג"ץ דחוף בעקבות האירועים האחרונים על מנת לאסור האזנה בכפייה באופן מיידי ובכך לעצור את העברת העציר המנהלי מסורוקה לברזילי. בהסתדרות הרופאים בחנו עם משפטנים כיצד למנוע את המהלך.

מוחמד עלאן. אזוק למיטה כבר 16 ימים ()
מוחמד עלאן. אזוק למיטה כבר 16 ימים

 

הרופאים בבית החולים מתנגדים להעברה והודיעו לד"ר לוי כי העברה איננה תשנה דבר וכי בכוונתם להעניק לעציר טיפול זהה לטיפול בסורוקה וכי אין בכוונתם להפר את כללי האתיקה. במערכת הבריאות מעריכים כי ייתכן שההחלטה להעביר את עלאן התקבלה בעיקר לנוכח העובדה שד"ר לוי אוחז בהשקפה אחרת ממה שחושבים הרופאים בסורוקה לגבי הזנה בכפייה.

   

בערוץ 2 דווח אמש כי התקבלה החלטה להעביר את עלאן לברזילי אם ביומיים הקרובים ימשיכו בסורוקה להתנגד להזנתו בכפייה. 

 

אתמול הביע הצלב האדום דאגה ממצבו של עלאן, שקשור באזיקים למיטה כבר 16 ימים. בהודעה נכתב כי מצבו של עלאן קריטי ושחייו בסכנה מיידית. "לנוכח המצב הנוכחי של עלאן אנו מבקשים מהרשויות הישראליות להתיר לבני משפחתו לראות אותו בדחיפות", אמר ראש משלחת הצלב האדום בישראל ובשטחים, ז'אק דה-מאיו.

 

עלאן, תושב הכפר עינאבוס שמדרום לשכם, נעצר ב-4 בנובמבר אשתקד, ולדברי עורך דינו ג'מיל חטיב, הוא חשוד בהשתייכות לארגון הג'יהאד האילאמי הפלסטיני ובפעילות ביטחונית שפרטיה לא ידועים לו. בעקבות שביתת הרעב שבה פתח ב-18 ביוני הועבר עלאן לסורוקה.

 

בשבוע האחרון התחזק ברשות הפלסטינית הקמפיין העממי שקורא לשחרורו המיידי של עלאן והוא מתבטא בהפגנות ובמסיבות עיתונאים שיוזם מועדון האסיר הפלסטיני כדי לגרום ללחץ בינלאומי. ברשות הפלסטינית מודאגים מאוד מההחלטה לבצע הזנה בכפייה לאסירים ששובתים רעב, וקראו אתמול להעביר את הנושא לבית הדין הבינלאומי בהאג.

 

אידלמן אמר אמש ל-ynet: "עמדתנו ברורה. אמרנו בעבר ואנחנו חוזרים ואומרים. הזנה בכפייה זה עינוי. אסור לרופא להשתתף בעינוי ולא משנה אם זה קורה בבית הסוהר או בבית החולים או במיון שיוקם לצורך זה. עינויים זה עינויים. אנחנו דורשים מכל הרופאים במדינה לא לקחת חלק בעינוי הזה. אני מתכוון לדבר עם מנהל בית החולים ברזילי ועם רופאים אחרים ולנסות להסביר להם את הבעיתיות במהלך. אסור לרופאים לעשות את זה ואני מקווה שרופאים לא לא יסכימו לעשות זאת".


פורסם לראשונה 09/08/2015 22:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים