שתף קטע נבחר

אוגוסט הלוהט: כמעט הכי חם בהיסטוריה

רק ב-2010 נמדדו ב-75 השנים האחרונות טמפרטורות גבוהות יותר באוגוסט, החודש שגם כך נחשב לחם ביותר בשנה. במישור החוף הטמפרטורות היו גבוהות בממוצע בשתי מעלות. ואיפה נמדדו 49 מעלות?

 

איזה חום היה כאן: חודש אוגוסט היה חם מהממוצע במידה ניכרת והפעם היחידה שהיה חם יותר מכך ב-75 השנים האחרונות היה באוגוסט 2010. כך עולה מסקירת השירות המטאורולוגי שהתפרסמה אחר הצהריים (ב'). למעשה, עקב העובדה שאוגוסט הוא החודש החם ביותר, החודש הנוכחי היה החודש השני הכי חם בכלל, מאז 1935.

 

במהלך החודש שמסתיים היום (ב') היו שני גלי חום משמעותיים, שבמהלכם שרר עומס חום כבד עד קיצוני. אוגוסט החם הגיע לאחר שגם בחלקו השני של יולי היה חם מהממוצע, אולם חלקו הראשון של יולי וכן חודש יוני היו קרירים מהממוצע.

 


טמפרטורות שיא שנמדדו באוגוסט

טמפרטורות שיא שנמדדו באוגוסט
יישוב טמפרטורה
גלגל 49 מעלות
אילת

41.8 מעלות

 

עפולה 41.5 מעלות
צמח 39.5 מעלות
נתיב הל"ה

36.1 מעלות

 

אילון 33.7 מעלות
חיפה 31.1 מעלות

הטמפרטורות באוגוסט היו גבוהות מהממוצע במישור החוף ביותר משתי מעלות, ביום וגם בלילה. בהרי הצפון והמרכז ובעמקי הצפון הן היו גבוהות מהממוצע בשיעור דומה בשעות היום וגבוהות מהממוצע ביותר ממעלה בשעות הלילה. בדרום היו הטמפרטורות גבוהות מהממוצע ביום ובלילה במעט פחות משתי מעלות.

 


במישור החוף הטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע לכל אורך החודש. לעומת זאת, בהרים ובפנים הארץ הטמפרטורות היו אמנם גבוהות מהממוצע בחלק גדול מחודש אוגוסט, אולם לקראת סופו הן היו קרובות לממוצע או אף נמוכות ממנו במעט.

 

גל החום הראשון של אוגוסט החל למעשה עוד בסוף יולי ונמשך עד 4 באוגוסט. השיא היה ב-2 באוגוסט, אז נמדדו בבית הערבה ובגלגל שבדרום עמק הירדן 49 מעלות. גם הלחות הטרידה אותנו לא מעט ובמהלך החודש הרגישו בחוף גם עד כדי 90 אחוזי לחות ו-85 אחוזים בעמק יזרעאל ובצפון מערב הנגב.  

 

גל החום השני הגיע ב-16 באוגוסט, אז נמדדו טמפרטורות שהגיעו עד ל-46 מעלות בעמק הירדן ובערבה, 43 מעלות בעמקי הצפון ובצפון הנגב, 40 מעלות בשפלה ובדרום הגולן, ובמישור החוף הרגישו לא פחות מ-37 מעלות שבשילוב עם 70 אחוזי לחות היה כמעט בלתי נסבל. בשירות המטאורולוגי מציינים כי בחודש אוגוסט נקבע שיא חדש בתחנה בניר העמק בעפולה, שם נמדדו 41.5 מעלות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
המפלט בחודש אוגוסט. הים
צילום: ירון ברנר
מומלצים