שתף קטע נבחר

מול דאעש: קרקל מתאמן בלוחמה בשטח בנוי

לישראל אין מודיעין רב על שלוחת דאעש בסיני, הגדר צפויה רק לעכב פיגוע חדירה - ולכן החל הגדוד המורכב מלוחמות ולוחמים באימוני לחימה בשטח בנוי. "אנחנו חזקים מהאויב, אבל נערכים לגרוע מכל", מספרת מפקדת הפלוגה

 

כיצד ומתי דאעש בסיני יפעל נגד ישראל? לשאלה הזו מתקשה בשנה האחרונה קהיליית המודיעין הישראלי לספק תשובה מספקת. הסיבות מגוונות - שלוחת המדינה האיסלאמית בחצי האי הגובל בישראל פועלת בצורה ממודרת, על פני שטח מדברי ענק ופתוח, ללא בסיסי אימונים ופעולה מוסדרים ותוך הישענות על מבריחים בדואים מקומיים הפזורים ברחבי סיני. בכל מקרה, כדי להיערך לכך החל הגדוד המעורב קרקל לעבור הכשרה בלחימה בשטח בנוי. צפו בלוחמים ובלוחמות נערכים לאיום דאעש.

 

בהיעדר מודיעין אופטימלי, למרות מחלקה ייעודית שהוקמה לכך בשב"כ מאז המהפכה במצרים והשקעת מאמצים של אמ"ן לייצר תמונה מודיעינית על הארגון שהחל את דרכו בשם "אנסר בית אל מקדס", פועלים בפיקוד הדרום להיערך לתרחישים הגרועים ביותר. תרחישים אלו כוללים התקפות של דעאש על מעברי ניצנה וכרם שלום או על היישובים הישראלים סמוכי הגבול בצפון גזרת הגבול המערבי, וביניהם קדש ברנע, כמהין, באר מילכה, עזוז וניצנה.

לוחמים ולוחמות, בשטח בנוי (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
לוחמים ולוחמות, בשטח בנוי(צילום: דובר צה"ל)
 

קדימה, הסתערי (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
קדימה, הסתערי(צילום: דובר צה"ל)


 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

טנק צה"ל, בגבול מצרים (צילום: יואב זיתון ) (צילום: יואב זיתון )
טנק צה"ל, בגבול מצרים(צילום: יואב זיתון )

עשרות מחבלים צפויים להשתתף בתקיפות אלה, שיבוצעו כנראה בסגנון מבצעי צבאי ורצחני דומה למתקפות על הבסיסים של הצבא המצרי בשנה האחרונה שגבו את חייהם של עשרות שוטרים וחיילים מקומיים. באותן מתקפות על הצבא המצרי נעשו גם ניסיונות ראשונים לכבוש שטחים עירוניים מיישובים מצריים בצפון סיני, ולא רק להלום בפשיטות טרור פתאומיות.

 

הגדר הגבוהה, שנבנתה לאורך 220 הקילומטרים של הגבול, צפויה רק לעכב פיגוע אסטרטגי שכזה של דעאש, אותו מגדירים בפיקוד הדרום כ"מבצע צבאי לכל דבר". לכן, זהו רק אלמנט אחד מההיערכות הצה"לית. לראשונה מאז שהוקם גדוד "קרקל", החולש על גזרה נרחבת בגבול עם מצרים באופן קבע, עוברים כוחות הגדוד הכשרה בלחימה בשטח בנוי, בדומה ליתר לוחמי החי"ר בצה"ל, כמו בחטיבות גולני, צנחנים וגבעתי.

 

בכך, מאמינים בצה"ל, יוכל הגדוד המעורב - המורכב מלוחמות ולוחמים - להילחם במהירות וביעילות בתוך יישוב ישראלי, אם מחבלי דאעש יחדרו אליו. הנחת העבודה באוגדת אדום, האחראית על הגבול, היא שהכוחות הראשונים שיגיעו להתמודד עם אירוע כזה, כמו ביתר הפיגועים שנרשמו בגבול בשנתיים האחרונות, הם לוחמי קרקל האחראים על הגזרה, שעד כה הכשרתם הבסיסית לא כללה שבוע של לחימה בשטח בנוי.

מתאמנים בבסיס קציעות (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מתאמנים בבסיס קציעות(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

מכ"ם ליד בתי תושבים בקדש ברנע (צילום: יואב זיתון ) (צילום: יואב זיתון )
מכ"ם ליד בתי תושבים בקדש ברנע(צילום: יואב זיתון )

מחזור ראשון של לוחמות ולוחמי קרקל תרגל בשבועות האחרונים בבסיס קציעות טיהור מבנים ממחבלים, תוך שימוש באמצעים פירוטכניים שדימו ירי חי והשלכות רימונים. בנוסף לאימוני הלחימה בשטח בנוי מוכשרים לוחמי קרקל באלמנטים נוספים ומשופרים של הסוואה ותצפית אל האיומים מעבר לגבול. בגזרת הגבול נפרסו בחודשים האחרונים בטונדות על כביש המערכת שבו נוסעים רכבי הסיור הצה"ליים, כדי לשבש ירי טילי נ"ט של מחבלים, ובגזרה מופעלים גם מארבים של טנקים לתקריות מורכבות.

 

"הגזרה פה היא לא כמו באיו"ש, שם אתה מרגיש מתיחות ויכול לשמור על המתח המבצעי הגבוה, ולכן אנחנו מקיימים כמה שיותר תרגילים המדמים תקיפת אמת", סיפר ל-ynet סגן מפקדת פלוגה בגדוד, סגן אורן פסו.

 

מפקדת הפלוגה, סרן קסושה לוין, יודעת שהיא תהיה זו שתעמוד ראשונה מול חמושי ארגון הטרור האכזרי בעולם, ותצטרך להוביל את לוחמיה לסיום אירוע שכזה עם תוצאות טובות מבחינת הצבא. "אני לא יודעת מתי יבוא הפיגוע הבא. אנחנו יותר חזקים מהאויב, אבל נערכים לגרוע מכל ולתרחישי קיצון". בין מגוון הלוחמים והלוחמות בגדוד קרקל ניתן למצוא לוחמות דתיות וגם בני ובנות קהילת העבריים מדימונה.  

 

לפי הערכות במערכת הביטחון שלוחת דעאש בסיני, שהוקמה בשנת 2010 על ידי אל קאעידה ובשנה האחרונה נשבעה אמונים לארגון המדינה האיסלאמית, מונה 2,000-3,000 לוחמים חמושים, המצוידים בטנדרים ונשק מתקדם הכולל טילי נ"ט מסוג קורנט, טילי כתף נגד מטוסים ומקלעים כבדים.

מפקדת הפלוגה, סרן קסושה לוין (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מפקדת הפלוגה, סרן קסושה לוין(צילום: דובר צה"ל)

המפקדת והסגן: "מתרגלים תקיפת אמת" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
המפקדת והסגן: "מתרגלים תקיפת אמת"(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

מעבר ניצנה (צילום: יואב זיתון ) (צילום: יואב זיתון )
מעבר ניצנה(צילום: יואב זיתון )
בניגוד למדינה האיסלאמית, שבתחומיה כיום כ-7 מיליון תושבים והשטח שעליה היא שולטת בעיראק ובסוריה גדול פי 4 משטח ישראל, שלוחת דעאש בסיני טרם הוכיחה סימנים לשאיפות טריטוריאליות, ככל הנראה בעיקר לאור הנחישות שמולה פועל הצבא המצרי. מבחינת סימן ההיכר של דעאש - הוצאות להורג אכזריות ומתועדות - רק לאחרונה החל הסניף בסיני לפעול באופן דומה, כששיסף את גרונו של אזרח קרואטי.

 

באופן אירוני, דווקא לאחר שהפך "אנסאר בית אל מקדס" לשלוחת סיני של דאעש, התמקדו פעילי הארגון בתקיפות הצבא המצרים, והזניחו - כנראה זמנית - את הניסיון לפגע בגבול ישראל. לפני אותו שינוי ביצעה שלוחת אל קעידה בסיני מקיץ 2011 בסיני עד לשנה וחצי האחרונות כמה וכמה פיגועים בגבול ישראל-מצרים.

 

כדי להוכיח את מרות וקבלת ההקצנה הדתית של המדינה האיסאלמית סיכלו פעילי דעאש בסיני הברחות של משלוחי סיגריות דרך המנהרות לרצועת עזה, ואף שרפו את הסיגריות, שאסורות לעישון לפי דאעש. לפני כחודשיים הצליחו לוחמי דאעש בסיני לפגוע ולהבעיר ספינת קרב מצרית, המקבילה לדבורה הישראלית של חיל הים, באמצעות ירי טיל נ"ט, שני קילומטרים מהחוף, מול רפיח המצרית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
לוחמת קרקל, בשבוע ההכשרה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים