שתף קטע נבחר

מתקרבים להכרעה: מה יהיה דגל ניו זילנד?

שלב נוסף בדרך לדגל חדש עבור מדינת האיים: פאנל גיבש רשימה של 40 עיצובים אפשריים. ציפור הקיווי וצללית של גולש - לא נכנסו. בדקו מי כן

 

 

הפאנל העצמאי שהוקם כדי לגבש אפשרויות חדשות עבור דגל ניו זילנד פרסם היום (יום ב') את העיצובים שהצליחו להיכנס לרשימה האקסקלוסיבית.

 

עוד כתבות מעניינות מהעולם ישר לפיד שלכם בפייסבוק

 

כ-10,300 הצעות הוגשו לוועדה בת 16 החברים, שמונו על ידי הממשלה. התהליך משך תשומת לב בינלאומית דווקא בגלל העיצובים הבלתי רגילים שהוצעו, בהם כאלה הכוללים את ציפור הקיווי הלאומית, צללית של גולש וסמיילי שצויר באמצעות תוכנת צייר. לבסוף בחר הפאנל 40 עיצובים - שמרנים יותר למרבה הצער - שרובם כוללים סמלים ניו זילנדיים מובהקים כמו עלה החשפונית, קבוצת כוכבי הצלב הדרומי ואת הקורו (סמל מאורי).

 

אומת הגולשים. עיצוב שלא נכנס לרשימה  ()
אומת הגולשים. עיצוב שלא נכנס לרשימה

  

40 העיצובים הסופיים:


 

כזכור, במרס 2014 הודיע ראש ממשלת ניו זילנד ג'ון קי כי החליט לערוך משאל עם - אם יש לשנות את הדגל הלאומי של המדינה. המשאל ייערך בשתי פעימות: בין 11 ל-20 בנובמבר ידרגו אזרחי המדינה את ארבעת העיצובים שייבחרו על ידי פאנל שופטים. בין 3 ל-24 במרס 2016 יבחרו האזרחים אם דגל ניו זילנד הקיים יישאר או יוחלף בעיצוב האלטרנטיבי.

 

אחת ההצעות היא פרי עיצובו של קייל לוקווד - עלה חשפונית כסוף על רקע שחור. גם ראש ממשלת ניו זילנד ג'ון קי הודה כי אהב את הגרסה לפני שאחד הפרשנים האוסטרלים טען כי הוא דומה מדי לדגל "המדינה האיסלאמית", שעמו הסכים הקומיקאי הבריטי ג'ון אוליבר (לקטע המלא). בהודעה שפרסמו חברי הוועדה נכתב כי "הדגל החדש צריך להיות מזוהה עם ניו זילנד ולחגוג את האומה המתקדמת והמכילה שמחוברת לסביבתה, ושמסתכלת על עברה ומביטה אל העתיד".

 

עלות עריכת משאל העם הכפול עומדת על 25 מיליון דולרים וניו-זילנדים רבים מלינים על העלות ועל ההימשכות הארוכה של ההליך. "אני חושב שישנה הרגשה שהציבור לא באמת רוצה את ההליך הזה ושאילצו אותו להשתתף בו", אמר אחד המעצבים. "אך לצד זה, משום שהתהליך כבר מתקדם, עלינו לוודא כי הכסף לא יבוזבז ולנצל את ההזדמנות ליצור ממנו משהו טוב", הוסיף.  

 

לפני שלושה חודשים אפשרו הרשויות במדינת האיים שבאוקיינוס השקט להגיש עיצובים חדשים

לדגל הלאום הכולל כעת את קבוצת כוכבי הצלב הדרומי ואת דגל ה"יוניון ג'ק" של הממלכה המאוחדת. הכול החל כשכמה אזרחים במדינה התלוננו כי דגל המדינה דומה מדי לדגל אוסטרליה ושהוא אינו מבטא את עצמאותה של ניו זילנד מבריטניה הקולוניאליסטית ששלטה בה בעבר.

 

ראש הממשלה קי אמר בעבר כי הדגל הנוכחי של ניו-זילנד מייצג עידן ישן, והזכיר את החלטת קנדה להתנער ב-1965 מסמלי הממלכה הבריטית ולקבוע לעצמה דגל עם עלה מייפל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא נכנס לרשימת העיצובים שקבע הפאנל
מומלצים