שתף קטע נבחר

חקלאים הפגינו: "המדינה מתעללת בנו"

מאות חקלאים חסמו צמתים בכמה מוקדים בארץ נגד קיצוץ מאות מיליוני שקלים בתקציב ונגד המסים הגבוהים. בצפון שפכו חלב על הכביש. האצבע המאשימה כלפי שרי האוצר והחקלאות: "לא מעניין אותם". חקלאי: "ניאלץ להשבית אספקה לחגי תשרי"

 

נמשכת מחאת החקלאים : מאות בעלי משקים ומגדלי פירות וירקות הפגינו הבוקר (יום ה') בצומת טללים בנגב, בצומת סילבר בחוף אשקלון ובצומת צמח סמוך לטבריה נגד גזירות הממשלה במסגרת חוק ההסדרים, שיביאו לקיצוץ של יותר מ-300 מיליון שקלים בתקציב החקלאות. בעקבות המחאה, צומת טללים בכביש 40 לכיוון מצפה רמון ולכביש 211 נחסמו לתנועה, כמו גם צומת סילבר וצומת צמח.

 

המחאה העיקרית היא נגד הרפורמה שמציגים באוצר בתחומי הפטם, הצאן, הדגים והצמחים. במסגרת חוק ההסדרים, יעניק האוצר סובסידיות לחקלאים במקום להגן על קיומה של החקלאות באמצעות מכסי מגן. במסגרתו יבוטלו מכסי המגן על דגי בריכות כמו אמנון, קרפיון ובורי ובמקומם יעניק האוצר סובסידיות בהיקף של 30-20 מיליון ש"ח בשנה למגדלי הדגים.

 

החקלאים מבהירים כי המצב הקיים גורם לחקלאים לפשוט את הרגל. "המדינה מתעללת בחקלאים", אומר יו"ר הוועדה החקלאית ברמת נגב, יענקלה מוסקוביץ'. "מחירי המים מאמירים והמדינה לוקחת מאות אלפי שקלים מכל חקלאי על מים".

 

לדברי מוסקוביץ', מדיניות הממשלה אחראית לקריסת החקלאות בישראל. "אנחנו נופלים מהרגליים, משק אחרי משק פושט את הרגל. והשרים? שרי האוצר והחקלאות לא מגיבים. זה לא מעניין אותם. יש גבול להתעללות בחקלאים".

הפגנת החקלאים בצומת טללים בנגב (צילום: ערן דורון ) (צילום: ערן דורון )
הפגנת החקלאים בצומת טללים בנגב(צילום: ערן דורון )

מזהירים מהשבתת אספקה בחגי תשרי (צילום: ערן דורון ) (צילום: ערן דורון )
מזהירים מהשבתת אספקה בחגי תשרי(צילום: ערן דורון )

ערן גיא ממושב כמהין במועצה האזורית רמת נגב מגדל עגבניות שרי כבר שבע שנים. גם הוא מאשים את המדינה בהזנחת החקלאות. "את הממשלה מעניין רק עוד כסף. שכחו שאנחנו בסוף גם חלוצים שמיישבים את הארץ ושומרים על גבולות המדינה. המצב הגיע לידי כך שעדיף להיות מובטל מאשר להיות חקלאי. כל המסים שמטילים עלינו כבר מופרזים. בלתי אפשרי לשלם את זה. יש עשרות חקלאים שסוגרים את המשק וכל חקלאי כזה מושך אחריו מיליון שקל חובות לפחות".

 

גיא קורא להקלות במס. "צריך להוריד את מס המעסיקים, לתת לנו מחירי מים נורמליים. אי אפשר לגדל ככה שום דבר", מסביר החקלאי ומבהיר כי המאבק יילך ויחריף. "אנחנו אנשים שומרי חוק, רבים משרתים במילואים, ואנחנו רק רוצים שהמדינה לא תפריע לנו, אבל בסוף ניאלץ להשבית את כל התוצרת לראש השנה ולחגים. אז אולי הקברניט ביבי והשר כחלון יתעוררו ויבינו שאי אפשר להסתמך על תוצרת מחוץ לארץ".

 

חקלאים שופכים חלב בצומת צמח (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
חקלאים שופכים חלב בצומת צמח(צילום: אביהו שפירא )

 (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
(צילום: אביהו שפירא )
 (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
(צילום: אביהו שפירא )

 (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
(צילום: אביהו שפירא )

החקלאים הגיעו גם לצומת תל עדשים בעמק יזרעאל (צילום: המועצה האזורית יזרעאל) (צילום: המועצה האזורית יזרעאל)
החקלאים הגיעו גם לצומת תל עדשים בעמק יזרעאל(צילום: המועצה האזורית יזרעאל)

יובל משולם, חקלאי מבאר מילכה המגדל עגבניות זה 10 שנים, ביקש לפנות לראש הממשלה בנימה צינית: "שיאמץ את המדיניות של אהוד ברק – לפנות אותנו מהאזור ואז נעבור כולנו לעיר. אנחנו סתם מפריעים למדינה להביא ירקות ממקומות אחרים. אני קורא לעזתים לבוא ולגדל את הירקות וליהנות ממה שבניתי. אני כבר לא יכול לעשות את זה".

 

"בשורה התחתונה", אומר משולם, "תראו לי עסק שיודע לעמוד על הרגליים עם מיסוי ישיר של 30 אחוז, לפני שכר לפועלים. אני מוכר עגבניה בהפסד. כמה זמן אפשר ככה? המשקים ייסגרו ובמקומם יבואו תאגידי ענק ומונופולים והמחירים יעלו. הכול נמצא בשליטת המדינה ולא בידי אף אחד אחר. יוקר המחיה ירד בדמות הורדת מס מעסיקים, נקודות זיכוי ומחירי מים. מחר בבוקר אפשר לשנות את המצב. אם אגדל בזול - אמכור בזול. אם אני מגדל יקר ומוכר בזול - אני סוגר את העסק".

 

במקביל, כמאה חקלאים מחוף אשקלון, מועצה אזורית יואב ושער הנגב הפגינו בצומת סילבר. "מדובר בגזר דין מוות לערכי החקלאות, שמירת הארץ והחינוך לעבודה והתיישבות", אמר נציג התנועה הקיבוצית בהפגנה, אסף ארטל.

 

גם בצפון הפגינו החקלאים. עשרות מעמק הירדן, עמק המעיינות ורמת הגולן הפגינו הבוקר בצומת צמח ושיבשו קלות את התנועה. במהלך ההפגנה קראו התושבים לשר החקלאות ולממשלה להתעורר ולא להפיל את האחריות על החקלאים. בשל הפגיעה העיקרית במשק החלב, שפכו החלקאים כמה עשרות ליטרים על הכביש בצומת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערן דורון
הפגנת החקלאים בדרום
צילום: ערן דורון
מומלצים