שתף קטע נבחר

וינשטיין לרגב: לא אאשר הקריטריונים לתקצוב מוסדות תרבות

היועץ המשפטי לממשלה שיגר חוות דעת לשרת התרבות והספורט ואמר כי הקריטריונים שפרסמה לגבי קבלת תקציבים למוסדות תרבות לא עומדים באמות המידה המשפטיות והדברים נמצאים בפתחו של שר האוצר ולא בידיה. "יש פגיעה בחופש הביטוי"

היועץ המשפטי לממשלה נגד שרת התרבות והספורט: בחוות דעת ששיגר הערב (ה') היועץ יהודה וינשטיין לשרה מירי רגב הבהיר לה וינשטיין כי הקריטריונים שפרסמה אתמול לתקצוב מוסדות תרבות אינם עומדים באמות המידה המשפטיות המקובלות ואם היא לא תבצע בהם שינויים, הקריטריונים ייפסלו.  

 

במסגרת הקריטוריונים קבעה רגב כי בהצגות ובמופעים במוסדות תרבות ייאסר בין היתר לשלול את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, אסור יהיה להסית לגזענות, לאלימות ולטרור ובהצגות לא יוכלו להופיע קטעים שכוללים תמיכה במעשי טרור נגד ישראל. קריטריון זה מכוון להצגה "הזמן המקביל" בתיאטרון אל-מידאן שמגוללת את סיפורו של ואליד דקה שהורשע בתכנון רצח משה תמם ז"ל.

חוות דעת בעקבות פרסום הקריטריונים. וינשטיין ורגב (צילום: גיל יוחנן, אלי מנדלבאום) (צילום: גיל יוחנן, אלי מנדלבאום)
חוות דעת בעקבות פרסום הקריטריונים. וינשטיין ורגב(צילום: גיל יוחנן, אלי מנדלבאום)

וינשטיין מבהיר כי נוכח כוונת השרה להזכיר למוסדות התרבות את דברי החקיקה המאפשרים כיום להפחית מגובה התמיכה הניתנת למוסדות ציבור, ולאור כוונתה לשנות את מבחני התמיכה בשנת 2016, הוסכם כי יש להפריד בין פרסום התזכורת על אודות דברי חקיקה אלה לבין פרסום ההודעה בדבר הכוונה לבחון שינוי של מבחני התמיכה.

 

"ההפרדה בין ההודעות התבקשה כדי למנוע חשש ליצירת רושם מוטעה, שלפיו ההודעה הנוגעת לתיקון מבחני התמיכה מיועדת לתיקונם בהקשר של בחינת תוכן היצירות המוצגות במוסדות התרבות, תיקון אשר כאמור אינו אפשרי במצב המשפטי הקיים".

 

היועץ קובע שכפי שצוין בהודעת השרה כי הסמכות לקיים בחינה מחדש של התמיכה הניתנת למוסדות לפי חוק יסודות התקציב ולפי החוק למניעת פגיעה במדינת ישראל באמצעות חרם נתונה לשר האוצר ולא לשרת התרבות והספורט.

 

 

וינשטיין ציין בחוות הדעת כי החלטת שר האוצר על הפחתת תמיכה לפי חוק יסודות התקציב, לא תתקבל אלא לאחר קבלת חוות דעת של היועץ המשפטי למשרד האוצר שאכן מתקיימות עילות ההפחתה המנויות בחוק, ולאחר שהועברה אליו המלצת צוות מקצועי שבחן בין היתר את השלכות ההפחתה על הגוף או על גורמים אחרים הקשורים בו ואת גובה ההפחתה הראוי בנסיבות העניין.

 

"מנגנון זה נועד לצמצם את הפגיעה בתמיכה במוסדות למקרים קיצוניים ומיוחדים בלבד, ולוודא כי באותם מקרי קיצון הפגיעה במוסדות הנתמכים תהיה מידתית וראויה", נאמר על ידי היועץ.

 

וינשטיין מבהיר שאם השרה תבקש ליזום הצעת חוק שתאפשר להתנות תמיכה ממשלתית במוסדות תרבות בבחינה תוכנית של פעילותם, הוא חוזר ומדגיש, כפי שהוא כבר הבהיר לשרה רגב כי יוזמת חקיקה שכזו, תדרוש את התייחסותו לגופה של היוזמה, ובפרט האם זו עומדת באמות המידה שנקבעו באשר לפגיעה בזכות אדם בחוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן, אלי מנדלבאום
וינשטיין ורגב
צילום: גיל יוחנן, אלי מנדלבאום
מומלצים