שתף קטע נבחר

יעלון: חמאס מחויב להפסקת אש; האלוף מרדכי: בונים מנהרות עם חומרי בנייה לשיקום

שר הביטחון אמר בוועידת "כלכליסט" כי ארגון הטרור השולט בעזה מפגין מחויבות להפסקת האש. בהמשך הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים: "פעילים מחמאס השתלטו בכוח על מחסנים של תשומות בנייה, בפרט עץ, והחרימו חומרים לטובת התשתית התת-קרקעית של הארגון"

 

 

"חמאס מחרים חומרים לשיקום עזה לטובת מנהרות": שעות ספורות לאחר ששר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הצהיר בנאומו בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" כי "חמאס מפגין מחויבות להפסקת האש", מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, מאשים הערב (ג') את הארגון בהשתלטות על חומרי בנייה שמוכנסים לרצועה כדי לבנות מנהרות התקפיות נגד ישראל. "הם השתלטו בכוח על מחסנים והחרימו חומרי בנייה", אמר, והוסיף כי הארגון מעכב במכוון את שיקום עזה.

 

"פעילים מתנועת חמאס השתלטו בכוח על מחסנים של תשומות בנייה והחרימו את החומרים לטובת התשתית התת-קרקעית של הארגון", אמר מרדכי, והדגיש כי הארגון מתמקד בעיקר בחומרי עץ, זאת בשל הקושי בהשגת חומרי בנייה. הוא חידד כי המחסור בתשומות לשיקום המנהרות מביא את חמאס לגזול עצים מסוחרי עץ, זאת מכיוון שהם למעשה רואים בעץ כתחליף לבטון בבניית המנהרות. הוא הוסיף כי מאז תום מבצע צוק איתן בקיץ שעבר ועד היום, ישראל אפשרה הכנסת 1.7 מיליון טונות של תשומות בנייה לטובת שיקום הרצועה. חומרי הבנייה מועברים לעזה דרך ישראל במסגרת פרויקט לשיקום הרצועה.

השר יעלון בוועידת "כלכליסט": "חמאס מחויב לרגיעה" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השר יעלון בוועידת "כלכליסט": "חמאס מחויב לרגיעה"(צילום: מוטי קמחי)

האלוף מרדכי: "חמאס השתלט בכוח על חומרי הבנייה שהועברו לשיקום הרצועה" ()
האלוף מרדכי: "חמאס השתלט בכוח על חומרי הבנייה שהועברו לשיקום הרצועה"

 

אך יעלון הציג הבוקר תמונה אחרת בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט", לפיה חמאס דווקא לוקח צעד אחורה. "אם זה היה תלוי בחמאס, היה ירי רקטי כל יום. אך הוא לא עושה את זה, הוא מפגין מחויבות להפסקת האש. הוא יודע מה המשמעות של להתגרות בנו". בנושא שיקום הרצועה אמר שר הביטחון כי "יש בעזה 1.5 מיליון אזרחים, ונכנסות מאות משאיות עם חומרי שיקום, בפיקוח".

 

אמירותיו של מרדכי מצטרפות למגוון פעולות של חימוש מחדש שמבצע חמאס באמצעות חומרי בנייה שמוכנסים לרצועה דרך מעבר כרם שלום. מלבד שיקום המנהרות שנהרסו, הכוללות מנהרות חוצות-גבול, חמאס גם בנה מחדש שורת מוצבי קו מול גדר המערכת עם ישראל, עמדות תצפית מבוטנות, וסלל את כביש המערכת לאורך הגבול כאמצעי לתקיפה ניידת עתידית בשילוב עם טנדרים של חמושי הארגון.

 

התארגנותו ושדרוגו מחדש של ארגון הטרור כוללת שיפור של יכולות יחידת הקומנדו הימית שלו, שהכפילה את כוחה ושיפרה יכולותיה על בסיס לקחי החדירה לחוף זיקים בקיץ שעבר. לאלה ניתן להוסיף את שיפור יכולות הדיוק של רקטות חמאס, המיוצרות מחדש בקצב של עשרות בחודש, וניסויי ירי לים כמעט מדי יום, לצד התקדמות בייצור מזל"טים קטנים. מנגד, בצה"ל פורסים בהדרגה מערכת תת-קרקעית חדשה לזיהוי חפירות לצד פריסת מערכת חיישנים בשם "אקווה שילד" לאורך קרקעית הים בגבול בצפון הרצועה שתתריע מחדירת צוללנים בנוסף לעיבוי אמצעי התצפית בגזרה.

 

"לא מדברים עם חמאס"

מתאם פעולות הממשלה התייחס גם לדיווחים על אודות דיונים להסדר ארוך-טווח בין ישראל לחמאס ושלל קיום משא ומתן ישיר או עקיף עם הארגון. "ישראל פועלת אך ורק אל מול הרשות הפלסטינית ולא פועלת מול גופים פלסטיניים אחרים", אמר.

 

גורמים בחמאס טענו ביממה האחרונה כי המשא ומתן לכינון רגיעה ארוכת-טווח בין ישראל לארגון בעזה הגיע למבוי סתום בשל חילוקי דעות בין הצדדים שלא ניתנים לגישור. על-פי אותם גורמים, ישראל דרשה הכרה של חמאס בגבולות 1967 כפתרון לסכסוך, ואילו בחמאס סירבו לכך ודרשו הסכם לא פוליטי. אותם גורמים פחדו שישראל מנסה לאלץ את חמאס לחתום על הסכם אוסלו 2. מאידך בחמאס דרשו כי הרגיעה תתייחס אך ורק לרצועת עזה ולא לגדה המערבית, ובישראל סירבו בתוקף. טוני בלייר, שעל-פי דיווחים שונים הוא המתווך בין הצדדים, היה עד אתמול בקהיר ועזב את מצרים. לא ברור אם סיבת עזיבתו היא הטענה בחמאס לכישלון המגעים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מסכלים שיקום לטובת מנהרות". מרדכי
מומלצים