שתף קטע נבחר

ווייז מחלקת את ירושלים: המשתמשים מוכוונים לעקוף את "שטחי הרשות" בעיר

בשל אירועי הטרור מגדירה האפליקציה שכונות מסוימות כשטחי A ו-B ברשות הפלסטינית. הנהגים מופנים למסלולים עוקפים וארוכים בהרבה. למשל, ואדי ג'וז וסילוואן מחוץ לתחום. בירושלים כועסים: "הודרנו מהכותל". Waze: "אנחנו בקשר עם כוחות הביטחון. אם יימסרו הנחיות חדשות - נפעל בהתאם"

 

 

Waze מחלקת את ירושלים: על רקע אירועי הטרור במזרח העיר החלה אפליקציית הניווט הסלולרית Waze לכוון נהגים במסלולים עוקפים שלא עוברים בשכונות פלסטיניות בבירה שהוגדרו באפליקציה כשטחי הרשות.

 

לפי ברירת המחדל באפקליציה, אזורים מסוימים במזרח ירושלים מוגדרים כשטחי A או B - כלומר כאלה הנמצאים בשטחי הרשות הפלסטינית. זאת אף שמדובר באזורים הנמצאים בלב ירושלים, בשליטה ישראלית ובשטח המוניציפלי של ירושלים, חלקם מאות מטרים ממרכז העיר. על ידי כך, במטרה לשמור על ביטחונם של המשתמשים, מונעת האפליקציה באופן מעשי מעבר בחלקים ממזרח ירושלים. מי שרוצה לשנות זאת, אמור לעשות את זה דרך הגדרות האפליקציה.

 

ברירת המחדל באפליקציה. בלי אזורי A ו-B ()
ברירת המחדל באפליקציה. בלי אזורי A ו-B

 

הגדרת האזורים הזאת עלולה לעתים לעכב את הנסיעה ב-20 דקות ויותר: נסיעה ממתחם התחנה בירושלים לעיר דוד - אתר שנמצא במרחק אווירי של פחות מקילומטר - תימשך כעת יותר מחצי שעה. זאת משום שהאפליקציה מגדירה את שכונת סילוואן כאזור בשליטת הרשות. אחרת, הנסיעה הייתה נמשכת כ-10 דקות בלבד. כך למשל, האפליקציה תכוון את המשתמשים מהר הצופים לכותל דרך א-טור ולא דרך ואדי ג'וז, הדרך הקצרה ביותר, שהוגדר כשטח הרשות הפלסטינית. זאת אף שתדירות אירועי הטרור בשכונת א-טור גבוהה הרבה יותר מוואדי ג'וז, ורק אמש הוצת בה רכב מג"ב באמצעות בקבוק תבערה.

 

בעקבות הפרסום ב-ynet מתכוון ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, לפנות למנכ"ל Waze בדרישה לשנות הגדרה זו. ברקת אמר: "הגדרת Waze אזורים בירושלים כרשות הפלסטינית לא נכונה עובדתית ולא מקובלת. אני דורש מהנהלת החברה לשנות זאת ולא להפוך אפליקציה טכנולוגית לכלי פוליטי".

 

"חלוקת ירושלים" על פי Waze עוררה ביקורת בקרב חברי מועצת עיריית ירושלים, בהם מחזיק תיק חירום וביטחון אריה קינג. "היעלה על הדעת שהמשטרה מגדירה ליהודים לאן להיכנס ולאן לא להיכנס? מדובר על הגדרת שטחים בירושלים כשטחי A. דין מזרח ירושלים ואזורים שצמודים לעיר העתיקה כדין חברון ורמאללה? אני מצפה שהשר לביטחון הפנים יורה למשטרה לתת הנחיות אחרות לחברת Waze להפסיק לחלק את ירושלים הלכה למעשה". לדבריו, "האפליקציה מדירה יהודים ממזרח ירושלים ומאתרים תיירותיים כמו עיר דוד והכותל".

 

יש לציין כי בעבר היו טענות של משתמשים יהודים, שהוכוונו לשכונות פלסטיניות שלטענתם מסוכנות לנסיעה. מדוברות Waze נמסר: "אנחנו נמצאים בקשר עם משטרת ישראל וכוחות הביטחון. אם יימסרו הנחיות חדשות בנושא - נפעל בהתאם". 

  

ממשטרת ירושלים נמסר: "המשטרה פועלת בתיאום עם חברת Waze לטובת משתמשי האפליקציה והכוונה טובה יותר למקום היעד, בדגש על מועדים ואירועים מיוחדים שבהם סוגרים צירים". יחד עם זאת הדגישה המשטרה כי "השוטרים פרוסים בכל רחבי ירושלים ובפרט במזרח ירושלים במטרה לאפשר נסיעה בטוחה בכלל הצירים ברחבי העיר".

 

זו הפעם השנייה שבה מעורבת אפליקציה בניווט בפרשה שנויה במחלוקת הקשורה בירושלים. מוקדם יותר החודש הופיעה נקודת הציון של בית הספר הדו-לשוני בעיר תחת הכיתוב "בית הספר הדו לשוני יימח שמם". לאחר שהנושא הובא לתשומת לבה של החברה תוקן הכיתוב מיד.


פורסם לראשונה 27/08/2015 19:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים