שתף קטע נבחר

נפטרה שרה שטרן, בעלי 'קפה תמר' המיתולוגי

בגיל 90 הלכה לעולמה האישה שהייתה מסמלי רחוב שינקין ותל אביב. שטרן ניהלה את "קפה תמר" במשך 60 שנה, עד סגירתו הקיץ. נכדתה, ח"כ איילת נחמיאס ורבין: "היא וקפה תמר ילוו אותנו לעד"

הלכה לעולמה האישה שהייתה מהסמלים של רחוב שינקין בפרט ותל אביב בכלל: מנהלת "קפה תמר" במשך עשרות שנים, שרה שטרן, נפטרה היום (ד') בגיל 90. שטרן ניהלה את בית הקפה במשך 60 שנה, וסגרה אותו לפני שלושה חודשים בלבד. "עכשיו יהיה לי זמן לנינים", אמרה אז. הלווייתה של שרה שטרן תתקיים מחר ב-15:30, בבית העלמין קריית שאול בתל אביב.

 

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), נכדתה של שטרן, סיפרה לאחר מות סבתה: "נפלה עטרת ראשנו מקבל משמעות אחרת הבוקר. סבתי המופלאה שרה, היפה באדם, המרגשת, המיוחדת, העשויה ללא חת, נפרדה מאיתנו הבוקר. ליטפתי את ידה ואת פניה הטובים עד הרגע האחרון. הודיתי לה על כל שעשתה עבורנו ועל האהבה העצומה שבה שטפה את חיינו. קשה לי לדמיין את חיי בלעדיה, את משפחתנו הגדולה בלעדיה, אבל יודעת שהיא וקפה 'תמר' ילוו אותנו לעד".

 

קפה תמר היה אחד מבתי הקפה הראשונים בתל אביב. הוא שימש כמעין בית לאומנים רבים ואנשי רוח. הקיץ הוא נסגר אחרי 74 שנים. שטרן, בעלת בית הקפה, הייתה מגיעה מדי בוקר בשעה 6:00 לקפה תמר, ויוצאת ממנו רק בשעות הערב. ביוני כינס ראש העיר תל אביב רון חולדאי ישיבה אחרונה של מועצת העיר בבית הקפה.

 

שרה שטרן (צילום: יובל חן "ידיעות אחרונות") (צילום: יובל חן
שרה שטרן(צילום: יובל חן "ידיעות אחרונות")
 

שטרן ונכדתה, ח"כ איילת נחמיאס ורבין. "נפלה עטרת ראשנו" ()
שטרן ונכדתה, ח"כ איילת נחמיאס ורבין. "נפלה עטרת ראשנו"

קפה תמר. בית לאומנים רבים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
קפה תמר. בית לאומנים רבים(צילום: ירון ברנר)

קפה תמר נפתח בשנת 1941, ובשנת 1956 הועבר ניהולו לאברהם ושרה שטרן. בשנת 1966 נפטר אברהם ושרה המשיכה לנהל את המקום לבדה. בריאיון שנתנה שטרן לפני כשנתיים ללאה גולדה הולטרמן היא אמרה: "הרחוב הזה, שינקין, מת. פעם היו פה המונים אבל היום יש איזשהו ריק. רק בימי שישי כולם שוב באים ואני כרגיל, משש בבוקר פה עד שמונה בערב. מי לא מגיע לפה? שופטים, ראש העיר, במאי סרטים, משוררים, אומנים, סופרים. ולמה? בגלל הברדק! אנחנו חופשיים, לכולם טוב פה".

 

עיתונאים, סופרים, משוררים ואומנים רבים הפכו את קפה תמר לביתם, ובהם נתן אלתרמן, יורם קניוק, עמוס לביא, פוצ'ו ושמוליק קראוס. ב-1989 הנציח השכן דאז יאיר לפיד את המקום בשיר "גרה בשינקין" שביצעה להקת מנגו, ומאז אין כמעט ישראלי שלא הכיר את קפה תמר. שטרן ניסתה כל העת לדחות את היציאה לפנסיה ואת סגירת בית הקפה. "התייעצתי עם הבנות והנכדים וזה מה שהוחלט", נאנחה אז שטרן, "אבל זה קשה מאוד. אולי עכשיו יהיה לי יותר זמן להיות עם הנינים". חודשים ספורים אחר כך היא נפטרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן "ידיעות אחרונות"
שרה שטרן
צילום: יובל חן "ידיעות אחרונות"
מומלצים