שתף קטע נבחר

החופש נגמר: 2 מיליון ו-191 אלף חזרו ללמוד

157 אלף בכיתות א', 166 אלף עובדי הוראה, פחות תלמידים בכיתות, סייעת שנייה בגנים ויותר שעות במתמטיקה. אלו המספרים והבשורות לשנת הלימודים החדשה שנפתחת הבוקר. שביתה בגן כפר יונה: הורים לא רצו ילדים בני העדה האתיופית

 

בית הספר היסודי "השבעה" באזור (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
בית הספר היסודי "השבעה" באזור(צילום: אסף קמר)

 

החופש הגדול מאחורינו, והיום (ג') נפתחת שנת הלימודים כמעט בכל בתי הספר והגנים בישראל. 2,191,004 תלמידים וילדי הגנים מתחילים שנה חדשה במערכת החינוך. 157,477 תלמידים ישמעו את המשפט "שלום כיתה א'". במקביל, 120,284 תלמידים יחלו את שנתם האחרונה במערכת החינוך. את כל אלה יחנכו בשנת הלימודים הקרובה 166,208 עובדי הוראה. 4,714 מוסדות חינוך יפתחו את שעריהם ברחבי הארץ ובהם 68,271 כיתות לימוד.

 

מספר התלמידים הכולל עלה ב-2.29 אחוזים לעומת השנה שעברה, אז למדו שני מיליון ו-141 אלף תלמידים. בגני טרום חובה נרשם גידול משמעותי יותר של 3.43 אחוזים ומספר הילדים יעלה השנה לכמעט 317 אלף. זינוק של 3.43 אחוזים נרשם במספר התלמידים בחינוך החרדי העצמאי (מעיין החינוך התורני ורשתות אחרות) - 257 אלף תלמידים לעומת 248 אלף אשתקד. מספר עובדי ההוראה נותר ללא שינוי.

 

שנת הלימודים הזו נפתחת עם כמה בשורות חשובות: עוד סייעת נוספה ב-4,600 גני ילדים שבהם שוהים בני 4-3, בעלות כוללת של 400 מיליון שקל. תלמידי כיתה א' ילמדו בכיתות של 34-32 תלמידים בכיתה, בהתאם למצב סוציו-אקונומי. כבר בשנת הלימודים הזו נוספו עוד 300 כיתות א' בבתי ספר שונים. המטרה: תוך חמש שנים תיושם הרפורמה עד כיתות ו'.

 

 

 

 

הנשיא רבלין עם ראש מועצת שומרון יוסי דגן ועולים חדשים שבאו מצרפת לפני שבועיים לשומרון (צילום: מאיר ברכיה) (צילום: מאיר ברכיה)
הנשיא רבלין עם ראש מועצת שומרון יוסי דגן ועולים חדשים שבאו מצרפת לפני שבועיים לשומרון(צילום: מאיר ברכיה)
  

שר החינוך נפתלי בנט ורעייתו גילת בדרך לפיזור  (צילום: ששון תירם) (צילום: ששון תירם)
שר החינוך נפתלי בנט ורעייתו גילת בדרך לפיזור (צילום: ששון תירם)

ראש העיר אשדוד יחיאל לסרי, ראש הממשלה נתניהו וילדי כיתה א' (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
ראש העיר אשדוד יחיאל לסרי, ראש הממשלה נתניהו וילדי כיתה א'(צילום: אבי רוקח)
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח את שנת הלימודים בבית הספר ממלכתי יסודי "אמירים" באשדוד. בביקור השתתפו ראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי ומנהלת מחוז דרום במשרד החינוך עמירה חיים. במהלך השיעור בכיתה א' אמר ראש הממשלה לתלמידים: "אנחנו רוצים שתהיו תלמידים מצטיינים ואנחנו רוצים שתהיו גם ציוניים. אנחנו רוצים מצוינות וציונות. שגם תהיו אזרחים נאמנים של המדינה, אבל גם תצליחו בזכות עצמכם לעשות המון דברים. לשחק כדורגל יותר טוב, אולי לפתור בעיות בחשבון יותר טוב, אולי לכתוב חיבור בעברית יותר טוב. כל הדברים האלה ואולי גם לדעת אנגלית יותר טוב. אנחנו רוצים שתיהנו ממצוינות ומציונות. זה שני הדברים שאנחנו רוצים. אני מקווה מאוד שאתם תצליחו ותיהנו. אני מקווה שכל אחד ייהנה גם בשיעורים וגם בהפסקות ושתהיו חברים טובים אחד לשני. חשוב שתהיו חברים טובים. שיהיה לכם הרבה בהצלחה".

 

שר החינוך נפתלי בנט ליווה הבוקר את בתו אביגיל שעלתה לכיתה א' בבית הספר אריאל שברעננה. בזכות רפורמת "הכיתה הקטנה", היא וחבריה ילמדו בכיתה של 26 תלמידים במקום 38.

 


בגלל המחאה נגד המורה: משטרה ליד אורט יבין בר"ג (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
בגלל המחאה נגד המורה: משטרה ליד אורט יבין בר"ג(צילום: עידו ארז)

 


בית הספר רוגוזין בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בית הספר רוגוזין בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

דניאלה חדד מרחובות ()
דניאלה חדד מרחובות

האחות ליה חדד, שעלתה לכיתה א' בבי"ס ויצמן ברחובות ()
האחות ליה חדד, שעלתה לכיתה א' בבי"ס ויצמן ברחובות

ירין (כיתה ב') ויהלי (א') מביה"ס נופי החורש באלפי מנשה ()
ירין (כיתה ב') ויהלי (א') מביה"ס נופי החורש באלפי מנשה

 

 

 

 

שר החינוך נפתלי בנט הציג השבוע את התוכנית הלאומית להגדלת מספר התלמידים שייגשו לבגרות במתמטיקה ברמה של חמש יחידות לימוד, ומטרת העל היא להכפיל את מספר הניגשים בארבע השנים הקרובות. לפי התוכנית, שעלותה 75 מיליון שקלים, בתוך ארבע שנים יוכפל מספר המורים המלמדים חמש יחידות מתמטיקה מ-1,000 ל-2,000, ויתווספו 15 אלף שעות הוראה ותגבור במתמטיקה. בנוסף, משרד החינוך יאפשר השנה לכל התיכונים בארץ ללמד חמש יחידות מתמטיקה, ותתאפשר פתיחת מגמה ומינימום התלמידים יעמוד על שישה ולא עד 14, כפי שהיה נהוג עד היום. "אנחנו גם מגדילים משמעותית את הסבת המורים למתמטיקה, וגם נגייס הייטקיסטים", בישר בנט.

 

כ-2,900 ילדים ובני נוער עולים ילמדו היום לראשונה בבתי ספר בישראל. על פי נתוני משרד העלייה והקליטה, מדובר בעלייה של יותר מ-50% לעומת השנה שעברה, אז עמד מספרם של העולים שלומדים לראשונה במערכת החינוך על כ-1,900. כ-360 עולים חדשים מתחילים את לימודיהם בכיתה א'. מתוך כל העולים שהגיעו ארצה בעשור האחרון, כ-34,400 ילמדו בכיתות א' עד י"ב בשנת תשע"ו בבתי הספר בישראל, מתוך כ-1.7 מיליון תלמידים. מנתוני משרד העלייה והקליטה עולה כי צרפת היא המדינה שממנה הגיעו רוב התלמידים החדשים (כ-1,150) ואחריה אוקראינה (כ-500), רוסיה (כ-470) וארצות הברית (כ-270). בהמשך הרשימה ילדים וילדות שעלו ארצה מפרו, אוסטרליה, בלגיה ועוד. כ-1,500 מהתלמידים העולים ייכנסו למערכת החינוך באזור תל אביב והמרכז, כ-400 ישתלבו בכיתות באזור הדרום, כ-400 נוספים בירושלים וסביבתה ועוד כ-600 בצפון הארץ.

 

מחאת הורים בתל מונד על הזנחה בבית הספר ()
מחאת הורים בתל מונד על הזנחה בבית הספר

 

סקר הלימודים הגדול: ענו וגלו איך הצביעו כולם

 
בית הספר פולה בן גוריון בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בית הספר פולה בן גוריון בירושלים(צילום: גיל יוחנן)
 
גן צדף בחולון (צילום: ירון שרון) (צילום: ירון שרון)
גן צדף בחולון(צילום: ירון שרון)

בית ספר יובלים בבאר שבע (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
בית ספר יובלים בבאר שבע(צילום: הרצל יוסף)

 

 

 

שנת הלימודים יוצאת לדרך לאחר שאמש הסיר יו"ר ארגון המורים העל-יסודיים רן ארז את איום ההשבתה. שר החינוך נפתלי בנט נפגש עמו אתמול ובתום הפגישה נמסר מארגון המורים כי "השר בנט גילה עניין רב והבנה בבעיות ובצורך הדחוף בפתרונן והבטיח להירתם מיידית למציאת פתרונות כבר בימים הקרובים. איננו רואים בשביתה מטרה, אלא רק אמצעי, ולפיכך - על מנת לאפשר לשר לממש את כוונתיו להביא לידי פתרון הבעיות ולא תחת לחץ - החלטנו להסיר את איום השביתה".

 

כמה מוסדות צפויים להשבית את פתיחת הלימודים:

חולון - חרף הודעה על סיכום מול עיריית חולון, הורי בית ספר "דביר" חזרו בהם מהחלטתם, ומחו על תנאי הלימוד בבית הספר. מתוך 800 תלמידים הגיעו רק כ-50.

כפר יונה - 34 ילדי גן של חב"ד לא יפתחו את השנה. במשרד החינוך טוענים שההורים לא רצו שילדים בני העדה האתיופית ילמדו עם הילדים שלהם. ההורים, מנגד, טוענים שהמחאה היא על כך שהמוסד לא קיבל הכרה של משרד החינוך. בהמשך נמסר ממשרד החינוך כי "הגן לא קיבל רישיון הפעלה בשל חילוקי דעות על הרכב האוכלוסייה".

כוכב יאיר-צור יגאל

47 בתי ספר נוצריים ברחבי הארץ

ראמה - מנהל החליט לעשות שביתת הזדהות עם בתי הספר הנוצריים

מחוז דרום - שלושה בתי ספר מהמגזר הבדואי במחאה על מינוי מנהלים חדשים

אלעד - 500 תלמידים מבית הספר "תורת חסד" ותלמידות "שירת שרה" ישבתו במחאה על בנייה שעדיין מתבצעת בשטחי המוסדות ומהווה סכנה בטיחותית לתלמידים.

תל מונד - בית ספר יסודי וחטיבת ביניים שובתים בשל ענייני תברואה.

פרדס חנה - בית הספר הדמוקרטי "שבילים" שובת בשל אי הסכמות עם העמותה שניהלה את בית הספר.

ערערה - התיכון שובת עקב ליקויים בטיחותיים.

חיפה - בית ספר חיוואר שובת במחאה על בעיות מול הרשות.

הר אדר - גן ילדים הושבת עד 10:00 בשל טענות ההורים לבעיות בטיחות. 

רמת השרון - גן אתרוג שובת בשל מבנה לא ראוי.

אשדוד - בית הספר "מגן הלב" לילדים בעלי צרכים מיוחדים שובת בשל חוסר מקום.

 

מהמועצה המקומית תל מונד נמסר בתגובה: "כל מוסדות החינוך ביישוב קיבלו את כל האישורים לפתיחת שנת הלימודים. פנינו למשרד החינוך לבצע בדיקת בטיחות נוספת שגם אישרה את פתיחת שנת הלימודים. אנו ערים לכך שמוסדות החינוך זקוקים באופן דחוף לשיפוצים מאסיביים עקב הזנחה של שנים ארוכות, ונעשה זאת עם ההכנסות העתידיות. במידה שיתגלו ליקויי בטיחות - נתקן אותם מייד".

 

 

בבית הספר אורט אבין ברמת גן מוחים הורים על השתתפות אחד המורים - הרצל שוברט - בהפגנה בנבי סאלח נגד צה"ל בסוף השבוע. כוח משטרה הוצב בכניסה לבית הספר לקראת הגעתו כדי למנוע פגיעה בו. אחד התלמידים של שוברט אמר הבוקר: "הוא לימד אותי אישית. הוא הביע בכיתה את הדעות שלו אבל לא באופן קיצוני ולא ניסה להטיף לנו".

 

נעם תמם, תלמיד כיתה ו' בבית הספר דביר בחולון, הגיע להפגין עם חבריו לכיתה מול בניין העירייה במחאה על התנאים בבית ספר. "בשנה שעברה היו 33 תלמידים בכיתה, אבל הכיתה הייתה יחסית קטנה וצפוף מדי. לפעמים חסרים שולחנות וילדים יושבים ליד המורה כי אין מקום ונורא קשה להתרכז ברעש", הוא מספר. "בגלל שאין מקום, מי שלומד פרטני יושב במסדרון. שמו לנו כיתות בתוך החצר ועכשיו יש מגרש בלי שערים ובלי סלים. אי-אפשר לשחק בו, הכול נורא צפוף וקטן, המסדרונות עמוסים".

 

תהילה מסורי, אימא לשתי בנות בכיתות ג' ו-ד' בבית הספר: "אנחנו בעד הבנות אבל הגענו למבוי סתום. מבחינתנו זה לא מקובל. ניסינו להגיע להבנות אבל הגיעו מים עד נפש. קשה לשבת בבית ולא לשלוח ילדים לבית ספר אבל נעשה מאמץ. אני בטוחה שבעירייה לא היו מאפשרים כאלה תנאים. אלה לא מותרות, אנחנו מבקשים דברים בסיסיים. בכיתה של הבת שלי אבא שהוא טכנאי מגזנים התנדב להגיע לסדר את המזגן שלא פעל. אנחנו רוצים שיתחילו לבנות. רוצים לראות את הטרקטורים מתחילים. אני קוראת לשר החינוך להתערב ושלא יהיה קיפוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
חוזרים לבית הספר בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים