שתף קטע נבחר

שנת הלימודים נפתחה כסדרה, נתניהו: "רוצים מצוינות וציונות"

מלבד כמה השבתות נקודתיות, נפתחה שנת הלימודים תשע"ו בגנים ובבתי הספר בצורה חלקה. ראש הממשלה ביקר את תלמידי כיתה א' בבית ספר אמירים באשדוד: "חשוב שתהיו חברים טובים"

  

שנת הלימודים נפתחה כסדרה, הגיע הזמן להעשיר את הידע: אחרי שנשמע הצלצול הראשון של שנת תשע"ו, החלו התלמידים לאחוז בספרים, במחברות ובשאר העזרים, לפחות עד חופשת ראש השנה. 2,191,004 היו אמורים להתחיל את השנה החדשה, אולם בכמה מקומות נרשמו השבתות נקודתיות. ynet העביר בשידור חי שיעור שעת מחנך בנושא סובלנות מתיכון אורט יד לבוביץ' בנתניה.

 

157,477 תלמידים שמעו הבוקר את המשפט "שלום כיתה א'". במקביל, 120,284 תלמידים החלו את שנתם האחרונה במערכת החינוך. את כל אלה יחנכו בשנת הלימודים הקרובה 166,208 עובדי הוראה. 4,714 מוסדות חינוך פתחו את שעריהם ברחבי הארץ ובהם 68,271 כיתות לימוד.

 

רה"מ נתניהו עם ילדי בית ספר אמירים באשדוד (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
רה"מ נתניהו עם ילדי בית ספר אמירים באשדוד(צילום: אבי רוקח)

נשיא המדינה ריבלין עם ילדי כיתה א' בבית ספר הר טוב בצרעה (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
נשיא המדינה ריבלין עם ילדי כיתה א' בבית ספר הר טוב בצרעה(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

הפגנת הורי וילדי בית ספר דביר בחולון (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הפגנת הורי וילדי בית ספר דביר בחולון(צילום: עידו ארז)

שובתים בתל מונד ()
שובתים בתל מונד

מתחילים 12 שנות לימוד בבית ספר פולה בן גוריון בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מתחילים 12 שנות לימוד בבית ספר פולה בן גוריון בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

שר החינוך בנט ובני משפחתו ביום הראשון ללימודים (צילום: ששון תירם) (צילום: ששון תירם)
שר החינוך בנט ובני משפחתו ביום הראשון ללימודים(צילום: ששון תירם)

חיוכים של 1 בספטמבר. ירין ויהלי בבית ספר נופי החורש באלפי מנשה ()
חיוכים של 1 בספטמבר. ירין ויהלי בבית ספר נופי החורש באלפי מנשה

בלונים של שמחה בבית ספר השבעה באזור (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
בלונים של שמחה בבית ספר השבעה באזור(צילום: אסף קמר)

מספר התלמידים הכולל עלה ב-2.29 אחוזים לעומת השנה שעברה, אז למדו שני מיליון ו-141 אלף תלמידים. בגני טרום חובה נרשם גידול משמעותי יותר של 3.43 אחוזים ומספר הילדים יעלה השנה לכמעט 317 אלף. זינוק של 3.43 אחוזים נרשם במספר התלמידים בחינוך החרדי העצמאי (מעיין החינוך התורני ורשתות אחרות) - 257 אלף תלמידים לעומת 248 אלף אשתקד. מספר עובדי ההוראה נותר ללא שינוי.

 

שנת הלימודים הזו נפתחת עם כמה בשורות חשובות: עוד סייעת נוספה ב-4,600 גני ילדים שבהם שוהים בני 4-3, בעלות כוללת של 400 מיליון שקל. תלמידי כיתה א' ילמדו בכיתות של 34-32 תלמידים בכיתה, בהתאם למצב סוציו-אקונומי. כבר בשנת הלימודים הזו נוספו עוד 300 כיתות א' בבתי ספר שונים. המטרה: תוך חמש שנים תיושם הרפורמה עד כיתות ו'. 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח את שנת הלימודים בבית הספר ממלכתי יסודי "אמירים" באשדוד. בביקור השתתפו ראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי ומנהלת מחוז דרום במשרד החינוך עמירה חיים. במהלך השיעור בכיתה א' אמר ראש הממשלה לתלמידים: "אנחנו רוצים שתהיו תלמידים מצטיינים ואנחנו רוצים שתהיו גם ציוניים. אנחנו רוצים מצוינות וציונות. שגם תהיו אזרחים נאמנים של המדינה, אבל גם תצליחו בזכות עצמכם לעשות המון דברים. לשחק כדורגל יותר טוב, אולי לפתור בעיות בחשבון יותר טוב, אולי לכתוב חיבור בעברית יותר טוב. כל הדברים האלה ואולי גם לדעת אנגלית יותר טוב".

 

נתניהו אמר עוד כי "אנחנו רוצים שתיהנו ממצוינות ומציונות. זה שני הדברים שאנחנו רוצים. אני מקווה מאוד שאתם תצליחו ותיהנו. אני מקווה שכל אחד ייהנה גם בשיעורים וגם בהפסקות ושתהיו חברים טובים אחד לשני. חשוב שתהיו חברים טובים. שיהיה לכם הרבה בהצלחה".

 

שר החינוך נפתלי בנט ליווה הבוקר את בתו אביגיל שעלתה לכיתה א' בבית הספר אריאל שברעננה. בזכות רפורמת "הכיתה הקטנה", היא וחבריה ילמדו בכיתה של 26 תלמידים במקום 38.

מסדרים את הטושים בבית ספר רוגוזין בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מסדרים את הטושים בבית ספר רוגוזין בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

כמה מוסדות השביתו את פתיחת הלימודים:

חולון - חרף הודעה על סיכום מול עיריית חולון, הורי בית ספר "דביר" חזרו בהם מהחלטתם, ומחו על תנאי הלימוד בבית הספר. מתוך 800 תלמידים הגיעו רק כ-50.

כפר יונה - 34 ילדי גן של חב"ד לא יפתחו את השנה. במשרד החינוך טוענים שההורים לא רצו שילדים בני העדה האתיופית ילמדו עם הילדים שלהם. ההורים, מנגד, טוענים שהמחאה היא על כך שהמוסד לא קיבל הכרה של משרד החינוך. בהמשך ממשרד החינוך נמסר כי "הגן לא קיבל רישיון הפעלה בשל חילוקי דעות על הרכב האוכלוסייה".

כוכב יאיר-צור יגאל

47 בתי ספר נוצריים ברחבי הארץ

ראמה - מנהל החליט לעשות שביתת הזדהות עם בתי הספר הנוצריים

מחוז דרום - שלושה בתי ספר מהמגזר הבדואי במחאה על מינוי מנהלים חדשים

אלעד - 500 תלמידים מבית הספר "תורת חסד" ותלמידות "שירת שרה" ישבתו במחאה על בנייה שעדיין מתבצעת בשטחי המוסדות ומהווה סכנה בטיחותית לתלמידים.

תל מונד - בית ספר יסודי וחטיבת ביניים שובתים בשל ענייני תברואה.

פרדס חנה - בית הספר הדמוקרטי "שבילים" שובת בשל אי הסכמות עם העמותה שניהלה את בית הספר.

ערערה - התיכון שובת עקב ליקויים בטיחותיים.

חיפה - בית ספר חיוואר שובת במחאה על בעיות מול הרשות.

הר אדר - גן ילדים הושבת עד 10:00 בשל טענות ההורים לבעיות בטיחות.

רמת השרון - גן אתרוג שובת בשל מבנה לא ראוי.

 

בבית הספר אורט אבין ברמת גן מוחים הורים על השתתפות אחד המורים

 - הרצל שוברט - בהפגנה בנבי סאלח נגד צה"ל בסוף השבוע. כוח משטרה הוצב בכניסה לבית הספר לקראת הגעתו כדי למנוע פגיעה בו. אחד התלמידים של שוברט אמר הבוקר: "הוא לימד אותי אישית. הוא הביע בכיתה את הדעות שלו אבל לא באופן קיצוני ולא ניסה להטיף לנו".

 

נעם תמם, תלמיד כיתה ו' בבית הספר דביר בחולון, הגיע להפגין עם חבריו לכיתה מול בניין העירייה במחאה על התנאים בבית ספר. "בשנה שעברה היו 33 תלמידים בכיתה, אבל הכיתה הייתה יחסית קטנה וצפוף מדי. לפעמים חסרים שולחנות וילדים יושבים ליד המורה כי אין מקום ונורא קשה להתרכז ברעש", הוא מספר. "בגלל שאין מקום, מי שלומד פרטני יושב במסדרון. שמו לנו כיתות בתוך החצר ועכשיו יש מגרש בלי שערים ובלי סלים. אי-אפשר לשחק בו, הכול נורא צפוף וקטן, המסדרונות עמוסים".

 

תהילה מסורי, אימא לשתי בנות בכיתות ג' ו-ד' בבית הספר: "אנחנו בעד הבנות אבל הגענו למבוי סתום. מבחינתנו זה לא מקובל. ניסינו להגיע להבנות אבל הגיעו מים עד נפש. קשה לשבת בבית ולא לשלוח ילדים לבית ספר אבל נעשה מאמץ. אני בטוחה שבעירייה לא היו מאפשרים כאלה תנאים. אלה לא מותרות, אנחנו מבקשים דברים בסיסיים. בכיתה של הבת שלי אבא שהוא טכנאי מגזנים התנדב להגיע לסדר את המזגן שלא פעל. אנחנו רוצים שיתחילו לבנות. רוצים לראות את הטרקטורים מתחילים. אני קוראת לשר החינוך להתערב ושלא יהיה קיפוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
זמן ללמוד. ילדי כיתה א' בבית ספר פולה בן גוריון בירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים