שתף קטע נבחר

"אם נשרוף את כל הנפט - תל-אביב וניו-יורק יוצפו"

חוקרים פרסמו דו"ח מדאיג לפיו אם נמשיך להשתמש בדלקים מזהמים, הדבר יגרום להמסת כל הקרחונים באנטארטיקה לגמרי. התוצאה תהיה עלייה דרמטית של מפלס פני הים ב-60 מטרים והצפת ערי חוף

התחזית הקודרת לעתיד כדור הארץ - אם נמשיך להשתמש בדלקים מזהמים: חוקרים מצאו כי אם נשתמש בכל הנפט, הפחם והגז הטבעי שעל כדור הארץ, הדבר יגרום להמשך מגמת ההתחממות ולהמסת כל הקרחונים באנטרקטיקה. התוצאה, על-פי המדענים מארצות-הברית ומגרמניה, תהיה קשה. גובה פני הים יעלה בכ-60 מטרים וערים כמו ניו-יורק, רומא, טוקיו וגם תל-אביב יכוסו במים.

 

הורסים את הכדור - כתבות נוספות:

חצי השנה הראשונה של 2015 - החמה בהיסטוריה

דו"ח ישראלי ל-2100: הרבה יותר חם, פחות גשם

הורסים את הכדור: "החל עידן ההכחדה ה-6"

 

מחקרים בדקו בעבר מה יהיו ההשלכות אם הטמפרטורה הממוצעת בכדור הארץ תעלה ב-2, 5 או 7 מעלות, אבל זו הפעם הראשונה שבה בדקו החוקרים מה יקרה עם שכבות הקרח הענקיות באנטרקטיקה תימס מתוצאה מהתחממות כדור הארץ.

 

הקרחון לארסן B באנטרטיקה  ( צילום: נאסא ) ( צילום: נאסא )
הקרחון לארסן B באנטרטיקה ( צילום: נאסא )

 

אבל אנחנו יכולים לנשום מעט לרווחה, בינתיים, כי האפוקליפסה הזאת לא תתרחש בדור שלנו וגם לא בדור של הילדים והנכדים שלנו. אבל אם אנחנו רוצים לדאוג לדורות הבאים - עלינו להבין מה עלולות להיות ההשלכות של המשך השימוש בדלקים מזהמים לעתיד כדור הארץ.

 

על-פי החוקרים, שפרסמו את המחקר ב- Science Advance עליית גובה פני הים ב-60 מטרים תגרום להצפת כל מדינת פלורידה, חלקים מלואיזיאנה וטקסס, כמעט את כל החוף המזרחי בארצות-הברית וחלקים גדולים בבריטניה ובמקומות הקרובים לחוף באסיה. בין היתר יוצפו מיאמי, ניו אורלינס, יוסטון, וושינגטון, ניו יורק, אמסטרדם, שטוקהולם, לונדון, פריז, ברלין, בייג'ינג, שנגחאי, סידני, רומא, טוקיו וכמובן כל ערי רצועת החוף בישראל.

 

 

"הממצאים שלנו מראים כי אם אנחנו לא רוצים שמגמת הקרחונים הנמסים באנטרקטיקה תימשך, אנחנו צריכים להפסיק להשתמש בדלקים המזהמים, שגורמים לפליטת CO2 לאטמוספרה", אמר קן קלדריה, אחד המדענים המשתתפים במחקר ."רוב המחקרים הקודמים לגבי אנטארקטיקה התמקדו בחלקה המערבי של היבשת ובשכבות הקרח שם. המחקר שלנו מראה ששריפת פחם, נפט וגז טבעי יגרמו לפגיעה בקרחונים בחלק המזרחי של אנטרקטיקה ושם הסכנה גדולה יותר".

והסכנה גדולה. "אם לא נפסיק לפלוט לאוויר CO2, אזורים שבהם חיים כיום כמיליארד בני אדם יוצפו", סיכם קלדריה.

 

גם בישראל מודעים לסכנה ומדו"ח של המשרד להגנת הסביבה, שפורסם לפני כשנתיים, עולה

 כי גובה פני הים התיכון יעלה על סוף המאה בכשני מטרים. התוצאה תהיה שכ-5 מיליון בתים יוצפו. לפי התרשימים המופיעים בדו"ח, ערים שלמות כמו תל-אביב, חיפה, הקריות, נתניה, עכו ובת ים יפגעו בצורה דרמטית עד 2100.

 

בחיפה סכנת ההצפה המוחלטת מקיפה את אזור שכונת בת גלים, העיר התחתית בשלמותה וכן את קריית ביאליק וקריית ים. בתל-אביב כל הרחובות שממערב לאבן גבירול יוצפו לחלוטין. כמו כן יוצפו שכונת בבלי ושכונות בדרום העיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
קידוח נפט בעיראק. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים