שתף קטע נבחר

בדיקת הירש צפויה להימשך עוד זמן רב

צוות הבדיקה שנשלח לגיאורגיה עדכן את היועמ"ש. הערכה: וינשטיין יזדקק לכל 45 הימים, וגם אז לא בטוח שיהיה ניתן לנקות את שמו של הירש

גל הירש ויהודה וינשטיין (צילום: יריב כץ, אוהד צויגנברג) (צילום: יריב כץ, אוהד צויגנברג)
גל הירש ויהודה וינשטיין(צילום: יריב כץ, אוהד צויגנברג)

 

בדיקת גל הירש, המיועד לתפקיד מפכ"ל המשטרה, תימשך עוד זמן רב. כך עולה משיחת העדכון שניהל היום (א') היועץ המשפטי לממשלה עם הצוות ששוגר בשבוע שעבר לגיאורגיה. בשיחה השתתפו כל בכירי הפרקליטות הפלילית והמשנים ליועץ המשפטי לממשלה.

 

הצוות שנשלח לגיאורגיה נועד בטביליסי עם בכירים בפרקליטות המקומית כדי לעמוד מקרוב על חלקו של הירש בפרשה הקשורה לשר ההגנה לשעבר שנמלט לאחר חילופי השלטון. בראש הצוות עומדת פרקליטת מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה ליאת בן ארי, והוא כולל גם את ראש הרשות להלבנת הון שלומית וגמן, ובכיר במחלקה הבינלאומית בפרקליטות יצחק בלום.

 

לדברי הצוות, העברת מידע נוסף מגיאורגיה תימשך עוד זמן רב שכן הירש אינו חשוד בפרשה, אלא רק דמות נלווית. הצוות הבהיר ליועץ המשפטי לממשלה כי חקירת שר ההגנה הגיאורגי לשעבר אינה מתקדמת כי רוב הגורמים המעורבים בפרשה עזבו את גיאורגיה מזמן. לפי ההערכה, מכיוון שמדובר בפרשה הנוגעת בנימי הפוליטיקה הגיאורגית יהיה קשה מאוד להגיע לחקר האמת.

 

הצוות דיווח כי נפגש עם הגורמים המקומיים כדי להעשיר את חומר החקירה המצוי בידיו ולבדוק מדוע מבקשת הפרקליטות המקומית את עדותו של גל הירש בפרשה ומה מיוחס לו ולחברה שבראשה הוא עומד בגיאורגיה.

  

 

מידת המעורבות של הירש בעיני השלטונות הגיאורגיים עשויה להבהיר מה מיוחס לו כדי לקבוע אם דבק בו רבב לתפקיד המפכ"ל, ואז היועץ המשפטי לממשלה לא יכול להגן על המינוי בפני בג"ץ. וינשטיין והצוות גם יוכלו להעריך מה משך הזמן הדרש לבדיקת המידע כדי שהשר הממנה גלעד ארדן יוכל להחליט אם הוא ממשיך לתמוך במינוי ולהסתכן בעתירות לבג"ץ, או לחפש מועמד אחר לתפקיד.

 

מקור המעורה בדברים אמר אתמול כי החלטתו של וינשטיין להעמיק את החקירה כדי לנסות ולהגיע לתמונת האמת המרבית בנוגע לעסקיו הביטחוניים של הירש דורשת להגיע לחיקורי דין בגיאורגיה ואף לערב את ה-FBI. המקור הבהיר כי ההערכה היא שווינשטיין ימצה את 45 הימים שבהם מכהן בנצי סאו כממלא מקום המפכ"ל כדי למצות את הבדיקה. אם לא יוכל למצות אותה יודיע לשר ליבטחון כי "קיימים קשיים משמעותיים" להגן על המינוי בבג"ץ.

 

בשל התסבוכת: ארדן מכין חלופה להירש

בתוך כך, ל-ynet נודע כי השר ארדן מכין אלטרנטיבה למקרה שהמינוי ייפסל. למרות הגיבוי הפומבי, מתחת לפני השטח ארדן לוקח בחשבון שהמינוי ייפסל בוועדת טירקל או על ידי היועץ המשפטי לממשלה. כתוכנית מגירה, מחפש ארדן שוב מועמד מבחוץ כפוטנציאל לתפקיד המפכ"ל.

 

לאחרונה קיבל ארדן שם של קצין צה"ל נוסף במיל', בדרגת אלוף להבדיל מהירש שדרגתו תת-אלוף. אותו אלוף במיל' סיים את שירותו בצה"ל לפני כמה שנים. נכון לעכשיו ארדן נמנע מפגישות עם מועמדים חיצוניים, אבל הוא ממשיך בחיפושים ולא קופא על שמריו.

 

שלשום התכנסה לראשונה ועדת טירקל, המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה, כדי לדון במועמדות הירש למפכ"ל. הוועדה בראשות השופט בדימוס שמעה עדויות מהירש עצמו, מהשר לביטחון פנים ארדן ומהמפכ"ל הקודם יוחנן דנינו. עם כניסתו לישיבה נשאל הירש להרגשתו והשיב רק "בסדר גמור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ, אוהד צויגנברג
גל הירש ויהודה וינשטיין
צילום: יריב כץ, אוהד צויגנברג
מומלצים