שתף קטע נבחר

המדינה: נשחרר שובת הרעב אם יסכים לעזוב את הארץ

בתגובה לעתירת מוחמד עלאן, שמאושפז בביה"ח ברזילי במצב קשה ונציגיו דורשים לשחררו ממעצרו המנהלי, מסרה המדינה כי תשקול את שחרורו אם יסכים לעזוב את הארץ. עורכי דינו מתנגדים לפשרה. ארדן טען את ההיפך: "שחרור - כלי נשק בידי המחבלים". השופט מלצר קבע כי "הסכנה ממנו פחתה לחלוטין"

 

 

 

המדינה מוכנה לשקול את שחרורו של העציר המנהלי שובת הרעב מוחמד עלאן, שעתר נגד מעצרו, אם יסכים לצאת מהארץ ובמשך ארבע שנים לא ייכנס לתחומי יהודה ושומרון, ואף יתחייב שלא לשוב לאזור. כך נמסר בדיון בעתירה שהחל הבוקר (ב') בבג"ץ. העותרים מסרו כי הם מתכוונים לדחות את ההצעה.

 

בעתירה שהגיש עלאן, השובת רעב זה 62 ימים, נטען כי יש לשחררו מיד מטעמים רפואיים. עלאן הוא איש ג'יהאד איסלאמי ומעצרו המנהלי מתחילת השנה מתבסס על חומר מודיעיני. בשבועות האחרונים הפך לסמל גם לנוכח האפשרות שיהיה הראשון שיוזן בכפייה במסגרת החוק החדש שמתיר לעשות זאת לאסירים שובתי רעב.

 

לפני שהוזכרה הצעת הפשרה והשחרור, במסמך התגובה המדינה ביקשה לדחות את העתירה על הסף, בין היתר מכיוון שבית משפט כבר דחה לפני כשבועיים עתירה של עלאן בדרישה לשחרור, והתייחס גם לסוגיית מצבו הרפואי.

 

השופט חנן מלצר הסביר: "כרגע הסכנה ממנו פחתה לחלוטין, לכן יש שינוי בנסיבות וזה משליך על הימשכות המעצר המנהלי בתכלית. אם הוא יתעורר ויחלים ויעשה פעילויות ביטחוניות, תוכלו לחדש את הדבר הזה".

 

דניאל יעקובסון, רופא טיפול נמרץ בברזילי, הסביר בפני בג"ץ כי בגופו של עלאן מופיעים סימנים נוירולוגיים ברורים של השפעות המצב על המוח. היום מצבו קריטי, מצבו קשה. הוא מורדם ומונשם. אין סיבה לחשוב שהוא לא ישוב להכרה תוך זמן קצר. התגובות שלו נורמליות. היום הוא הנהן כשקראו בשמו. הוא הזיז את גפיו בצורה שמאפיינת מי שאין לו נזק מוחי". 

 

השופט אליקים ‏רובינשטיין שאל את הרופא מה יקרה אם עלאן יתעורר ויבקש להפסיק בטיפול, כדי להמשיך את שביתת רעב. "נפסיק את הטיפול והוא צפוי למות תוך זמן קצר", השיב לו.

 

השר ארדן: הוא שגורם למצבו הרפואי

מעט לפני שהוגשה התגובה ובה אפשרות שחרור עלאן, השר לביטחון פנים גלעד ארדן צייץ בטוויטר עמדה נחרצת נגד כל אפשרות שכזו: "אם עלאן ישוחרר, ברור שזה יוביל לשביתת רעב המונית בקרב האסירים הביטחוניים, כלי נשק חדש עבור המחבלים". בהתייחס לעתירה לבג"ץ אמר ארדן כי זו "עתירה הזויה שטוענת לשחרור בשל מצב רפואי של מי שגורם לעצמו את מצבו הרפואי".

מוחמד עלאן ()
מוחמד עלאן

מפגינים באל-אקצה ()
מפגינים באל-אקצה

מפגינים באשקלון (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
מפגינים באשקלון(צילום: אבי רוקח)
 

ממרכז עדאלה ועו"ד ג'מיל ח'טיב, אשר עתרו לבג"ץ מטעם עלאן, נמסר בתגובה כי בכוונתם להודיע לבג"ץ שהם דוחים את הצעת המדינה. "ההצעה מעידה כי המעצר המנהלי הפך לעונש כבד וממושך, ללא משפט, אשר מתבסס על שיקולים זרים. אנו נטען בבית המשפט כי אפילו לפי ההיגיון של רשויות הביטחון שהרציונל מאחורי מעצר מנהלי הוא למנוע סכנה ביטחונית הנשקפת מהעציר מהמנהלי, יש לשחרר את מוחמד עלאן, שכן הוא לא יכול להוות כל סכנה במצבו הנוכחי. לכן מעצרו נהפך למעצר נקמתי, ענישתי וללא תכלית ראויה, וכל זאת מבלי להגיש כתב אישום נגדו".

 

עוד נמסר מהעותרים כי "מדובר בתקדים מסוכן שבו רשויות הביטחון מנסות להשתמש בכלי המעצר המנהלי על מנת לאלץ תושבי הגדה לבחור בין מאסר ממושך ללא משפט או גירוש, דבר המנוגד לעקרונות המשפט הבינלאומי ההומניטרי".

 

טיבי: ישראל תהיה אחראית למותו

עשרות פלסטינים התעמתו אמש מול מפגינים יהודים באשקלון לנוכח אשפוזו של עלאן והכוונה להזינו בכפייה. ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר בראיון ל-ynet כי כל ההפגנות מטרתן אחת - להביא לשחרורו של עלאן. "או שיגישו נגדו כתב אישום, או שישחררו אותו", הסביר טיבי. "לעצור אותו בחדר טיפול נמרץ במצב של הנשמה, בתרדמת מלאכותית - זה מצב לא מוסרי בכל קנה מידה. המחאות יימשכו עד שישתחרר, כמו שהיה בעבר עם עצירים אחרים". 

 

טיבי הזהיר כי אם עלאן ימות כתוצאה מהשביתה והמשך המעצר המנהלי, "ממשלת ישראל והכיבוש יהיו אחראים ישירים למותו והם יישאו בתוצאות, גם ברמה הבינלאומית, גם ברמת השטח. השטח על סף פיצוץ. זה מתווסף לפשע השריפה של משפחת דוואבשה".

 

הוא הבהיר כי הוא מתנגד גם למעצר מנהלי של יהודים: "זה מעשה אנטי-דמוקרטי בעליל". בהתייחס להפגנות שהידרדרו לאלימות הסביר חבר הכנסת: "כאשר הפגנה מתפתחת לאלימות ואנשים מגנים על עצמם מול הקבוצה השנייה – זה מה שקורה. אנחנו רוצים שהוא ישתחרר ושייפסקו ההפגנות. אבל כל עוד הוא בטיפול נמרץ, עצור, לאחר שאף היה אזוק במשך חמישה ימים בבית החולים, זה מגביר את הזעם".


פורסם לראשונה 17/08/2015 11:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים