שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ההסכמים הקואליציוניים נחשפים: מיליונים לחרדים ומתנחלים

  הממשלה תוציא 200 מיליון שקל בשנת 2015, ועוד 600 מיליון שקל בשנת 2016 על שיפור מערכת החינוך. 50 מיליון שקל יושקעו בפעילות של בתי ספר חרדיים בחופש הגדול; מתוך מאות המיליונים יוקדשו לשירותים הצבוריים לדתיים, כמה מיליונים יושקעו גם בחיזוק האמונה הדתית

  עלות ההסכמים הקואליציוניים תקוצץ מכ-8 מיליארד שקל בשנה לכ-4.6 מיליארד שקל, כך סוכם במהלך הדיונים לקראת אישורו של תקציב המדינה בממשלה. זאת, לאחר שסוכם תחילה עם החרדים על המרת חלק מגידול קצבאות הילדים בחיסכון חודשי לכל ילד שישתחרר בגיל 18. הסכמה זו מצמצמת את עלות ההסכמים הקואליציוניים במיליארד שקל בשנת 2015, וב-1.7 מיליארד שקל ב-2016.

   

  כתבות נוספות בערוץ הכלכלה

   

  בעקבות זאת סוכם עם כל ראשי הסיעות, כי כל סיעה תצמצם את עלות ההסכם הקואליציוני שלה ב-40%. כבר בשלב ראשוני סוכם על צמצום של עלות ההסכם הקואליציוני של כולנו, שכלל העלאת שכר חיילי חובה ודמי אבטלה לעצמאיים. בהמשך סוכם גם על צמצום של עלות ההתחייבות לש"ס בנוגע למע"מ 0% על מוצרי יסוד.

   

  כעת מגיע השלב הסופי, שבו מוחלט כיצד תצומצם העלות של שאר הסעיפים בהסכמים עם הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה. לקראת אישור התקציב בכנסת פורסמה הרשימה המלאה של ההתחייבויות ושל הסכום שהוחלט להקצות להן. הרשימה חושפת את עומק ההתחייבות של הממשלה הנוכחית, גם לאחר צמצום העלות של הסכמים לדרישות המגזריות של החרדים והציונות הדתית.

   

  הסעיפים היקרים ביותר ברשימה, כמו תמיד, אינם משרתים מגזר מסוים. הממשלה תוציא 200 מיליון שקל בשנת 2015 ועוד 600 מיליון שקל בשנת 2016 על שיפור מערכת החינוך - באמצעות הוספת סייעת שנייה, צמצום מספר התלמידים בכיתה ותגבור שעות לימוד במתמטיקה.

   

  הממשלה תשקיע גם 390 מיליון שקל ב-2015 ועוד 490 מיליון שקל ב-2016 על יישום תכניות שהחלו במהלך הקדנציה של הממשלה הקודמת, כמו קייטנות בבית הספר ותכנית למידה משמעותית.

   

  שאר ההוצאות שעליהן הוסכם בעת הרכבת הממשלה נוגעות, רובן ככולן, למטרות מובהקות של המגזר החרדי והמגזר הציוני-דתי. הסכומים לכל סעיף וסעיף קטנים יותר, אך ההוצאה המצטברת מגיע למאות מיליונים. הממשלה תשקיע ב-2016 50 מיליון שקל בפעילות של בתי ספר חרדיים בחופש הגדול, 25 מיליון בהעלאת שכר הגננות בחינוך החרדי, 59 מיליון שקל בתוספת שעות לימוד, 6 מיליון בהסעות, 5 מיליון ברשת החינוך של ש"ס בלבד, 16 מיליון שקל בשיעורי תורה, 37.5 מיליון שקל במוסדות תורניים, 70 מיליון שקל במבני דת, מיליון שקל בהנצחת רבנים ותחזוקת קברי אבות, 1.9 מיליון בייעוץ לטיפולי פוריות לאור ההלכה.

   

  עוד מאות מיליונים יושקעו במטרות מוצהרות של הציונות הדתית. 7 מיליון שקל בתכנית לנוער בסיכון, אך רק אם הוא דתי-לאומי. 113.2 מיליון שקל יושקעו בהגדלת תקציב מערכת החינוך הציונית-דתית, הממשלה תשקיע גם 7 מיליון שקל בשנתיים בהקמת בית ספר לקולנוע ברוח הציונות הדתית (למרות שאחד כזה כבר קיים בירושלים - בית הספר "מעלה").

   

  24 מיליון שקל ב-2016 יושקעו במיגון אוטובוסים ביהודה ושומרון, 13.4 מיליון בישיבות הסדר, 16.2 מיליון ברשויות מקומיות שקולטות את מפוני גוש קטיף, 14.3 מיליון בשירות לאומי (מפעל שכיום נוטלות בו חלק בעיקר בנות המגזר הדתי-לאומי), 14.3 מיליון ב-2016 יושקעו באוניברסיטת אריאל שביהודה ושומרון ועוד 2 מיליון שקל במיזמים חברתיים שונים מיועדים אך ורק לדתיים לאומיים.

   

  לצד מאות המיליונים שיוקדשו לשירותים ציבוריים שצורכים דתיים, הממשלה תשקיע גם כמה מיליונים בחיזוק האמונה הדתית עצמה, על אף שהשקעה דומה אינה נעשית בדתות אחרות שאינן יהדות ועל אף שחיזוק האמונה הדתית אינו מופיע בקווי היסוד של הממשלה כאחד מיעדיה.

   

  מיליון שקל יוקצו לתמיכה בארגונים הפועלים להנחלת המשפט העברי בישראל, 1.9 מיליון שקל יוקדשו לתמיכה במכוני מחקר המשלבים מדע והלכה. עוד מיליון שקל יוקצו למכוני מחקר תורניים. 10 מיליון שקל בשנתיים יוקצבו ל"מיזם לסיוע בבירור יהדותם של עולים חדשים". המשרד לשוויון חברתי, של השרה גילה גמליאל, יקצה בשנתיים סכום של קרוב ל-4 מיליון שקלים למימון "מיזם לטיפול בנוער דתי מנותק על רקע אידיאולוגי או דתי".

   

  צפו: שר החינוך בנט על תקציב החינוך:

  צילום: ליאור פז

  צילום: ליאור פז

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים