שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  למרות ההבטחה לדרעי: עבודות בגשר בשבת
  תהליך פינוי הריסות גשר מעריב מהצומת נמשך גם היום, אף שלדרעי נאמר כי העבודות בהנחיית החברה הממשלתית יסתיימו לפני כניסת השבת. "תתביישו לכם, שבת היום", צעק חרדי שעבר במקום

   

  "תתביישו, שבת היום": עבודות בגשר מעריב    (צילום: מוטי קמחי)

  "תתביישו, שבת היום": עבודות בגשר מעריב    (צילום: מוטי קמחי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  ליו"ר ש"ס נאמר, לדבריו, כי עבודות פינוי גשר מעריב יסתיימו לפני כניסת השבת - אבל בפועל העבודות שבהנחיית החברה הממשלתית נת"ע נעשות גם במהלך השבת. היום, יממה לאחר פיצוץ הגשר, המשיך תהליך פינוי ההריסות מהצומת. "תתביישו לכם, שבת היום", צעק חרדי שעבר במקום. צפו בעבודות בשבת.

   

  ביום חמישי שוחח שר הכלכלה דרעי עם שר התחבורה ישראל כץ ועם מנכ"ל משרדו ושמע מהם כי פינוי הריסות גשר מעריב הוא "מצב של פיקוח נפש". דרעי מחה בפניהם על כך שעבודות פינוי ההריסות יתבצעו במהלך השבת וכתוצאה מכך תיגרם לדבריו פגיעה ברגשותיהם של שומרי השבת.

   

  מפנים הריסות, במהלך השבת (צילום: מוטי קמחי ) (צילום: מוטי קמחי )
  מפנים הריסות, במהלך השבת(צילום: מוטי קמחי )

   (צילום: מוטי קמחי ) (צילום: מוטי קמחי )
  (צילום: מוטי קמחי )

   (צילום: מוטי קמחי ) (צילום: מוטי קמחי )
  (צילום: מוטי קמחי )

   (צילום: מוטי קמחי ) (צילום: מוטי קמחי )
  (צילום: מוטי קמחי )

  פיצוץ הגשר: כך זה נראה

  פיצוץ הגשר: כך זה נראה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בהודעה שפורסמה אז נאמר כי "לאחר דיון והתארגנות מחודשת נאמר לשר דרעי כי סוכם שהחברה המבצעת תסיים את הפינוי עוד לפני כניסת השבת כדי למנוע חילול שבת". אך לא כך קרה. עבודות פינוי ההריסות, שמתבצעות על ידי דניה סיבוס - החברה האחראית על הקמת תחנת קרליבך - נמשכו גם היום.

   

  כבר לפני פיצוץ הגשר החלה מחאה בעניין. פינוי ההריסות בעבודות שמבצעת חברת "דניה סיבוס" אמור להסתיים תוך 48 שעות, והמשמעות היא עבודה גם בשישי ובשבת. בתיאום עם משרד הכלכלה הועסקו עובדים לא יהודים מחברת כראדי הממונה על פינוי הפסולת. אך הרב הראשי של תל אביב, הרב ישראל מאיר לאו, הבהיר כי כיוון ש"אין שום פיקוח נפש בפינוי הריסות של הגשר, כי ממילא האזור סגור להולכי רגל ולנוסעים והעניין הוא כספי - אין הצדקה להעסיק בשבת את כל כלי הרכב, הטרקטורים והמשאיות לפינוי העפר".

   

  הרב טען כי "מפעל שצריך לעבוד שש שנים, שום דבר לא יקרה לו אם יום השבת יישמר. קדושת השבת היא מעבר לרווח הכספי הקטן של פינוי הריסות בשבת שאין לו שום הצדקה". עוד אמר הרב: "ברגע שאין הצדקה, אי אפשר לעבוד בלי היתר עבודה מיוחד ממשרד הכלכלה, החוזה של דניה סיבוס חתום עם נת"ע, חברה ממשלתית-ציבורית שלא יכולה לחלל שבת".

   

  בעקבות העבודות שיגר השר דרעי מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר התחבורה ישראל כץ ובו קבל על "חילול שבת בעבודות פינוי הריסות גשר מעריב". הוא הזהיר כי "בפעם הבאה שיתבצע חילול שבת מיותר ומקומם בעבודות בניית הרכבת הקלה או בכל פרויקט ממשלתי אחר כפי שאירע בשבת זו, שאינו בגדר פיקוח נפש, סיעת ש"ס בראשותי לא תעבור על כך לסדר היום".  

   

  דרעי כתב: "ברצוני להתריע בפניכם על חילול שבת חמור שארע במהלך השבת בעת פינוי הריסות גשר מעריב. לא היתה שום סיבה שחברת 'דניה סיבוס' המועסקת על ידי החברה הממשלתית נת"ע תעסיק עובדים במהלך השבת לפינוי ההריסות. עוד ביום חמישי בלילה, לפני תחילת העבודות, דרשתי בשיחת טלפון ממנכ״ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, כי העבודות יסתיימו עד כניסת השבת אולם לצערי הרב העבודות נמשכו במהלך השבת. העבודות שהתבצעו אינן בגדר פיקוח נפש ולא היה קורה מאום אם היו נדחות לצאת השבת. יתרה מכך, פיצוץ הגשר יכול היה להתבצע ביום ראשון או יומיים לפני יום שבת ואז לא היה נגרם חילול שבת המוני, כפי שאירע".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים