שתף קטע נבחר

חרם על ישראל במרכולים בלוקסמבורג

רשת גדולה נכנעה ללחץ ארגון פרו-פלסטיני שקיים הפגנות ודורשת לדעת האם הירקות מיוצרים בהתנחלויות. מכירת מוצרים אחרים נמשכת

רשת הסופרמרקטים הגדולה בלוקסמבורג "קקטוס" החליטה להפסיק את מכירת הירקות והפירות הישראליות ברשת עד שספק הרשת ימציא לה אישור כי מקור הירקות והפירות אינו ביהודה ושומרון.

 

בכך נכנעה הנהלת הרשת ללחצים שהפעיל עליה "הארגון לשלום צודק במזרח התיכון", ארגון פרו-פלסטיני. הארגון קיים הפגנות קולניות בסניפי הרשת בטענה שהיא מוכרת מוצרים מההתנחלויות. ההפגנות והמחאות נמשכו חודשים עד שמנהלי הרשת נכנעו ובמכתב שהעבירו לראשי הארגון כתבו שהם משעים מכירת פירות וירקות מישראל.

הרשת בלוקסמבורג  (צילום: אתר האינטרנט של רשת קקטוס) (צילום: אתר האינטרנט של רשת קקטוס)
הרשת בלוקסמבורג (צילום: אתר האינטרנט של רשת קקטוס)

חרם על ירקות ופירות מישראל  (צילום: אתר האינטרנט של רשת קקטוס) (צילום: אתר האינטרנט של רשת קקטוס)
חרם על ירקות ופירות מישראל (צילום: אתר האינטרנט של רשת קקטוס)
 

מנהלי הרשות טענו בתגובה כי ההכנסה מהמוצרים הטריים הישראלים שולית ואינה שווה את חוסר הנעימות שחשים הלקוחות שלהם מההפגנות בכניסות לסניפים. עם זאת, הרשת הודיעה שתמשיך למכור מוצרים ישראלים אחרים דוגמת מכשירי סודה סטרים וציוד נלווה שכן מדובר במקור הכנסה משמעותי יותר לרשת.

 

קונסול הכבוד של ישראל בלוקסמבורג דניאל שניידר החל לפעול מול הנהלת הרשת כדי לשכנעם לחזור בהם מההחלטה. שגרירות ישראל בבלגיה שאחראית גם על לוקסמבורג עוקבת אחר הנושא בתיאום עם קונסול הכבוד שלו היכרות אישית עם מנהלי הרשת.

 

לפני כחודשיים וחצי בוטל חרם גורף על מכירת מוצרים ישראליים בשלושה סופרמרקטים בצפון שבדיה, שהם חלק מרשת ארצית שמונה 655 סניפים. בישראל חששו מאפקט דומינו שיביא לכך שכל הרשת הארצית תאמץ את החרם נגד ישראל ולכן ניהלו מבצע מורכב. השתלשלות האירועים החלה בעיר ורברג בצפון שבדיה, שמרוחקת 70 ק"מ מגטבורג, העיר השנייה בגודלה בשבדיה. ורברג היא עיירה קטנה וזניחה בת 27 אלף תושבים בלבד. רשת הקו-אופ המקומית (COOP) מחזיקה בעיר שלושה מרכולים.

 

הרשת המקומית מקיימת אחת לשנה אסיפת צרכנים הכוללת 24 חברים. ארגונים פרו-פלסטיניים, שידעו על הכינוס הצפוי, הגישו לאסיפה הצעת החלטה להטיל חרם על ישראל וקראה להוריד מהמדפים כל מוצר ישראלי, לא רק מההתנחלויות אלא גם מתוך הקו הירוק. ההצעה עברה ברוב קולות. בסופו של קמפיין אגרסיבי הלחץ עבד. הרשת השבדית הודיעה שהיא מתנגדת בתוקף לחרם וכי ההחלטה שקיבלה הרשת האזורית לא הייתה בסמכותה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר האינטרנט של רשת קקטוס
רשת קקטוס
צילום: אתר האינטרנט של רשת קקטוס
מומלצים