שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מפית עולה יותר: עוטפים אוכל בשטרות כסף
  עקב הירידה החדה בערך המטבע בוונצואלה, הבוליבר, בוחרים המקומיים לעטוף את האמפנדה בשטרות משום שמפית נייר עולה יותר. ומה עם היגיינה?

   

  תמונה שהופצה השבוע ברחבי ונצואלה ובעולם כולו מדגישה עד כמה בדיוק עגום מצבה של הכלכלה הוונצואלית בימים אלה. משתמש ברשת Reddit העלה תמונה שבה נראה גבר מחזיק אמפנדה (מאפה ממולא) שמנונית עטופה בשטר של שני בוליבר. זה אולי נראה קצת רברבני לעטוף אוכל בכסף, אבל ערכו של השטר שהחזיק האזרח התמים פשוט שווה הרבה פחות אפילו מסתם מפית נייר.

   

  עוד סיפורים מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

   

  לצד התמונה של המאכל הלטיני המפורסם נכתב: "הכלכלה בוונצואלה כל כך דפוקה שיותר משתלם להשתמש בשטרות מאשר לקנות מפיות". באתר "באזפיד" בספרדית נכתב שאריזת מאה מפיות נייר במדינה תעלה בערך 500 בוליברים. כלומר, 5 בוליבר למפית. אכן, עדיף לנגב את השמן מהידיים עם שטר.  

   

  ביזת חנויות בוונצואלה    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  גולשים רבים בטוויטר הפיצו את התמונה והביעו את כעסם על המצב הכלכלי הקשה שאליו נקלעה מדינתם. "בארצי יותר זול להחזיק אמפנדה עם שטר של 2 בוליבר מאשר עם מפית. איזו מציאות עצובה שעדיין קיימת", כתב הגולש סאול. הגולשת פטריסיה נורייגה הרחיבה: "גם עם השטר הגבוה ביותר בוונצואלה אי אפשר לקנות אמפנדה. צריך 240 בוליברים רק בשביל אמפנדה ומיץ".

   

  "אמפנדה בשטר כסף? איכס"

  הגולש אסאל עדכן שעוד מקומות במדינה משתמשים בשטרות במקום במפיות: "בבית קפה בברינאס, ונצואלה, משתמשים בתור מפית בשטר של שני בוליבר כי זה יוצא יותר זול. זה לא ייאמן!" משתמשים אחרים טענו כי המחיר של שקית מפיות אף גבוה יותר מאשר שכר מינימום של יום אחד.

   

  עם זאת, משתמשים אחרים החליטו דווקא להתמקד בחוסר ההיגיינה הכרוכה בשימוש בשטר: "אני מעדיף לאכול אמפנדה עם סכו"ם מאשר להשתמש בשטר כמפית. איכס", כתב הגולש לקיירה. הגולשת גלדיס חיזקה את דבריו: "אני מתפללת עבור הנשמה המסכנה הזו שאכלה אמפנדה עטופה בשטר. בהצלחה עם הבקטריה בבטן שלך". ג'סיקה לקחת את זה צעד אחד הלאה: "אם יגישו לי אמפנדה עם שטר, אני אסטור למי שיעשה זאת באמצעות האמפנדה עצמה - ואם היא גם חמה, מה טוב".

   

  בטח הוציא הרבה כסף בשביל דג אחד (צילום: רויטרס)
  בטח הוציא הרבה כסף בשביל דג אחד(צילום: רויטרס)

  תמונה נוספת שמופצת בקרב גולשים ונצואלים וזוכה לפופולריות מציגה טבלה ובה פירוט של מה אפשר לקנות עם השטר הגדול ביותר בכל מדינה: עם 50 אלף פסו קולומביאני אפשר לקנות סמרטפון, עם 1,000 פסו מכסיקני אפשר להתחדש במדפסת, ועם 100 דולר אמריקני אפשר לרכוש מסך מחשב. אבל עם שטר של 100 בוליברים, השטר הגדול ביותר בוונצואלה, אפשר לקנות אמפנדה אחת בלבד.

   

  על פי שער החליפין הרשמי בוונצואלה, שטר של שני בוליבר שווה 1.2 שקלים לערך. אבל שער החליפין של השוק השחור והמשגשג במיוחד במדינה הוא שקובע, ולפיו 676 בוליברים שווים דולר אחד, שהם בערך ארבעה שקלים. כלומר, השטר שעוטף את האמפנדה בתמונה שהופצה ברשת שווה פחות או יותר אגורה אחת.

   

  בתקופה המקבילה בשנה שעברה ערכו של הבוליבר היה גבוה בהרבה, ואפילו רק לפני שלושה חודשים ערכו היה יותר מכפול. אך ההידרדרות החדה בערכו של המטבע לא מפתיעה - שיעור האינפלציה בוונצואלה הוא הגבוה בעולם והמחסור במוצרי צריכה בסיסיים הפך לנורמה במדינה הלטינית בשנים האחרונות. המצב הגיע למשבר של ממש מוקדם יותר השנה כשאלפים פרסמו באינטרנט תמונות של מדפים ריקים בסופרמרקטים, ובהמשך החל גם טרנד של פרסום סרטוני ביזה של חנויות ומרכולים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מפית עולה יותר: עוטפים אוכל בשטרות כסף"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים