שתף קטע נבחר

קשב וריכוז בשולחן החג: כך תעזרו לילדים

תסבירו להם מה יהיה ומי יגיע, תנו להם להגיש ולהיות בתנועה כמה שאפשר וחזקו אותם עם מחמאות, גם אם לא הכול היה לפי הציפיות שלכם. אתגר ארוחת החג גדול יותר לילדים עם הפרעות קשב וריכוז אבל בהחלט אפשרי. טיפים להקלה על המצב

אם ל-5-10% מכלל האנשים יש הפרעת קשב וריכוז (ADHD), אז סביר להניח שסביב שולחן החג שלכם בחגי תשרי ישבו לפחות אדם אחד או שניים עם הפרעת קשב וריכוז. ילדים עם הפרעת קשב וריכוז מתקשים מאוד לשבת סביב שולחן, ועוד לזמן כל כך ארוך, ולא תמיד יש מקום המאפשר תנועה רבה שהם זקוקים לה.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

9 הצעות שיסייעו לכם להתכונן לארוחת החג, כך שגם אתם וגם ילדיכם תוכלו ליהנות ממנה:

 

האצלת סמכויות

אם אתם מארחים, גם ילדים צעירים יכולים לקבל אחריות על הכנת האוכל או על עריכת השולחן. חשוב להגדיר באופן ברור מה התפקיד, וכמובן לדאוג לזמן מתואם מראש, בהסכמתו. זה יכול גם למשל להיות חלוקת מתנות לחג לבני המשפחה. הדבר נכון במיוחד אם אתם בונים סוכה לקראת חג הסוכות ואז ילדיכם יוכלו להשתתף בהכנת קישוטי הסוכה למשל.

 

תסריט ידוע מראש

לילדים צעירים רצוי מאוד להזכיר ולהסביר את מהלך הארוחה והמנהגים השונים המקובלים במשפחתכם. זאת משום שלילדים עם הפרעת קשב קשה במיוחד במצבים לא מוכרים הכרוכים בשינוי או במעבר. מידע לקראת הערב יוכל לסייע להם לדעת למה לצפות, להתמצא באירוע ולהיות רגועים יותר. כמובן גם לקבל מידע מעניין אודות החג והמסורת המשפחתית למשל.

 

בעיה פיזית או רגשית? הכל על הפרעת קשב וריכוז

 

חלק פעיל בארוחה

כדי שילדים יוכלו לקחת חלק פעיל בארוחה, אפשר ליזום פעילות שהם ישתתפו בה או יובילו אותה בהתאם לגילם. למשל, להכין חידון טריוויה על החג ולשתף את המשפחה, חידות על שירי חג (משמיעים פתיח של שיר, והשאר צריכים לנחש). פעילות של 10-15 דקות לכל היותר תשאיר אותם קשובים, אם יש הפסקה בין האוכל לקינוח, למשל.

 

לקחת בחשבון גם את הנסיעה לארוחה

אם אתם מתארחים, כדאי לתאם עם המארחים לגבי הפעילויות הנ"ל. כדאי גם לחשוב על פעילויות שיתאימו לנסיעה לארוחת החג (שיכולה להיות ארוכה, ואז הילד מגיע חסר סבלנות אל בית המארחים). ישנם משחקים רבים שניתן לעשות בדרך, וחיפוש מהיר בגוגל עם המילים "משחקים לנסיעה במכונית" יוביל אתכם למגוון קישורים לפעילויות בנושא.

 

בנוסף, צאו מוקדם והימנעו מהפקקים. אם מדובר בנסיעה ארוכה, כך גם תוכלו לעשות עצירות קצרות בדרך, אשר יקלו על כולם להגיע רגועים יותר.

 

להקדים תרופה למכה

ישנם ילדים שמתקשים מאוד להתאפק עד תחילת הארוחה, ואז הם חסרי שקט ועצבניים. אם ילדכם עלול להיות במצב כזה, כדאי לתת לו אפשרות לאכול מעט משהו שהוא אוהב לאכול, לפני תחילת הארוחה כמובן, כדי למנוע מצב שכזה.

 

אוכל, קדימה אוכל

ישנם ילדים עם הפרעת קשב וריכוז שאחד הקשיים שלהם הוא לשמור על ניקיון בעת האכילה. כדאי להכין בגדים נוספים ולהסביר לילד שאין צורך לדאוג אם יתלכלך.

 

תוך כדי תנועה

ילדים רבים עם הפרעת קשב וריכוז מתקשים לשבת בשקט על הכיסא לאורך זמן. השתתפות בהגשה, מזיגת משקאות וכו' לאורחים תוכל לאפשר להם לנוע במהלך הארוחה באופן שמקובל ואף תורם לארוחה ולאירוח.

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

חיזוקים חיוביים

במהלך הערב חשוב מאוד לתת לילדכם חיזוקים חיוביים על התנהגות לפי הכללים שקבעתם. באירוע כזה זה לא הזמן לתרגל עם ילדכם כללים והתנהגויות חדשות. גם בסוף הערב חשוב לחזק אותו על התנהגותו והשתתפותו ותרומתו, גם אם הצליח לשמור על הרוב ולא על כל הכללים שקבעתם.

 

תכנון קדימה

באווירת החגים והחופשות, עוד כמה דברים קטנים שאסור לנו לשכוח: אחד הדברים שמאוד מקשה על ילדים (והוריהם) בתקופה של חגי תשרי, היא הסמיכות של חופשה מבית ספר בעקבות החג וימי לימודים רגילים.

 

בנוסף לכך, חלק מהמשפחות נוהגות לקבוע חופשות משפחתיות שלעיתים אף עולות על ימי לימודים. זה מורכב עוד יותר כאשר הילדים נדרשים לשנות את שעות השינה שלהם (וחלקם גם נטילת טיפול תרופתי רק בימי לימודים) בהתאם לחופשות ולימי הלימודים הללו.

 

כדי לצמצם את הבלבול שיכול להיווצר אצל ילדים שקשה להם להבין ולשמור על רצפים ועל זמנים, חשוב לשבת עם הילד בעזרת לוח שנה, ולסמן בצבע את ימי החופשה ואת ימי הלימודים. חשוב להבהיר מראש שיום לפני שמתחילים לימודים יש לקום בשעות סבירות וללכת לישון בערב שלפני החזרה ללימודים בשעות סבירות. כמו כן, רצוי לתאם את נטילת הטיפול התרופתי מראש.

 

כמו-כן, מכיוון שלחלק מהילדים יש שיעורי בית, חשוב מאוד לסייע לילדים לתכנן את הפעילויות שלהם כדי שיוכלו לווסת את הכנת שיעורי הבית בשעות ובזמנים בהם הם קשובים, כשלא מארחים או מתארחים, כך שלא יצטרכו להתמודד לקראת סוף החופשה עם עומס של שיעורים, מה שיוביל לוויכוחים ולתסכול.

 

ואיך עוזרים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז במהלך שנת הלימודים? צפו:

 

 

הכותב הוא פסיכולוג חינוכי מומחה, החוג לחינוך מיוחד, המכללה האקדמית אחוה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
תנו להם תפקידים כדי שיקחו חלק פעיל בארוחה
צילום: shutterstock
מומלצים