שתף קטע נבחר

שינויים בפתח: אבו מאזן בדרך החוצה?

הראיס הפלסטיני מאוכזב מהקיפאון המדיני לצד דיווחים על משא ומתן של ישראל עם חמאס, ומאותת כי הוא בדרך לעזוב את תפקידו. היורש המועדף עליו הוא סאיב עריקאת, ויו"ר הרשות אף הדיח בכירים כדי לפנות לו את הדרך

האם אבו מאזן בדרך לעזוב את תפקידו? בתקופה האחרונה שוב החלו לצוף הדיווחים על האפשרות שיו"ר הרשות הפלסטינית בדרך החוצה, והשאלה הגדולה היא מי ימלא את מקומו. על פי ההערכות, אבו מאזן מעוניין שסאיב עריקאת, שבאחרונה קודם למזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, יהיה זה שיירש אותו. בדרך להגשמת המטרה, הנשיא הפלסטיני החל בסדרת הדחות של אנשים שמפריעים לו.

 

אבו מאזן. פועל גם נגד מתנגדיו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אבו מאזן. פועל גם נגד מתנגדיו(צילום: רויטרס)

הבוקר דיווח העיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון כי הנשיא הפלסטיני שוקל לעזוב את תפקידו בחודשים הקרובים בשל כישלון התהליך המדיני והיעדר אלטרנטיבה לכך. על כן, טוענים בעיתון, הוא החל להכין את המוסדות הפלסטיניים להתמודדות עם "היום שאחרי". הערכות שונות בזירה הפלסטינית קושרות את האיומים האחרונים של אבו מאזן בדיווחים על המגעים להפסקת אש ארוכת טווח שמנהלת לכאורה ישראל עם חמאס, בעוד המשא ומתן המדיני תקוע. בפתח תקפו השבוע את חמאס על כך שהם מסייעים לאינטרס הישראלי בעצם הנצחת הפילוג הפנים-פלסטיני ויצירת ישות נפרדת ברצועת עזה – "מדינת עזה".

 

אמש דווח במספר כלי תקשורת ערביים ופלסטיניים כי אבו מאזן יגיש את התפטרותו מהוועד הפועל של אש״ף כבר בסוף השבוע הקרוב, ביחד עם בכירים נוספים בוועד. לצעד זה אין כל השפעה על תפקודו כנשיא הרשות או כמנהיג תנועת פתח ומטרתו היא ככל הנראה להביא לכינוס של המועצה הלאומית של אש״ף, שהיא הפרלמנט של אש"ף. כעת עדיין ישנם קשיים חוקיים לקרוא לכינוס המועצה, אבל בפועל מתנהלים מגעים לפתרונם. מספר גורמים בכירים ברשות הפלסטינית הכחישו אמש שזו אכן כוונתו של אבו מאזן, אך בשבת, אז יתכנס הוועד הפועל לדיון ברמאללה, נדע את התשובה.

 

סאיב עריקאת. היו"ר הבא? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סאיב עריקאת. היו"ר הבא?(צילום: רויטרס)

 

 

אבו מאזן חותר לכנס את המועצה הלאומית הפלסטינית, שהיא הגוף הייצוגי הפלסטיני הגדול ביותר, על מנת לקבל תמיכה נרחבת לערוך שינויים בהנהגה המקומית ואולי גם שינויים במדיניות הרשות. בנוסף, הוא שואף לערוך שינויים רבים בהנהגה הפלסטינית ובין היתר להדיח אנשים שמפריעים לו בדרך, או שלא מסכימים עם דרכו כמו יאסר עבד רבו ותייסיר ח׳אלד, וייתכן שהמטרה היא בכלל להכין את השטח לפרישתו.

 

בעיתון "אל-חיאת" מעריכים שגם אם אבו מאזן יפרוש, ביום שלמחרת ייצאו כוחות הביטחון לצד הפקידים הבכירים לרחוב ויקראו לו לשוב למשרתו. על כך מפורסמים המון דיווחים והערכות אבל כבר שנים שישנו שיח על האפשרות שאבו מאזן יעזוב והוא אף איים בעבר "למסור את מפתחות הרשות לישראל".

 

בשטח אבו מאזן כבר החל לפגוע במתחרים האפשריים לנשיאות הרשות. לפני מספר שבועות הנשיא הורה לפעול נגד עמותה שבראשה עומד ראש הממשלה הפלסטיני לשעבר, סלאם פיאד. גם המאמצים למגר את פעילותו של מוחמד דחלאן, בכיר פתח המודח שגורש מהשטחים, לא נפסקת. האחרון שניצב על הכוונת הוא יאסר עבד רבו שפוטר לאחרונה מתפקיד

 מזכ״ל הוועד הפועל של אש״ף לטובת עריקאת, ולפני מספר ימים דווח על הוראה שהעביר אבו מאזן לסגור את המוסד "קואליציית השלום" שבראשה עומד עבד רבו.

 

לפי העיתון "ראי אל-יום", בתוך פתח רואים את הצעדים האחרונים של הנשיא ומצביעים על כך שהמאבק הפנימי על הירושה כבר החל. אישים בכירים כמו יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית, ג׳יבריל רג׳וב, ומזכ״ל מוסד הנשיאות הפלסטינית, טייב עבד א-רחים, מעוניינים גם הם בקידום ולוטשים עיניהם אל המשרה שבה זכה עריקאת לאחרונה. במקביל, חשוב להזכיר כי אבו מאזן נכנס לשנתו ה-80 מה שמעורר את השיח על היום שאחרי, פרישתו האפשרית לאור גילו וכמובן קרב הירושה היצרי בתוך הרשות ומחוצה לה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אבו מאזן. מכין את השטח
צילום: רויטרס
מומלצים