שתף קטע נבחר

ברק על נתניהו בעסקת שליט: "התמונה הייתה חשובה לו מהמעשה"

בהקלטות חדשות נשמע שר הביטחון לשעבר טוען כי ראש הממשלה התנגד לעסקת שחרורו של גלעד שליט, אך לבסוף השתכנע בעקבות לחצים. הביקורת של ברק הופנתה על נתניהו ברצונו להשיג תמונת ניצחון. "הכול היה מכוון לכך שבתמונה הראשונה עם הילד, ביבי יהיה בפריים". הליכוד בתגובה: ברק פתטי

 

הקלטה חדשה חושפת מה חשב אהוד ברק על בנימין נתניהו בכל הנוגע לעסקת שליט : בהקלטה שפורסמה הערב (ב') בערוץ 2 נשמע שר הביטחון לשעבר אומר כי ראש הממשלה התנגד לאורך כל הדרך לביצוע העסקה שתשיב את גלעד שליט הביתה. לטענתו, הדבר שהיה הכי חשוב לנתניהו היה להשיג את התמונה הראשונה עם החייל המשוחרר.

 

לדבריו, ארגון הטקס בבסיס חיל האוויר בתל נוף, לשם הגיע שליט לאחר שחרורו, היה אמור להיות באחריות הצבא, אך לשכת ראש הממשלה הייתה זו שכיוונה את המהלכים. "הלשכה שלו שלחה צוותים כדי לארגן את זה והכול היה מכוון לדבר אחד: שהתמונה תהיה התמונה הראשונה כשהילד (הכוונה לשליט) יורד והיא תהיה רק עם ביבי בפריים".

התמונה המפורסמת שלגביה התכוון ברק. נתניהו מתחבק עם שליט לאחר שחרורו (צילום: לע"מ) (צילום: לע
התמונה המפורסמת שלגביה התכוון ברק. נתניהו מתחבק עם שליט לאחר שחרורו(צילום: לע"מ)

ברק ממשיך בהקלטה לבקר את נתניהו. "האינטנסיביות הזאת, יש בה משהו של שתי קצוות שישנן בתוך האישיות שלו (נתניהו), שזה חולשה ויכול ללכת לפינות ילדותיות בהשגת איזה דבר רגעי. אצל ביבי התחושה חזקה מאוד שבאמת התמונה, המילה, יותר חשובה מהמעשה בעצם".

 

ברק, שהיה אחד מהפוליטיקאים הקרובים ביותר לנתניהו, נשמע אומר בהקלטה כי ראש הממשלה התנגד לעסקה, אך השתכנע לאחר שהופעלו עליו לחצים, בין היתר מצדו של ברק. "חודשים ישבתי עליו לעשות שני דברים. לעשות את גלעד שליט ואחר כך לקבל את ועדת שמגר. בסוף הוא השתכנע שהוא צריך לשחרר את שליט ולא השתכנע לעשות את ההמשך המתבקש וכך הוא מצא את עצמו שנחטפו שלושת הנערים. היה בו משהו קטנוני בצורה מביכה".

ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון לשעבר ברק (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון לשעבר ברק(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

מהליכוד נמסר בתגובה: "ברק פתטי. הניסיונות שלו לחזור לבמה הציבורית חוצים כל גבול, לרבות הכפשת ראש הממשלה כדי להאדיר את עצמו ולפגוע באינטרסים חיוניים של מדינת ישראל. ראש הממשלה לא היה זקוק לאהוד ברק כדי להחליט על שחרור שליט. הוא זה שהחליט על השחרור והביא את העסקה לאישור הממשלה בדיוק כפי שהורה להחזיר לכלא את משוחררי שליט שניסו לחזור לטרור, כשברק כבר לא כיהן כשר ביטחון. נתניהו הסתדר יפה מאוד גם לפני ברק וגם לאחריו. היחיד שלא מסתדר עם זה הוא ברק עצמו שמחפש כל דרך לחזור לחיים הציבוריים תוך תחושת חשיבת עצמית מנופחת ובאופן מעורר רחמים".

 

אתמול פורסם כי ברק כינה את נתניהו אדם "חלש שלא רוצה לעשות צעדים קשים אם לא מכריחים אותו". דבריו של ברק כוונו להתנהלות של נתניהו בכל הנוגע למינויו של אביחי מנדלבליט למזכיר הממשלה למרות מעורבותו בפרשת הרפז.

 

בתשובה לשאלה כיצד מנדלבליט עדיין מכהן בתפקיד מזכיר הממשלה, ענה ברק: "ביבי הוא חלש, הוא לא רוצה לעשות צעדים קשים אם לא מכריחים אותו. מנדלבליט נשתל שם על ידי יעקב נאמן. אני הזהרתי את ביבי לפני זה ואמרתי לו 'שמע, הוא יהיה נאמן לך כמו כלב, אבל ברגע האמת אתה לא יודע מה הוא יהיה ובסוף משרת את עצמו'".

 

בהקלטה אחרת נשמע ברק אומר כי נתניהו "אפוף במין פסימיות עמוקה. במאזן בין החרדה לתקווה הוא תמיד מעדיף להיות קצת יותר חרד. הוא פעם קרא לזה 'מודאג'". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
שליט ונתניהו בתמונה המפורסמת
צילום: לע"מ
מומלצים