שתף קטע נבחר

בצה"ל נערכים לקיצוץ חצי מהגששים הבדואים: "ירייה ברגל לצבא ולחברה"

המודיעין המתוחכם ייתר את אנשי השטח? כחלק מהתייעלות זרוע היבשה נערכים בצבא לקיצוץ 50% מיחידת הגששים, שרובה מתנדבים בדואים. "אנחנו הגשר בין החברה הישראלית למגזר", הם זועמים. "את הוואקום יתפסו פעילי התנועה האיסלאמית שמנסים למנוע מצעירים להתגייס"

"הגשר בין המגזר לחברה". גשש בגבול מצרים (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
"הגשר בין המגזר לחברה". גשש בגבול מצרים(צילום: אליעד לוי)
 

יוזמה בצה"ל לקצץ במחצית את מערך הגששים מעוררת כעס בקרב משרתים בדואים : בזרוע היבשה נערכים לצמצומי כוח-אדם משמעותיים בקרב מערכים קרביים שונים, בהם בגדודי פיקוד העורף והתותחנים במילואים, וכן לשינויים ביחידות השדה הסדירות. אך ל-ynet נודע כי שינוי אחד נפיץ כבר מעורר זעם בתוך הצבא. מדובר בקיצוץ של כ-50% מיחידת הגששים של צה"ל, שרובה ככולה מורכבת ממשרתים בדואים שהתנדבו לשירות בצבא.

 

השבוע נערכו דיונים בנושא בזרוע היבשה, במטרה להביא את היוזמה לאישורים של קצינים בכירים ולהוציאה אל הפועל, ככל הנראה כבר בשנה הקרובה. בצה"ל אישרו כי הנושא נמצא בבחינה אך כבר כעת קציני גששים המשרתים בצבא מתנגדים למהלך.

 (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
(צילום: אליעד לוי)

 (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
(צילום: אליעד לוי)
 

ס', ששירת כגשש באוגדת עזה בשנים האחרונות וגר בפזורה הבדואית בנגב, אמר: "יחידת הגששים הייתה תמיד הגשר בין החברה הישראלית למגזר הבדואי, והתרומה של הגששים לישראל היא הרבה מעבר לעניין המבצעי. לסגור חצי מהיחידה ולשלוח הביתה עשרות גששים, בהם משרתים רבים בקבע שלא יתקבלו לעבודה באזרחות, זו ירייה ברגל לצבא ולחברה. מי שיתפוס את הוואקום שייווצר אלה פעילי התנועה האיסלאמית שכבר בוחשים בכפרים הבדואים ומנסים למנוע מצעירים בדואים להתנדב לצבא. כבר שנים שהתנועה האיסלאמית קוראת במסגדי הבדואים לא להתגייס לצבא".

 

יצוין כי לראשונה העמיק הצבא בתקופה האחרונה את פעילות עידוד הגיוס בתוך המגזר, כאשר שלח לוחמים בדואים לעודד נערים בכפרים להתגייס כמוהם.

 

אחד השיקולים המרכזיים הנבחנים בצבא בנוגע לצמצום הדרסטי במערך הגששים נוגע ליעילות המבצעית הכוללת של המערך שנחשב ל"קלאסי" בהובלת כוח רגלי או רכוב בשטח אויב, אל מול אמצעים מתקדמים לאיסוף מודיעין מקדים ולפתיחת שטח עבור כוחות בתנועה. לאורך עשרות שנים של פעילות, בעזה או בדרום לבנון, הוכיחו הגששים יעילות מבצעית וניסיון לצד "יכולות ייחודיות מבית" שהביאו עמם מהמתאר המדברי שבו גדלו לאתר עקבות במהלך מרדף אחר מחבלים או לזהות סימנים מחשידים המעידים על חדירת מחבלים בגזרות הגבול השונות.

 

"ברור שיש דברים שרק עין של גשש מנוסה, שתמיד מוביל ראשון את הכוח יכולה לזהות ולהתריע", הסביר ל-ynet קצין מזרוע היבשה. "אבל גם מבצע צוק איתן הוכיח שריבוי טכנולוגיות מודיעיניות כמו מזל"ט לכל מג"ד או הזרמת מודיעין אונליין לכוח שבקצה מחייבות מחשבה נוספת, איך ניתן לייעל את מערך הגששים גם באופן שיקטין את הסיכון בהם". קצין אחר מפיקוד הדרום המעורה בשילוב הבדואים בצבא הוסיף: "מבין כ-300 אלף בדואים לערך בארץ שרובם בדרום, יש לנו כ-1,200 משרתים בדואים כולל אנשי קבע. אם המדינה הייתה משקיעה בהם יותר אז היינו מקבלים מהם יותר. רובם מתחת לגיל 20".

 

רוב המשרתים הבדואים בצה"ל מגיעים מכפרי המגזר בצפון, ורובם המכריע של המתגייסים בהתנדבות משרתים בתפקידים קרביים כגששים או בגדוד הסיור הבדואי כלוחמי חי"ר, שפעל רוב שנותיו בדרום רצועת עזה והשנה לראשונה עבר לפעול באוגדת איו"ש, בגזרת ג'נין. יחידת הגששים עוברת את הכשרתה בבסיס האימונים הפיקודי לכיש, ולאחר מכן מתפזרים הגששים לתעסוקה מבצעית שוטפת בחטיבות המרחביות בשלושת הפיקודים – צפון מרכז ודרום.

 

הגששים קופצים לכל זירת פיגוע, לרוב בחפ"ק המפקד הגזרתי, ובפעילות היומית פותחים צירים בבקרים, ובערבים מוודאים שלא הונחו מטענים בגדרות המערכת ולא חדרו מחבלים. יחידת הגששים ניפקה בשנים האחרונות כמה קצינים שקודמו לדרגות בכירות, בהם אל"מ נימר אל הייב, לצד קציני גששים אוגדתיים בדרגת סגן אלוף.

 

מדובר צה"ל נמסר: "במסגרת תר"ש גדעון ובהמשך לתהליכי ההתכנסות בצה"ל וצמצום מערכים, נעשית בחינה דקדקנית בכל מסגרות הצבא לצורך תכנית הירידה בכוח אדם, ובכלל זה מערך הגששים. הנושא נמצא בעבודת מטה וטרם סוכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אליעד לוי
יחידת הגששים בדרום
צילום: אליעד לוי
מומלצים